Studencie! O tym musisz pamiętać, chcąc bez stresu nająć mieszkanie

kredyt na mieszkanie używane w wielkiej płycie

Wynajęcie lokum na studia to zwykle wielomiesięczne zobowiązanie. By uniknąć kłopotów i rozczarowań, należy się do niego przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zawierając umowę najmu mieszkania studenckiego.

Choć najlepszy czas na szukanie kwatery studenckiej już minął, bo o tej porze roku warunki dyktują właściciele mieszkań, to zawsze warto zachować ostrożność przy wynajmowaniu mieszkania. Zresztą już za kilka miesięcy niektórzy żacy ponownie staną przed koniecznością szukania lokum, ponieważ nie będą mogli znaleźć wspólnego języka z obecnymi współlokatorami. O czym zatem powinien pamiętać student, by bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Wiarygodny wynajmujący nieruchomość

Na rynku nieruchomości zdarzają się oszuści, którzy wynajmują (podnajmują) lokale bez wiedzy ich właścicieli. Taki proceder może być dla nas źródłem problemów.

Wynajem mieszkania na studiach

By ich uniknąć, należy zweryfikować, czy osoba wynajmująca rzeczywiście jest tą, za którą się podaje, i ma prawo dysponować oferowanym nam mieszkaniem. Poprośmy ją o:

 • dwa dokumenty tożsamości,
 • dokument w formie aktu notarialnego potwierdzający prawo własności lokalu, np. umowę darowizny, umowę kupna,
 • potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo – w przypadku osoby reprezentującej właściciela,
 • numer księgi wieczystej mieszkania, a następnie sprawdźmy ją online – możemy zrobić to w serwisie prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Symetryczna umowa najmu lokalu studenckiego

Dobra umowa najmu mieszkania

Porozumienie z właścicielem mieszkania nie może określać tylko naszych obowiązków i jego praw. W umowie należy zawrzeć uprawnienia oraz powinności obu stron w sposób symetryczny, czyli niedyskryminujący żadnego z kontrahentów. Interesy wynajmującego i najemcy powinny być zabezpieczone jednakowo.

W kontrakcie należy wyraźnie zaznaczyć:

 • wysokość czynszu i kaucji,
 • podział obowiązków odnośnie regulowania opłat dodatkowych, np. za media i do spółdzielni lub wspólnoty,
 • czas i sposób dokonywania płatności za mieszkanie przez najemcę,
 • sytuacje, w których właściciel może wejść do mieszkania,
 • granicę odpowiedzialności za koszty utrzymania nieruchomości, np. wymiany źródeł światła, baterii wodociągowych, napraw lodówki, pralki

Ponoć dobra umowa najmu mieści się na sześciu-ośmiu stronach. Oczywistością, którą mimo to należy przypominać, jest jej staranne przeczytanie i skontaktowanie się z prawnikiem w razie wątpliwości.

Czas trwania umowy najmu mieszkania studenckiego

Czas trwania umowy najmu mieszkania

Standardem jest porozumienie na czas określony, czyli 9-12 miesięcy. Na ten dłuższy wariant naciskają właściciele mieszkań chcący uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu z najmu. W ich interesie leży uniknięcie pustostanów wakacyjnych. Studentom zwykle zależy na krótszym okresie, bo od lipca do września przebywają w domu rodzinnym albo podróżują.

Bez względu na czas wpisany do umowy, pamiętajmy, że umowa na czas określony to system od-do. Jeśli wcześniej nie dogadamy się w tej kwestii z właścicielem, nie będziemy mogli jej rozwiązać przed terminem, chyba że ten się na to zgodzi. Ale nie musi. Co wtedy? Mamy dwa wyjścia:

 1. Płacić czynsz zgodnie z harmonogramem
 2. Znaleźć innego lokatora na swoje miejsce.

Oczywiście, jeśli strony się zgodzą, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawrzeć umowę najmu na czas nieoznaczony. W przypadku chęci jej rozwiązania zastosowanie ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Kaucja za mieszkanie

Ile wynosi kaucja za mieszkanie?

Normalną praktyką rynkową jest pobieranie kaucji. Zabezpiecza ona roszczenia właściciela mieszkania na wypadek braku płatności czynszu, dużych wahań opłat eksploatacyjnych (ogrzewanie własnym kotłem na gaz, prąd) albo zniszczeń w lokalu (uzasadnienie powinno znaleźć się w umowie). W razie bezproblemowej współpracy wraca do nas po wygaśnięciu umowy.

Jak duża jest kaucja za mieszkanie? Przeważnie ma wartość jednego miesięcznego czynszu, ale w przypadku lokali premium może to być równowartość dwóch-trzech miesięcznych wynagrodzeń za użytkowanie lokalu. Osoba rozporządzająca lokalem może żądać podwyższonej kaucji także wtedy, gdy mamy zwierzęta.

Protokół przekazania-odbioru mieszkania

Właściciel nieruchomości przekazuje ją w określonym stanie i z określonym wyposażeniem. Jeśli przy wyprowadzce odbiegają one od stanu pierwotnego, osoba rozporządzająca lokalem może domagać się od nas ich przywrócenia. Protokół zdawczo-odbiorczy ma ułatwić ocenę stanu faktycznego, rozwiać wątpliwości obu stron.

W naszym interesie leży, by dokument ten był jak najbardziej szczegółowy. Powinien zawierać m.in. opis ścian, podłóg, mebli, okien, urządzeń. Wpisujemy do niego stan liczników. Dobrze jest załączyć zdjęcia wszystkich pomieszczeń i sprzętów.

Prowizja dla pośrednika za mieszkanie – za co i kiedy?

Jeśli korzystamy z usług takiej osoby, to jej rola nie może sprowadzać się tylko do przekazania adresu, prezentacji mieszkania czy skontaktowania nas z właścicielem. Należy unikać takich pośredników.

Czego oczekiwać od firmy kojarzącej wynajmujących z najemcami? Wsparcia merytorycznego, czyli przygotowania umowy albo pomocy w jej sporządzeniu, sprawdzenia właściciela i nieruchomości pod względem prawnym.

Prowizja dla pośrednika nieruchomości

Prowizję, która zwykle ma wartość miesięcznego czynszu za dany lokal, powinno się uiszczać dopiero po zawarciu umowy najmu.

Powinniśmy także zweryfikować firmę obrotu nieruchomościami. Dobrze jest popytać znajomych, przeszukać internet.

Samodzielne ubezpieczenie lokalu mieszkalnego

Nie każdy wynajmujący ubezpiecza swoje mieszkanie. Jednak nawet jeśli zadba o taką polisę, warto rozważyć ubezpieczenie lokalu we własnym zakresie, np. w PZU lub Unice. Dlaczego?

Po pierwsze, zawierane przez właściciela ubezpieczenie mieszkania ma najczęściej charakter podstawowy. Nie chroni ono dóbr najemców.

Polisa mieszkaniowa dla studenta wynajmującego mieszkanie

Po drugie, właściciel może obciążyć najemców kosztami szkód powstałych z ich winy, a które nie będą skutkiem nieszczęśliwego zdarzenia, przypadku.

Wcześniej warto dowiedzieć się, jaki zakres ma polisa mieszkaniowa wykupiona przez osobę rozporządzającą nieruchomością.

W znalezieniu najlepszej oferty może nam pomóc doradca, który niezobowiązująco porówna propozycje odpowiadające naszym wymaganiom.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.