Konta bankowe bez opłat

konto osobiste z dostępem online

Darmowe konta osobiste – to już standard czy nadal jeden z chwytów reklamowych, mających na celu przyciągnięcie nowych klientów? Sprawdzamy.

Materiał zewnętrzny

Wielu ludzi, którzy nie mają konta osobistego w banku, uważa taką usługę za nieopłacalną. Inne twierdzą, że to zbędny wydatek.

Takie głosy szczególnie dotyczą osób bez stałego dochodu, które nie mogą zapewnić regularnych wpływów. Wówczas musiałyby płacić za utrzymanie ROR-u. W skali roku przełożyłoby się to na wydatek rzędu przynajmniej kilkudziesięciu złotych.

Bezpłatne konta osobiste istnieją

Jednak nie za wszystkie rachunki bieżące są płatne. Na rynku znajdziemy też darmowe konta bankowe. Korzyści z ich posiadania są oczywiste. Chociażby przechowywanie pieniędzy jest wtedy bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w domu.

Darmowe konta osobiste wciąż są dostępne

Obecnie zdecydowana większość banków posiada w swojej ofercie darmowe konta osobiste. Czy faktycznie są one bezpłatne w utrzymaniu i czy warto się nimi zainteresować?

Na pewno konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z cennikiem. Niektóre usługi w ramach takich kont za zero mogą być bowiem płatne. Tylko mając pełną świadomość zasad funkcjonowania takiego rachunku, można w pełni czerpać korzyści z jego posiadania.

Czy konta bankowe za 0 zł rzeczywiście nic nie kosztują?

Najczęściej to właśnie w bankowych dokumentach (regulaminy, tabele opłat i prowizji) znajdziemy informacje o tym, jakie usługi w ramach darmowego ROR-u świadczone są nieodpłatnie. Bezkosztowe może być samo prowadzenie rachunku, natomiast zawsze znajdą się pewne usługi dodatkowe, za które trzeba płacić.

Płatne usługi w ramach bezpłatnych ROR-ów

Kluczowe jest więc, aby jeszcze na etapie poszukiwań odpowiedniej oferty określić, jakie operacje najczęściej wykonujemy i w jaki sposób chcemy korzystać z ROR-u. To pomoże dokonać właściwego wyboru.

Zwykle dodatkowo płatnymi usługami są:

  1. Obsługa kartą płatniczej

To, czy opłata za posiadanie karty zostanie naliczona, może też zależeć od liczby wykonanych nią w miesiącu transakcji lub ich wartości.

Oczywiście, zdarzają się oferty z bezwarunkowo darmowym plastikiem. Oznacza to, że bank nie pobierze opłaty za obsługę tego instrumentu bez względu na to, jak będziemy go używać. Takich ofert jest coraz więcej.

Warto wiedzieć, że w przypadku kont internetowych brak karty płatniczej może mocno ich funkcjonalność. Korzystanie z rachunku pozbawionego karty może być naprawdę niewygodne.

  1. Przelewy online powyżej określonego limitu

Na przelewach bez ograniczeń z pewnością najmocniej zależy tym, którzy często robią zakupy przez internet. Tymczasem niekiedy liczba bezpłatnych transferów jest limitowana.

  1. Wypłaty z obcych bankomatów

Bardzo często pobieranie gotówki z bankomatów innych niż własnego banku jest obłożone dużą prowizją. W takiej sytuacji trzeba zwracać uwagę na to, gdzie wypłacamy pieniądze, i starać się robić to tylko w wyznaczonych przez bank maszynach.

Inna możliwa sytuacja to brak prowizji przy wypłatach z bankomatów na terenie kraju i naliczanie jej w przypadku operacji za granicą.

Dodatkowe korzyści z posiadania darmowego ROR-u

Ogromnym atutem wielu kont osobistych jest możliwość zdalnego dostępu do nich – poprzez komputer lub telefon. Dzięki temu można w wygodny sposób na bieżąco kontrolować stan swoich finansów.

Konto internetowe bardzo ułatwia życie. Sprawia, że zakupy stają się przyjemniejsze i szybsze. Wynika to m.in. z wygodnych metod płatności elektronicznych. W dodatku pieniądze ulokowane na takich rachunku są bezpieczne.

Płacenie telefonem jako jedna z zalet konta internetowego

Dziś praktycznie każdy bank komercyjny i niejeden spółdzielczy udostępnia klientom bezpłatną aplikację. Takie oprogramowanie jest proste i szybkie w obsłudze. Umożliwia dostęp do konta z dowolnego miejsca. W takiej sytuacji nie trzeba nawet korzystać z komputera, żeby móc sprawdzić saldo, zlecić przelew czy wykonać inną podstawową operację na rachunku bieżącym.

Dodatkowym atutem aplikacji bankowych jest też możliwość wykonania płatności telefonem. W takim przypadku nie jest nam potrzebna ani gotówka, ani nawet karta płatnicza.

Za sprawą aplikacji możemy też na bieżąco otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach na rachunku, np. wpływ wynagrodzenia, przelew wychodzący. Na telefonie możemy również odbierać komunikaty przesłane przez bank.

Jak mądrze wybrać bank oraz konto osobiste?

Jak dobrze wybrać konto w banku?

Jeśli chcemy otworzyć rachunek osobisty w banku, poświęćmy kilka chwil na to, aby porównać oferty. Zachowamy przy tym czujność i sprawdźmy, co w praktyce oznacza słowo „darmowe” – za jakie usługi nie zapłacimy i pod jakimi warunkami. W ten sposób wybierzemy ROR, który będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

W kontekście wyboru konta kluczowe jest też zaufanie do instytucji, w której zamierzamy ulokować swoje pieniądze. Jeśli będziemy zadowoleni z jej oferty, zapewne przez długi czas nie będziemy chcieli zmieniać banku.


Darmowekontobankowe.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.