Czym się kierować przy wyborze funduszu emerytalnego?

długi emerytów a indywidualne konto emerytalne
fot. pixabay.com

Część naszej składki emerytalnej może być pomnażana przez fundusz emerytalny. W naszym interesie leży, by zawarcie umowy z OFE dobrze przemyśleć. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Materiał Partnera

W Polsce działa kilkanaście otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To oznacza, że wybór podmiotu pomnażającego część składki emerytalnej nie jest łatwy. Niezbędne jest porównanie proponowanych przez firmy warunków.

To jednak nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć również: dotychczasowe wyniki finansowe osiągane towarzystwa emerytalne, ich politykę inwestycyjną oraz wiarygodność.

Wyniki finansowe OFE – dlaczego są tak ważne?

Samo zapoznanie się z ich wcześniejszą efektywnością nie wystarczy. Nie oznacza to jednak, że można pominąć ten krok. Dlaczego? Obserwacja wyników finansowych osiąganych przez OFE pozwoli nam ocenić, czy jego specjaliści podejmują trafne decyzje inwestycyjne.

Jak mądrze wybrać fundusz emerytalny

Analizując wyniki funduszy emerytalnych, musimy pamiętać o jednej kwestii: dobre wyniki nie muszą się powtórzyć. Żadne towarzystwo emerytalne nie daje też gwarancji zysku, bo każda inwestycja wiąże się z ryzykiem.

Jednak dotychczasowe wyniki OFE wiele mówią o obieranej przez niego taktyce. Jeżeli dotąd fundusz wypracowywał dodatnią stopę zwrotu, to można założyć, że stara się inwestować środki tak, by minimalizować ryzyko.

Jak inwestuje fundusz emerytalny

Wyniki finansowe OFE to wypadkowa obranej przez nie strategii inwestycyjnej. Aby pomnażać środki swoich członków, OFE muszą inwestować. To ich najważniejsze zadanie.

inwestowanie na rynkach finansowych

W jakie instrumenty finansowe mogą lokować pieniądze fundusze emerytalne? Po ustawowych zmianach sprzed kilku lat do wyboru mają m.in.

  • obligacje korporacyjne, czyli papiery dłużne prywatnych firm,
  • depozyty bankowe,
  • akcje spółek, które są notowane na rynku polskim i za granicą.

Po zapoznaniu się z polityką inwestycyjną i wynikami OFE, będziemy w stanie ocenić, czy podpisanie umowy z konkretnym funduszem będzie dobrym krokiem.

Wiarygodność funduszu emerytalnego

Zanim zdecydujemy się na konkretny OFE, powinniśmy zweryfikować jego wiarygodność. Funduszami emerytalnymi zarządzają powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). Podmioty te różnią się doświadczeniem w inwestowaniu pieniędzy oraz poziomem obsługi klienta.

Wyniki inwestycyjne OFE

Pamiętaj! Pieniądze, które powierzamy funduszowi emerytalnemu to część naszej przyszłej emerytury. Warto wykazać się przezornością i poświęcić czas na dokładne rozeznanie się w ofercie OFE, aby nie żałować dokonanego wyboru.

Na szczęście raz podjęta decyzja nie jest ostateczna. Możliwa jest zmiana funduszu emerytalnego.


PZU

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.