Na GPW przybywa firm odpowiedzialnych społecznie

banki w respect index GPW

Do 10. Respect Index weszła rekordowa liczba 25 spółek. Choć ubyło w nim podmiotów z branży finansowej, wciąż jest ona najliczniej reprezentowana.

10. edycja indeksu notowanych na GPW spółek odpowiedzialnych społecznie przynosi poprawę najlepszego wyniku, który został ustanowiony przed dwoma laty. Od 19 grudnia, gdy zacznie obowiązywać nowe zestawienie, Respect Index obejmować będzie 25 podmiotów. To o dwa więcej niż przed rokiem i jeden więcej niż w rekordowym pod tym względem 2014 r. Wciąż najliczniej reprezentowana jest w nim branża finansowa.

Czterech debiutantów w Respect Index 2016

W porównaniu do składu sprzed roku nie ma w nim BPH (wykreślony ze względów proceduralnych jeszcze we wrześniu) oraz BOS-ia (nie przeszedł audytu). Debiutantami są: Fabryka Mebli Forte, PCC Rokita (przemysł chemiczny), Bank Pekao oraz Trakcja PRKil (budownictwo infrastrukturalne). Pozostałe spółki utrzymały swoje miejsca.

Skład X Respect Index

Osiem z nich notowanych jest od początku istnienia indeksu, tj. od 2009 r. W tym gronie znajdują się dwie z sektora finansowego: ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy. Natomiast Bank Millennium uwzględniono w nim po raz dziewiąty. W sumie przez dziesięć edycji przewinęło się przez niego 40 firm.

10. Respect Index podtrzymuje dominację branży finansowej. Choć jej stan posiadania skurczył się o jeden, do siedmiu podmiotów, wciąż liczebnością góruje ona nad innymi. Drugi pod tym względem jest sektor produkcji energii, który ma czterech przedstawicieli.

Spośród przedsiębiorstw finansowych w najnowszym zestawieniu spółek odpowiedzialnych społecznie znalazły się:

 • BZ WBK,
 • Bank Millennium,
 • Bank Pekao,
 • ING Bank Śląski,
 • Citi Handlowy,
 • GPW,
 • PZU.

W dodatku ten ostatni ma największą wagę na wykazie.

Czym jest Respect Index

To lista notowanych na GPW spółek, które działają zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem czynników ekologicznych, społecznych i ekonomicznych. Mogą się w nim znaleźć krajowe i zagraniczne firmy o najwyższej płynności (należące do WIG20, mWIG40 lub sWIG80), które przejdą trzystopniową weryfikację przeprowadzaną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz audyt firmy Deloitte.

Indeks spółek odpowiedzialnych społecznie

Respect Index ma znaczenie nie tylko prestiżowe. Dlaczego?

 1. Już od stycznia 2017 r. spółki z warszawskiego parkietu będą mieć obowiązek ujawniania w raportach danych pozafinansowych.
 2. Uwzględnienie parametru płynności powoduje, że Respect Index jest realnym odniesieniem dla profesjonalnych inwestorów.
  W ciągu siedmiu lat (od 19 listopada 2009 r. do 13 grudnia 2016 r.) jego wartość zwiększyła się o 53 proc., a jego portfel wyceniany jest teraz na 82 mld zł.
  W tym samym okresie indeks szerokiego rynku WIG urósł tylko o 28 proc.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.