Nadzieja na uratowanie Bieszczadzkiej SKOK przed bankructwem

Bieszczadzka SKOK

Dwa banki wyraziły wstępne zainteresowanie przejęciem Bieszczadzkiej SKOK z Sanoka. KNF dał im czas do 8 sierpnia na zajęcie ostatecznego stanowiska.

Bieszczadzka SKOK, którą od września ub.r. kieruje zarządca komisaryczny Leszek Nepelski, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Spółdzielni grozi utrata płynności i niewypłacalność. By do niej nie dopuścić, KNF zaprosił banki do udziału w jej restrukturyzacji. Zainteresowane podmioty mogły się zgłaszać do wczoraj (6 lipca).

Groźba upadłości Bieszczadzkiej SKOK wciąż realna

Dziś nadzór poinformował, że wpłynęły dwa zgłoszenia w tej sprawie. Jednak zgodnie ze swoją polityką nie podaje, o jakie instytucje chodzi. Z naszych ustaleń wynika, że na pewno nie są to Getin Banku i Silesia Bank, które brały udział w poprzednich postępowaniach.

Dwa banki chętne do przejęcia Bieszczadzkiej SKOK

Co dalej? KNF wyznaczył bankom termin do 31 lipca na ostateczne zajęcie stanowiska [edytowany 31 lipca: na wniosek jednego z podmiotów termin został wydłużony do 8 sierpnia]. Mogą one teraz dokonać gruntownej analizy ksiąg rachunkowych Bieszczadzkiej SKOK i ocenić, czy jej przejęcie będzie dla nich opłacalne.

Bankructwa SKOK-ów

Transakcja nie jest więc pewna, a kasa pożyczkowa z Sanoka oraz jej klienci nie mogą jeszcze świętować. W podobnej sytuacji znajdowała się kilka miesięcy temu Twoja SKOK.

[edytowany 11 sierpnia

Bieszczadzka SKOK zostanie przejęta przez ING Bank Śląski. Formalnie nastąpi to 1 września br.]

System SKOK

Wobec niej również toczyło się postępowanie dot. przejęcia. Wstępnie taką chęć wyraził jeden bank, ale po przeprowadzeniu due diligence wycofał się. Państwowy regulator musiał więc zawiesić kasę kredytową z Kędzierzyna-Koźla i skierować do sądu wniosek o jej upadłość.

Do tej pory na 16 takich przypadków tylko sześć zakończyło się pomyślnie. Przejmującymi byli: Alior Bank (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Wyszyńskiego, Powszechna SKOK), PKO BP (SKOK Wesoła), Bank Pekao (SKOK Kopernika) oraz Silesia Bank (SKOK Profit). Pozostałe 10 kas zbankrutowało.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.