Do czego przydaje się Profil Zaufany w banku?

Profil_Zaufany

Dziś, by załatwić pewne sprawy w urzędzie, nie trzeba ruszać się z domu. Wystarczy założyć i aktywować Profil Zaufany – także przez internet. Taką możliwość daje sześć banków, a wkrótce pojawi się ona w kolejnych.

Profil zaufany, który funkcjonuje również pod nazwą eGo, to rozwiązanie cyfrowe służące potwierdzaniu tożsamości/uwierzytelnianiu klienta (obywatela) w zdalnych kontaktach z administracją publiczną, czyli np. urzędami gmin, starostwami powiatowymi, NFZ-em, urzędem skarbowym. Pozwala on na załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany jako łącznik banków z administracją

Można go za darmo założyć online i aktywować tradycyjnie, odwiedzając punkt potwierdzający (np. placówkę ZUS-u), albo poprzez bankowość elektroniczną. Ta druga metoda wymaga posiadania konta w banku z dostępem przez internet.

Profil Zaufany można założyć i aktywować poprzez bankowość internetową

Profil Zaufany jest, obok m.in. wniosków o 500 plus i PIT-WZ, jednym z przejawów współpracy sektora bankowego z administracją publiczną. Nie oznacza to jednak, że strony wymieniają się informacjami o kliencie (obywatelu).

Banki nie mają wglądu do wniosków składanych drogą elektroniczną i jednocześnie żadne dane bankowe nie są przekazywane urzędom – mówi Katarzyna Muennich z Banku Pekao.

Profil Zaufany jest ważny trzy lata. Każda osoba może posiadać wyłącznie jeden aktywny Profil. W praktyce oznacza to, że można go powiązać z serwisem bankowości internetowej tylko jednego banku.

bankowosc_internetowa

Uwaga! Narzędzie to nie jest dostępne dla tych klientów, którzy otworzyli konto w banku poprzez przelew weryfikacyjny i nie potwierdzili swoich danych w placówce. Zresztą podobnie jest z wnioskiem o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

Banki oferujące Profil Zaufany

Jako pierwszy usługę udostępnił w październiku 2016 r. PKO BP, wraz z Inteligo. Później pojawiła się ona w Banku Millennium i ING Banku Śląskim. Do tego grona dołączył w maju Bank Pekao. Łącznie dostęp do bankowości internetowej, która umożliwia założenie i aktywację Profilu Zaufanego, ma w tych instytucjach 17,4 mln klientów indywidualnych (stan na koniec I kw.).

Profil Zaufany można założyć i aktywować online w PKO BP, Banku Millennium, ING i Banku Pekao

Wedle informacji Ministerstwa Cyfryzacji na początku lipca Profil posiadało 990 tys. obywateli, z czego 295 tys. założyło go poprzez bankowość internetową (najwięcej – w PKO BP i ING BS).

Wkrótce możliwość aktywowania online Profilu Zaufanego zyskają również ci, którzy korzystają z usług BZ WBK i mBanku. Nad wdrożeniem tego rozwiązania pracują też Raiffeisen Polbank i BGŻ BNP Paribas. Razem to kolejne 8,3 mln klientów indywidualnych

[edytowany 28/08/2017]

Już jest możliwe założenie Profilu Zaufanego w mBanku.

[edytowany 30/08/2017]

Możliwość zakładania Profilu Zaufanego pojawiła się także w bankowości elektronicznej BZ WBK (obecnie Santander).

[edytowany 14/11/2018]

Dostęp do Profilu Zaufanego zyskali klienci Alior Banku.

[edytowany 16/12/2018]

Z Profilu Zaufanego mogą korzystać klienci T-Mobile Usług Bankowych.

bankowosc_online

Wedle danych z I kw. 2017 r. teoretycznie już 24 mln osób mogą skorzystać z tego narzędzia bez wychodzenia z domu. Dlaczego teoretycznie? Każdy bank raportuje liczbę klientów osobno, jako własnego. Sęk w tym, że ta sama osoba może korzystać z usług wielu banków, ale Profil Zaufany założy tylko w jednym, jeden raz.

Od kwietnia, dzięki technologii RWD, korzystanie z Profilu Zaufanego możliwe jest także na urządzeniach mobilnych. Jednak są z tym jeszcze pewne problemy, np. brak przycisku back (ING) czy nachodzenie treści na siebie (Bank Millennium).

Funkcje Profilu Zaufanego

Poprzez Profil Zaufany można m.in.

 • zarejestrować działalność gospodarczą,
 • złożyć wniosek o dowód osobisty,
 • zgłosić utratę dokumentu tożsamości,
 • uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego,
 • złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
 • wystąpić o wydanie nowego prawa jazdy,
 • sprawdzić liczbę punktów karnych,
 • podpisać deklaracje podatkowe,
 • złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności,
 • wyrejestrować samochód,
 • złożyć wniosek o świadczenie rodzinne i kartę dużej rodziny.

W sumie w ten sposób można skorzystać z 37 usług. Katalog ten będzie rozszerzany.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.