Zbliżeniowe wpłatomaty Planet Cash

bankomaty

Na razie są one do dyspozycji osób mających konto w BGŻ BNP Paribas, ale jeszcze w tym roku będą z nich korzystać klienci innych banków. Wpłatomaty niezależnego operatora mają też przyjmować wpłaty realizowane telefonem.

Pod koniec maja klienci instytucji zarządzanej przez Tomasza Bogusa zyskali możliwość korzystania z wpłatomatów współpracującej z bankiem sieci Planet Cash. Jednak nie są to zwykłe samoobsługowe urządzenia przyjmujące gotówkę.

Sieć wpłatomatów Planet Cash rośnie dynamicznie

Nowe recyklery, czyli maszyny dwufunkcyjne (bankomaty i wpłatomaty w jednym), pracują w technologii zbliżeniowej. Oznacza to, że zdeponowanie w nich pieniędzy nie wymaga umieszczania karty płatniczej powiązanej z ROR-em w czytniku – wystarczy zbliżyć ją do odpowiedniego miejsca w pobliżu klawiatury. To znacznie przyspiesza całą transakcję i wyklucza całkowicie ryzyko skimmingu.

Wpłatomaty Planet Cash

Obecnie jest pięć takich urządzeń. Wedle zapowiedzi banku do końca roku przybędzie ich co najmniej 100, a w przyszłym roku pojawią się kolejne.

Na koniec marca br. firma IT Card, właściciel Planet Cash, zarządzała 303 wpłatomami (dane za cashless.pl). To dawało jej piąte miejsce na rynku. Lecz w ostatnim czasie na tle konkurencji rozrosła się najbardziej (+ 90 maszyn w ujęciu kwartalnym, co w I kw. stanowiło 40 proc. nowych urządzeń tego typu).

Gdzie znaleźć zbliżeniowe wpłatomaty Planet Cash (stan na 5/06/2017):

  • Warszawa, ul. Kasprzaka 10/16,
  • Lublin, ul. 1 maja 16,
  • Słupsk, pl. Zwycięstwa 2,
  • Nowa Sól, Piłsudskiego 30,
  • Jawor, Grunwaldzka 35.

Oni też udostępnią wpłatomaty bezstykowe

Na razie zbliżeniowe wpłatomaty Planet Cash są do dyspozycji wyłącznie klientów BNP Paribas, którzy mogą z nich korzystać za darmo. Jednak, jak udało się nam dowiedzieć, jeszcze w tym roku będą dostępne również dla klientów innych banków współpracujących Planet Cash.

Przedstawiciele operatora nie chcą zdradzić, o jakie konkretnie podmioty chodzi. Można spekulować, że w tym gronie znajdą się ING Bank Śląski, Bank Pocztowy albo Bank Polskiej Spółdzielczości. Dlaczego? To właśnie te instytucje – oprócz podmiotu kierowanego przez T. Bogusa – kooperują z Planet Cash.

Darmowe wpłatomaty Planet Cash dla klientów Banku Millennium
fot. ObiektywneFinanse.pl

W przyszłości wpłatomaty bezstykowe tej firmy mają też umożliwiać deponowanie gotówki telefonem – poprzez aplikację Android Pay (obecnie: Google Pay). Tę ostatnią BNP Paribas zamierza udostępnić swoim kontrahentom. Identyczną usługę, ale opartą o system płatności mobilnych Blik, Planet Cash ma wdrożyć w wakacje. Prawdopodobnie pierwsi skorzystają z niej klienci ING Banku Śląskiego (obecnie mogą to robić tylko w maszynach własnych banku) i Banku Millennium.

Nad wpłatomatami mobilnymi pracuje również Euronet, lecz nie podaje konkretnych terminów.

[Edytowany 13 kwietnia 2023] Z samoobsługowych maszyn Planet Cash do deponowania gotówki mogą bezpłatnie korzystać klienci Banku Millennium.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.