Nowoczesny faktoring online szansą dla mikroprzedsiębiorców

przedsiębiorca
fot. freeimages.com

Najmniejsze firmy wciąż mogą być konkurencyjne i wystawiać faktury z długim terminem, obniżając jednocześnie ryzyko zatorów płatniczych. Zapewni im to faktoring, który jest dostępny bez konieczności zawierania długoterminowych umów.

Materiał partnera

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. zarejestrowanych było aż 2 mln mikroprzedsiębiorstw. Duża konkurencja powoduje, że freelancerzy oraz firmy zatrudniające kilku pracowników coraz częściej decydują się na wystawianie faktur z odroczonymi terminami płatności. A to wiąże się z zatorami płatniczymi i brakiem środków na inwestycje.

Zatory płatnicze w mikroprzedsiębiorstwach to realny problem

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz KRD BIG od 2009 r. prowadzą badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Z jego najnowszej edycji wynika, że w ostatnim kwartale czas oczekiwania na zapłatę wydłużył się o ponad trzy tygodnie.

Zatory płatnicze dotyczą już 85 proc. polskich firm

Problem nieopłacanych w terminie faktur dotyka już 85 proc. polskich podmiotów gospodarczych. Z tego powodu wiele z nich nie jest w stanie utrzymać się na rynku i już w pierwszym roku działalności ogłasza upadłość.

Faktoring dla firm w pigułce

Ale nie musi tak być. Najmniejsze firmy mogą w relatywnie łatwy sposób uodpornić się na niesolidnych kontrahentów.

Chodzi o mikrofaktoring, czyli rozwiązanie dla małych i mikroprzedsiębiorstw. Instytucje świadczące ten rodzaj faktoringu nie mają wymagań dotyczących poziomu obrotów. Oznacza to, że finansują nawet pojedyncze faktury – bez konieczności podpisywania długoterminowych umów.

faktoring

Na czym to polega? Faktor skupuje nieprzeterminowane dokumenty sprzedażowe z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorca od razu otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę, a płatnik (kontrahent zobowiązany do zapłaty) jest zawiadamiany o cesji i zmianie wierzyciela.

Faktoring przestał być traktowany jako koło ratunkowe dla tonącego biznesu. Stał się narzędziem, które ułatwia prowadzenie firmy, czyli regulowanie należności na czas oraz nowe inwestycje. Dzięki temu małe podmioty mogą wciąż oferować faktury z odroczonym terminem płatności i zarazem minimalizować ryzyko powstania u siebie zatorów płatniczych.

Mobilny mikrofaktoring – dla małych przedsiębiorców i freelancerów

Nowoczesny faktoring dla firm jest usługą dostępną od ręki i bez zbędnych formalności. Za pomocą nowoczesnych platform, takich jak np. monevia.pl, mali przedsiębiorcy mogą sprzedawać swoje faktury całkowicie online. Jak to się odbywa?

Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu: komputer, tablet lub telefon. Dzięki niemu użytkownik serwisu (przedsiębiorca) może zarządzać swoimi wierzytelnościami z dowolnego miejsca na świecie.


Monevia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.