SKOK Wybrzeże może upaść

SKOK Wybrzeże z Gdańska

Stanie się tak, jeśli do 12 września na wezwanie KNF-u nie odpowie żaden bank. A na to, ze względu na złą sytuację finansową i rozmiary SKOK-u Wybrzeże, się nie zanosi.

Gdańską kasą pożyczkową od ponad roku kieruje zarządca komisaryczny Adam Stempniewski. To jeden z najdłużej urzędujących komisarzy w sektorze spółdzielczym.

Jego misją było wyprowadzenie SKOK-u Wybrzeże na prostą. Dziś wiemy, że bez pomocy z zewnątrz to mu się nie uda.

Czy SKOK Wybrzeże zostanie przejęty przez bank?

Potwierdza to komunikat KNF. Nadzór ogłasza w nim, że badał możliwość przejęcia Kasy Wybrzeże przez inny SKOK, ale umorzył to postępowanie. Dlaczego?

Ewentualna transakcja zagroziłaby stabilności instytucji przejmującej. Jej fundusze własne w stosunku do aktywów spadłyby poniżej wymaganego ustawą 1 proc.

SKOK Wybrzeże zostanie przejęty przez bank?

W związku z tym KNF zaprosił do udziału w restrukturyzacji gdańskiej spółdzielni finansowej banki. Te mogą zgłaszać wolę przejęcia SKOK-u Wybrzeże do 12 września. Co później?

[edytowany 15/09]

Już wiemy, że SKOK Wybrzeże upadnie, bo żaden bank nie wyraził woli jego przejęcia.

W przypadku pozytywnego scenariusza potencjalny chętny będzie negocjować z BFG warunki przejęcia. BFG pokrywa w takich sytuacjach różnicę między pasywami i aktywami kupowanego SKOK-u.

Jeśli żaden bank nie zechce gdańskiej kasy pożyczkowej, nadzór będzie zmuszony skierować do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Wtedy na BFG spadnie ciężar wypłaty członkom SKOK-u Wybrzeże ich pieniędzy w ramach państwowych gwarancji depozytów. Może chodzić o 150 mln zł (dane z sierpnia ub.r.).

BFG

Kasa Wybrzeże należała do dziesiątki największych podmiotów w swoim sektorze. Z uwagi na niedobory kapitałowe, ujemny współczynnik wypłacalności oraz spory odsetek przeterminowanych kredytów żaden bank może nie być zainteresowany jej przejęciem.

Przykład SKOK Wesoła pokazuje, że nie musi to być regułą. Swoją wielkością przekraczał on rozmiary SKOK-u Wybrzeże, a mimo to znalazł się na niego nabywca i w czerwcu 2015 r. trafił on pod skrzydła PKO BP.

Ważą się też losy Lubuskiej SKOK.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.