Kto zaryzykował, ten w 2017 r. zyskał więcej

gotówka do zdobycia w promocjach bankowych

Na inwestowaniu na warszawskiej giełdzie można było zarobić średnio nawet 26 proc. Kilkanaście procent zysku przyniosły krajowe fundusze akcyjne. Natomiast lokaty bankowe i niektóre z bezpiecznych form pomnażania oszczędności przyniosły realną stratę.

Po kilku latach inflacji poniżej 1 proc. w ub. roku wskaźnik cen odbił do 2 proc. Zatem próg rentowności wszelkich inwestycji, który uwzględnia 19-proc. podatek Belki, w 2017 . wyniósł 2,47 proc. W efekcie osoby chcące pomnażać oszczędności bez narażania się na straty miały problem. Cieszyć się mogli ci, którzy zaryzykowali, choć część z nich zakończyła rok pod kreską.

Lokaty gorsze od funduszy bezpiecznych

Nie wszystkie z analizowanych przez blog Obiektywne Finanse bezpiecznych instrumentów finansowych przyniosły realny zysk. Połowa wypracowała stopę zwrotu mniejszą od progu rentowności.

zlotowki_PLN

Najlepiej wypadały fundusze dłużne polskie o profilu uniwersalnym oraz globalne lokujące kapitał w obligacjach firm. Te grupy funduszy jako jedyne z bezpiecznych aktywów dały zarobić ponad 3 proc. w skali roku. Tuż poniżej tego poziomu uplasowały się fundusze inwestujące w dług polskiego rządu.

Co z lokatami? Przeciętny depozyt o rocznym terminie zapadalności oferowany klientom indywidualnym opiewał na 1,65 proc. Przypomnijmy, że to stawka brutto. Po odliczeniu podatku odpowiada ona 1,33 proc. Zatem każdy 1 tys. zł wpłacony do banku przynosił po roku średnio 13,3 zł odsetek.

Pokaźny zysk z giełdy i funduszy akcyjnych

W porównaniu z warszawską giełdą czy agresywnymi funduszami to śmiesznie mało. Właśnie te grupy aktywów przyniosły w 2017 r. największy zarobek inwestorowi znad Wisły.

Najwięcej można było zarobić na walorach największych spółek z warszawskiego parkietu. WIG20 wzrósł przez rok o ponad 26 proc. Indeks szerokiego rynku zwiększył wartość o przeszło 23 proc. Akcje średnich firm z GPW podrożały o 15 proc.

wzrosty na giełdzie

W ślad za polską giełdą dobrze radziły sobie także fundusze lokujące kapitał w krajowe przedsiębiorstwa. Fundusze akcji polskich o profilu uniwersalnym zyskały przeciętnie 13,8 proc. To najwięcej od pięciu lat i jednocześnie trzeci wynik wśród wszystkich grup funduszy w ub.r.

Lepiej wypadły jedynie specjalistyczne fundusze inwestujące za granicą. Fundusze akcji azjatyckich bez Japonii wypracowały średnio 23,3 proc. zysku, a fundusze akcji globalnych rynków wschodzących – 14,7 proc.

Dodatnią stopę zwrotu przyniosło przeszło 90 proc. spośród prawie 1400 działających w Polsce funduszy detalicznych.

Inwestowanie w waluty ze stratą

Jednak nie wszystkie z niepewnych form inwestowania opłaciły się. Niektóre nie wynagrodziły poniesionego ryzyka. Przykładowo na akcjach najmniejszych podmiotów notowanych na GPW można było zarobić tylko 2,4 proc.

Powody do zmartwień mają inwestorzy, którzy w minionych 12 miesiącach chcieli wzbogacić się na handlu dewizami. Złotówka była po koronie czeskiej drugą najbardziej umacniającą się względem dolara USD walutą świata (+17,6 proc. w ujęciu rocznym).

walutowe konto oszczędnościowe w dolarach

Złoty zyskał też w stosunku do innych najważniejszych jednostek płatniczych globu. Frank szwajcarski po ponad 13-proc. korekcie potaniał do poziomu sprzed czarnego czwartku z 2015 r. O prawie 1/10 stracił na wartości funt szterling. Cena euro była o 5 proc. z haczykiem mniejsza niż rok wcześniej.

To sprawiło, że mocny złoty zmniejszył profity klientów funduszy zagranicznych. Był też przyczyną strat inwestorów lokujących środki w żółtym metalu, którego cena wyrażona była w złotówkach.

Aktywa bezpieczne w 2017 r.

lp.

Instrument

Stopa zwrotu [proc.]

1.

Fundusze dłużne polskie (uniwersalne)

3,5%

2.

Fundusze dłużne globalne (korporacyjne)

3,3%

3.

Fundusze dłużne polskie

(skarbowe)

2,9%

4.

Fundusze gotówkowe i pieniężne (uniwersalne)

2,8%

5-6.

Obligacje skarbowe 10-letnie (I rok)

2,7%

Fundusze dłużne polskie

(korporacyjne)

7.

Obligacje skarbowe 4-letnie (I rok)

2,4%

8.

Obligacje skarbowe 2-letnie (I rok)

2,1%

9.

Obligacje skarbowe 3-letnie (I rok)

2%

10.

Lokata bankowa (roczna)

1,65%

11.

Fundusze dłużne globalne (uniwersalne)

1,4%

Źródło: Obiektywne Finanse na podstawie NBP, obligacjeskarbowe.pl, analizy.pl, bankier.pl

Aktywa ryzykowne w 2017 r.

lp.

Instrument

Stopa zwrotu [proc.]

1.

Akcje (WIG20)

26,35%

2.

Akcje (WIG)

23,2%

3.

Akcje (mWIG40)

15%

4.

Fundusze akcji polskich (uniwersalne)

13,8%

5.

Złoto (w USD)

13,7%

6.

Fundusze akcji polskich (małych i średnich spółek)

8,1%

7.

Akcje (sWIG80)

2,4%

8.

Euro (EUR)

-5,3%

9.

Złoto (w PLN)

-5,8%

10.

Funt szterling (GBP)

-9,2%

11.

Frank szwajcarski (CHF)

-13,4%

12.

Dolar amerykański (USD)

-17,6%

Źródło: Obiektywne Finanse na podstawie NBP, obligacjeskarbowe.pl, analizy.pl, bankier.pl


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.