Wyjaśniamy, czym jest i jak działa faktoring odwrotny

faktoring

Kredyt obrotowy nie jest jedyną metodą finansowania potrzeb zakupowych przedsiębiorstwa, które nie może liczyć na odroczony termin płatności u dostawców. W takiej sytuacji sprawdzi się też faktoring odwrotny.

Materiał partnera

Jak uzyskać zewnętrzne źródła finansowania, by zapłacić dostawcom za towar? To pytanie spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom z branży handlowej. Wbrew pozorom odpowiedź nie sprowadza się tylko do kredytu firmowego.

Faktoring odwrotny w praktyce

Właściciele firm biorą dziś pod uwagę różne metody regulowania zobowiązań związanych z nabyciem towaru. Coraz większą popularnością cieszy się faktoring odwrotny.

Umożliwia on podmiotom gospodarczym zbudowanie płynności finansowej – poprzez odpowiednią, dostosowaną do potrzeb przedsiębiorstwa, politykę zakupową.

Czym jest i jak działa faktoring odwrotny

Faktoring odwrotny to usługa zarządzania zobowiązaniami finansowymi i płatnościami klienta (przedsiębiorstwa). Szczególnie sprawdza się w firmach obarczonych krótkimi terminami płatności za towary i usługi, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z tzw. kredytu kupieckiego.

Faktoring odwrotny polega na tym, że faktor (najczęściej bank, choć na rynku działają także specjalistyczne podmioty faktoringowe) opłaca dostawców swojego klienta. Z kolei faktorant (przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu) w terminie wyznaczonym w umowie spłaca faktorowi dług wraz z prowizją i odsetkami.

W praktyce wygląda to tak, że:

  1. Po złożeniu zamówienia u dostawcy przedsiębiorstwo (faktorant) otrzymuje fakturę, którą przestawia do wykupu faktorowi.
  2. Ten opłaca należność
  3. Po czym zobowiązuje swojego klienta do uregulowania zobowiązania w określonym czasie.

Zalety faktoringu odwrotnego

Faktoring odwrotny adresowany jest szczególnie do tych firm, które dynamicznie się rozwijają i jednocześnie mają dobrą sytuację finansową. Eksperci zwracają uwagę, że ta usługa finansowania potrzeb zakupowych może przynieść przedsiębiorcom wiele korzyści. Jakich?

czyszczenie_bik

Przede wszystkim poprawia relacje z kontrahentami. To z kolei może przełożyć się np. na otrzymywanie od nich atrakcyjnych rabatów i upustów na zamawiane towary. Dzięki temu firma może poprawić swoją konkurencyjność na rynku. Dla potencjalnych partnerów biznesowych staje się bardziej rzetelna i wiarygodna finansowo.

Wszystko to sprawia, że faktoring odwrotny stanowi bardzo dobre uzupełnienie źródeł finansowania wydatków w firmie. Mało tego, może być głównym sposobem na regulowanie należności handlowych.


Raiffeisen Polbank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.