Co EnveloBank oferuje drobnym przedsiębiorcom?

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Darmowe konto firmowe, możliwość zwolnienia z opłaty za kartę i money-back do 20 zł miesięcznie – to największe plusy propozycji EnveloBanku dla właścicieli mikrofirm.

Działający od trzech miesięcy EnveloBank, który należy do Banku Pocztowego, celuje ze swoją ofertą m.in. w potrzeby mikroprzedsiębiorców. Na co mogą więc liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą, które otworzą tam konto firmowe? Ile będzie je kosztować utrzymanie rachunku bieżącego w instytucji kierowanej przez Sławomira Zawadzkiego? I wreszcie: czym oferta EnveloBanku dla biznesu różni się od tego, co proponuje samozatrudnionym Bank Pocztowy?

[Edytowany 22/11/2022] EnveloBank już nie istnieje, ale na rynku pojawił się VeloBank. To nowe wcielenie Getin Banku.

Konto firmowe: EnveloBank vs Bank Pocztowy

W tym pierwszym rachunek firmowy jest prowadzony bezwarunkowo za darmo. W tym drugim trzeba co miesiąc spełnić dwa wymagania (w praktyce – jedno), by uniknąć 9-zł opłaty.

enveloBank

Posiadacz rachunku firmowego w EnveloBanku musi się liczyć z warunkową daniną za kartę debetową. Wynosi ona 7 zł i jest znoszona po wydaniu plastikiem łącznie co najmniej 300 zł w miesiącu.

Bank Pocztowy pobiera za kartę firmową stałą opłatę w wysokości 5 zł. W zamian mikroprzedsiębiorca może wypłacać pieniądze bez prowizji z dowolnej maszyny. W EnveloBanku taki przywilej obowiązuje do końca 2018 r. Później klient biznesowy będzie płacić 2 zł za każdą wypłatę z bankomatu, chyba że wykupi miesięczny abonament w cenie 10 zł. To pozwoli mu uniknąć dodatkowych kosztów (Pocztowy nie ma bowiem własnych urządzeń).

Pozostałe parametry cenowe obu kont firmowych są identyczne. Szczegóły przedstawia poniższa tabela. Dużą zaletą tych rachunków, którą powinni docenić zwłaszcza drobni przedsiębiorcy codziennie wpłacający utarg, są darmowe wpłaty gotówki w oddziałach i na Poczcie (wypłaty kosztują 7 zł).

bank pocztowy

Warto podkreślić, że ani EnveloBank, ani jego spółka-matka nie pobierają opłat za przelewy internetowe z rachunku firmowego. Skąd to zaskoczenie? To, co dla klientów indywidualnych jest oczywiste, w segmencie biznesowym uchodzi za rzadkość. Banki kroją firmy niemal na wszystkim.

Klienci, którzy będą używać karty za granicą albo w obcych e-sklepach, ucieszą się z braku prowizji za przewalutowanie (bank stosuje przy rozliczeniu kursy organizacji Visa).

Czy zatem różni się EnveloKonto Firmowe od Pocztowego Konta Firmowego? Konstrukcją i wysokością opłat za podstawowe usługi.

To pierwsze jest prowadzone za 0 zł i przewiduje zwolnienie z daniny za kartę, ale to drugie umożliwia bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów, a po zapewnieniu min. 2 tys. zł wpływów miesięcznie oraz aktywowaniu karty też jest darmowe.

Money-back na koncie firmowym

200 PLN

Rachunek firmowy EnveloBanku ma jeszcze jedną mocną stronę – money-back za usługi pocztowe i kurierskie. Za każde zakupy internetowe o wartości min. 30 zł dostarczone przez narodowego operatora pocztowego lub Pocztex mikroprzedsiębiorca otrzyma 2 zł. W tym celu musi:

  • zapłacić kartą albo tzw. pay-bay-linkiem (automatycznie uzupełniający się przelew),
  • zarejestrować numer przesyłki w bankowości elektronicznej.

W ciągu miesiąca może tak zyskać max 20 zł, w ciągu roku – 200 zł. Wymagać to będzie od niego siedmiokrotnego zrobienia zakupów online za min. 30 zł każde. Za dziesiątą przesyłkę podmiot kierowany przez Sławomira Zawadzkiego przyznaje premię specjalną – 10 zł.

Ostatnia kwestia różnicująca to dostęp do rachunku z urządzeń mobilnych. Aplikacja EnveloBanku to umożliwia. Bank Pocztowy nie pozwala na razie na bankowanie przez smartfona.

 

Ile kosztują EnveloKonto Firmowe i Pocztowe Konto Firmowe?

Usługa

EnveloBank

Bank Pocztowy

Prowadzenie konta

0 zł

9 zł / 0 zł*

Karta debetowa

7 zł / 0 zł**

5 zł

Przelewy internetowe

0 zł

0 zł

Bankomaty w kraju

0 zł***

0 zł

Wypłata w oddziale i na Poczcie

7 zł/op.

7 zł/op.

Wypłata sklepowa

0 zł

0 zł

Wpłata w oddziale i na Poczcie

0 zł

0 zł

Wpłatomaty (Euronet)

0,7% (min. 5 zł)

0,7% (min. 5 zł)

Stan na 4.12.2017 r.

* – pod warunkiem zapewnienia wpływów min. 2 tys. zł/m-c i posiadania aktywnej karty debetowej

** – po wykonaniu w miesiącu transakcji bezgotówkowych na łącznie min. 300 zł

*** – do końca 2018 r., od 2019 r. – każda wypłata będzie kosztować 2 zł lub 0 zł w razie wykupienia miesięcznego abonamentu w cenie 10 zł

 


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.