ING Bank Śląski znów najaktywniejszy w biznesie odpowiedzialnym

CSR w bankach
fot. pixabay.com

ING Bank Śląski zrealizował w ub. r. najwięcej dobrych praktyk spośród firm finansowych. Ale inne podmioty z branży też nie próżnowały i przeprowadziły rekordową liczbę inicjatyw z zakresu CSR.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu podsumowało działania rodzimych firm w obszarze CSR za ubiegły rok. Efektem jest 15. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

Opisano w nim 880 inicjatyw służących zrównoważonemu rozwojowi zrealizowanych przez 180 podmiotów. W obu przypadkach to rekordowe wyniki.

Tak duży wzrost liczby firm w naszym raporcie udowadnia, że koncepcja CSR rozwija się i coraz więcej firm chce patrzeć na swój biznes w kategoriach wartości, a nie tylko zysku finansowego. To efekt wielu lat pracy menedżerów, organizacji pozarządowych, instytucji i środowisk akademickich, które pokazują, że da się działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Przybywa CSR-u w bankowości

CSR w bankowościW tym gronie znalazło się 26 podmiotów z branży finansowej, z tego 12 banków i pięć firm ubezpieczeniowych. Łącznie w 2016 r. przeprowadziły one 221 działań społecznie odpowiedzialnych, czyli co czwarte uwzględnione w raporcie.

Rok wcześniej w dokumencie znalazło się 20 instytucji finansowych (na 136 zgłoszonych), które wykonały 136 dobrych praktyk (na 815 opisanych). Tym samym odsetek firm finansowych i ich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju na tle całej gospodarki utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zauważalny jest ich nominalny przyrost (tym razem o sześć podmiotów i osiem inicjatyw).

Najaktywniejszymi w dziedzinie CSR podmiotami sektora finansowego w 2016 r. okazały się: ING Bank Śląski, BZ WBK (po 24 dobre praktyki) oraz BGŻ BNP Paribas (22).

ING Bank Śląski

Tym samym organizacja kierowana przez Brunona Bartkiewicza obroniła miano tej, która najaktywniej w branży finansowej działa w kierunku zrównoważonego rozwoju. Lecz w porównaniu z 2015 r. wdrożyła siedem inicjatyw mniej.

Jednak najwięcej nowych projektów dotyczących CSR było autorstwa Ergo Hestii. Ubezpieczyciel wdrożył ich 16. O trzy mniej miał na koncie BZ WBK. Granicę 10 dobrych praktyk realizowanych po raz pierwszy w 2016 r. przekroczył też BGŻ BNP Paribas. Z kolei najwięcej (19) akcji społecznie odpowiedzialnych kontynuował Citi Handlowy.

Najbardziej odpowiedzialne społecznie firmy finansowe

lp.

Instytucja

Dobre praktyki

Nowe

Stare

1.

ING Bank Śląski

24

7

17

BZ WBK

13

11

3.

BGŻ BNP Paribas

22

10

12

4.

Citi Handlowy

20

1

19

Ergo Hestia

16

4

6.

mBank

14

5

9

7.

Bank Gospodarstwa Krajowego

10

6

4

Credit Agricole

3

7

ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych

0

10

10.

Bank Millennium

8

4

4

PKO BP

4

4

BOŚ

6

2

© blog Obiektywne Finanse, źródło: odpowiedzialnybiznes.pl

Opisane w sprawozdaniu FOB-u praktyki zostały uporządkowane wg siedmiu obszarów utworzonych na podstawie normy ISO 26000:

  • ład organizacyjny,
  • prawa człowieka,
  • praktyki z zakresu pracy,
  • środowisko,
  • uczciwe praktyki operacyjne,
  • zagadnienia konsumenckie,
  • zaangażowanie społeczne i,
  • rozwój społeczności lokalnej.

W tegorocznej edycji „Odpowiedzialnego biznesu w Polsce…” po raz pierwszy powiązano dobre praktyki firm z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ-tu, do osiągnięcia których się one przyczyniają. Twórcy dokumentu pragną w ten sposób zachęcać podmioty gospodarcze do tego, by w swoich działaniach CSR brały pod uwagę wyzwania zrównoważonego rozwoju zdefiniowane na poziomie globalnym.

Na podstawie danych zawartych w dokumencie można stwierdzić, że firmy w Polsce najczęściej przyczyniają się do realizacji dwóch nadrzędnych celów ONZ:

  • zapewnienie edukacji na wysokim poziomie (w sumie 92 zadania),
  • zapewnienie dobrego zdrowia i jakości życia (69 zadań).

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.