SKOK Jaworzno i SKOK Piast (po)czekają na ratunek

System SKOK

Jeden bank chce przejąć SKOK Jaworzno i SKOK Piast, którym grozi upadłość. Czy tak się rzeczywiście stanie? Dowiemy się 13 lipca, bo zainteresowany podmiot poprosił KNF o dodatkowy czas na zajęcie ostatecznego stanowiska.

KNF poinformowała, że w odpowiedzi na jej zaproszenie z 29 maja zgłosił się jeden bank. Wyraził on wstępne zainteresowanie udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK-u Jaworzno i SKOK-u Piast, które są kierowane przez zarządców komisarycznych i mają kłopoty z wypłacalnością. Nie ujawniono, o jaką instytucję chodzi.

Czy i kto przejmie SKOK Piast i SKOK Jaworzno?

Jednocześnie podmiot ten zwrócił się do nadzoru z wnioskiem o wydłużenie czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie przejęcia śląskich kas pożyczkowych. Regulator na to przystał i wyznaczył termin do 13 lipca.

SKOK Jaworzno czeka na przejęcie

———————————————————————————-

[Edytowany 14/07]

KNF ogłosiła, że zgłosiły się kolejne banki zainteresowane przejęciem SKOK-u Piast i SKOK-u Jaworzno. Dała im czas do 13 października.

——————————————————————————————————————–

KNF podkreśliła również, że w tym okresie inne banki krajowe nadal mogą zgłaszać wolę zakupu SKOK-u Jaworzno i SKOK-u Piast. To pierwsza taka sytuacja na 22 postępowania, jakie były prowadzone w sprawach restrukturyzacji SKOK-ów. Widać, że nadzorowi bardzo zależy na uchronieniu spółdzielni finansowych ze Śląska przed bankructwem.

SKOK Piast może zostać przejęty

Trudno się temu dziwić. SKOK Jaworzno i SKOK Piast należą do największych w swoim sektorze (klienci ulokowali tam łącznie 600 mln zł). Ich ewentualna upadłość naraziłaby BFG na liczony w setkach milionów złotych wydatek tytułem wypłaty gwarantowanych depozytów. Jak wynika z ustaleń bloga Obiektywne Finanse, bankructwa 11 SKOK-ów i przejęcia dziewięciu innych kosztowały BFG ponad 4,8 mld zł.

Przypomnijmy, że środki ulokowane w kasach oszczędnościowo-pożyczkowych, tak jak w bankach, podlegają ochronie BFG do równowartości 100 tys. euro. Na dziś to ok. 423 tys. zł).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.