Co to jest EnveloBank i co oferuje?

envelobank_logo

Ruszył EnveloBank, który jest marką Banku Pocztowego adresowaną do nowoczesnych klientów. Jego wachlarz produktów obejmuje m.in. warunkowo darmowe konto osobiste z przydatnymi funkcjami.

Bank Pocztowy idzie z duchem czasu. Podmiot zarządzany przez Sławomira Zawadzkiego wreszcie udostępnił aplikację mobilną. Przy okazji, po kilkukrotnym przekładaniu daty startu, wprowadził na rynek nową markę.

EnveloBank, bo tak się nazywa ten cyfrowy projekt, ma trafiać w potrzeby klientów, którzy bankują głównie online, ale za bardzo nie mają czasu albo chęci na ogarnięcie swoich finansów – głównie młodych i niezależnych.

[Edytowany 22/11/2022] EnveloBank już nie istnieje, ale na rynku pojawił się VeloBank. To nowe wcielenie Getin Banku.

Całkiem dobry ROR w EnveloBanku

Poza dyskusyjną przejrzystością oraz intuicyjnością nowa platforma ma się wyróżniać dwiema funkcjonalnościami: kalendarzem i modułem faktur. Ta pierwsza poprzez darmowe powiadomienia SMS, e-mail albo push w aplikacji mobilnej przypomina o płatnościach i zdarzeniach. Druga je automatyzuje. Jak?

Użytkownik wgrywa skany lub przesyła mailem pliki PDF otrzymane na swoją skrzynkę od wystawców, a system sam uzupełnia dane do przelewu. Klient musi tylko zatwierdzić operację.

Co to jest EnveloBank i do kogo należy

Takie rozwiązanie, pod nazwą „Skanuj i płać”, funkcjonuje już na rynku w aplikacjach mobilnych wielu banków. Nie jest niczym wyjątkowym.

Za nowość można uznać kalendarz w bankowości elektronicznej, który da się zintegrować z zewnętrznymi terminarzami (Outlook, Google, Apple). W kalendarzu zapiszemy nie tylko datę opłacenia faktury czy raty, ale np. dzień zakończenia lokaty. Po uprzednim skonfigurowaniu (kwota, nazwa i rachunek odbiorcy) należności można opłacać bezpośrednio z poziomu kalendarza.

Wielką zaletą EnveloKonta jest to, że można je otworzyć przelewem weryfikacyjnym. To jeden z nielicznych takich rachunków na rynku (lista banków oferujących konto na przelew).

Co ciekawe, ta opcja nie jest dostępna w przypadku konta firmowego. Przedsiębiorcy muszą fatygować się do oddziału lub na Pocztę.

envelokarta karta debetowa EnveloBanku

Uwaga! Obecni klienci Banku Pocztowego nie otworzą ROR-u w EnveloBanku. Najpierw muszą zamknąć ten stary.

Choć nowy podmiot celuje w klientów mobilnych, omijających placówki, karze ich za samodzielność. Jako jeden z nielicznych nalicza bowiem opłatę za cash-back. Co ciekawe, klienci firmowi mogą z niego korzystać za darmo.

Pozostałe warunki cenowe EnveloKonta są bardzo przystępne. Nie płacimy za:

 • prowadzenie rachunku,
 • e-przelewy,
 • wypłaty z bankomatów krajowych,
 • zlecenia stałe,
 • polecenia zapłaty

Opłaty za kartę w wysokości 5 zł unikniemy po wykonaniu nią jednej transakcji płatniczej i wpływie na konto łącznie min. 1 tys. zł.

Ile kosztuje EnveloKonto?

Usługa Opłata
Prowadzenie konta 0 zł
Karta debetowa 5 zł / 0 zł*
Przelewy internetowe 0 zł
Obce bankomaty w kraju 0 zł
Wypłata w oddziale i na Poczcie 1,5 zł/op.
Wypłata sklepowa 0,5 zł/op.
Wpłata w oddziale i na Poczcie 0 zł
Wpłatomaty 0 zł
Zlecenie stałe 0 zł
Polecenia zapłaty 0 zł

Źródło: oprac. własne na podstawie TOiP EnveloBanku. Stan na 9.10.2017 r.

* – po wykonaniu jednej transakcji bezgotówkowej kartą i zapewnieniu wpływów min. 1 tys. zł w miesiącu; warunki nie dotyczą klientów przed 26. rokiem życia

Money-back w EnveloBanku

Wyróżnikiem EnveloBanku może być również nietypowy money-back. Jego niezwykłość polega na tym, że zwrot określony jest nie procentowo, tylko kwotowo. Poza tym premia dotyczy tylko usług kurierskich.

Zwrot za usługi kurierskie w EnveloBanku

Mianowicie za każde zakupy w internecie o wartości min. 30 zł otrzymamy 2 zł. W tym celu musimy:

 • zapłacić kartą albo tzw. pay-bay-linkiem (automatycznie uzupełniającym się przelewem),
 • jako dostawcę wybrać Pocztę Polską lub Pocztex,
 • zarejestrować w bankowości elektronicznej numer przesyłki.

W ciągu miesiąca bonus może sięgnąć 20 zł. Limit roczny wynosi 200 zł. Za dziesiątą przesyłkę podmiot kierowany przez Pawła Dudka przyznaje ekstra premię – 10 zł.

Lokaty w EnveloBanku

Na razie prócz konta osobistego i rachunku firmowego z kartą debetową w EnveloBanku możemy skorzystać z:

 • konta oszczędnościowego,
 • lokat,
 • kredytu gotówkowego.

Z czasem mają się pojawić kolejne usługi.

oprocentowanie lokat

Cyfrowa marka Pocztowego nie limituje przelewów z rachunku oszczędnościowego – w przeciwieństwie do konkurencji tu wszystkie takie operacje są darmowe. Inna kwestia, że oferta depozytowa EnveloBanku jest nieopłacalna.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi 0,4-1 proc. w zależności od salda. To promocyjna stawka obowiązująca do 31 stycznia 2018 r. Standardowo bank nalicza 0,1-0,5 proc.

Miesięczna lokata mobilna przyniesie 1,5 proc. odsetek, a progresywna lokata internetowa na osiem miesięcy – 1,38 proc. Przypomnijmy, że ostatnio inflacja skoczyła do 2,2 proc.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.