Mikrofaktoring dla freelancerów i najmniejszych biznesów

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Źródłem finansowania bieżącej działalności mikrofirmy nie musi być tylko kredyt czy pożyczka. Skutecznym i tanim sposobem na utrzymanie przez nią płynności jest mikrofaktoring, w którym specjalizuje się start-up o nazwie Finiata.

Materiał partnera

Finiata to europejski lider w mikrofaktoringu, który pod koniec czerwca zadebiutował na polskim rynku. Spółka należy do sektora fintech, czyli z branży finansowej, które świadczą usługi z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i w sposób przyjazny klientom.

Finiata oferuje nowoczesny mikrofaktoring: prosto, szybko, za 4 zł + VAT. W przeciwieństwie do konkurentów swoją usługę w pierwszej kolejności adresuje do freelancerów, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i firm z sektora MSP.

Mikrofaktoring jako recepta na zatory płatnicze w gospodarce

Każda firma, także ta najmniejsza, potrzebuje wsparcia w zakresie finansowania bieżącej działalności. Wielu przedsiębiorców szuka go w bankach, ale nie zawsze udaje im się znaleźć produkty dostosowane do swoich potrzeb, np. specyfiki kosztów i przychodów.

gotówka do zdobycia w promocjach bankowych

Wielu z nich ma lub niedługo może mieć kłopot z płynnością. Najnowsze badanie płatności firm w Polsce przygotowane przez Intrum Justitia pokazuje bowiem, że ponad 50 proc. podmiotów otrzymuje zapłatę do 30 dni po wymaganej dacie płatności faktury, a 13 proc. czeka na pieniądze nawet 60 dni dłużej, niż wynosi data na fakturze.

Zatem pieniądze wcześniej czy później wpływają na konto firmy. Lecz problemem jest zbyt długi okres między wykonaniem zlecenia a otrzymaniem za nie pieniędzy.

Sposoby na poprawę płynności mikrofirmy

Jak sobie z tym radzić? Istnieje wiele lekarstw na bieżący brak środków. Najczęściej firmy sięgają po:

  • kredyt obrotowy,
  • pożyczkę-chwilówkę,
  • faktoring, czyli finansowanie na podstawie wierzytelności.
gotówka

Sęk w tym, że zwykle są to usługi skomplikowane, stosunkowo drogie oraz zbiurokratyzowane. Dostęp do nich wymaga wielkiego zachodu, przez co jest czasochłonny.

Klasyczny faktoring bankowy zazwyczaj wymaga zgody kontrahenta firmy korzystającej z tej usługi. W dodatku wielu dostawców tego rozwiązania ogranicza krąg odbiorców do większych podmiotów albo tych, które istnieją przynajmniej 12 miesięcy.

Mikrofaktoring dla mikrofirm w praktyce

Odpowiedzią wpisującą się idealnie w potrzeby mikrofirm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest mikrofaktoring.

rozliczanie faktur w mikrofaktoringu

W Finiacie jest on prowadzony na zupełnie innych zasadach niż u typowych oferentów. Mianowicie usługa jest dostępna także dla podmiotów mniejszych i działających krócej niż rok. Mogą z niej skorzystać także freelancerzy.

Fachowo usługę Finiaty określa się jako faktoring cichy z regresem. Oznacza to, że fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy i Finiacie.

Spłata finansowania zostaje odroczona w czasie – nawet do 120 dni. Pieniądze są wypłacane najpóźniej w ciągu 24 godzin od zaakceptowania dokumentów w systemie. Oznacza to błyskawiczną poprawę płynności i zwiększa bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa. Zatem koniec z nerwowym sprawdzaniem stanu konta w oczekiwaniu na przelew i z niekończącym się ponaglaniem nieterminowych kontrahentów.

System faktoringowy Finiata

Zasada jest prosta: przedsiębiorca rejestruje się na platformie Finiata i otrzymuje limit faktoringowy. Może go wykorzystać po wprowadzeniu faktury do systemu.

Przedsiębiorca sam ustala okres kredytowania faktury. Jeśli pierwotny termin okaże się zbyt krótki, może go przedłużyć – aż do 120 dni. Przy czym pierwsze 14 dni jest prolongowane bezpłatnie.

Opłata jest stała i łatwa do wyliczenia: 4 zł +VAT za każde 100 zł kwoty na fakturze za każde 30 dni okresu finansowania. Nie ma żadnego abonamentu. Płaci się tylko w razie skorzystania z usługi. Dla przykładu: za sfinansowanie faktury na 1,5 tys. zł z 30-dniową datą Finiata pobierze 73,8 zł brutto (60 zł + VAT).

Jak działa mikrofaktoring w Finiata

W przeciwieństwie do wielu banków Finiata oferuje za darmo podstawowe działania związane z uruchomieniem finansowania. Chodzi tu m.in. o rozpatrzenie wniosku czy przeprowadzenie analizy kredytowej. Na stronie internetowej www.finiata.pl można całkowicie bezpłatnie sprawdzić dostępny limit faktoringowy.

Chcemy przybliżyć polskim przedsiębiorcom faktoring jako naturalną usługę biznesową, która przydaje się w codziennym prowadzeniu firmy – mówi Tomasz Domagalski, prezes polskiego oddziału Finiata.

gotówka

Finiata współpracuje ze znanymi partnerami. Do tego grona należy inFakt, który dostarcza produkty księgowe oraz udostępnia system do fakturowania online.

Wkrótce z usługi mikrofaktoringu Finiaty będą mogli skorzystać klienci innych firm z branży księgowo-płacowej. Trwają rozmowy w tej sprawie.


Finiata

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.