Szukasz ubezpieczenia? Na te szczegóły zwróć uwagę!

ubezpieczenie

Podpowiadamy, jak nie pogubić się w gąszczu ofert i wybrać ubezpieczenie komunikacyjne, turystyczne czy zdrowotne, które będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz możliwości domowego budżetu.

Materiał partnera

Mogłoby się wydawać, że wysokość składki zawsze powinna być jednym z kluczowych aspektów zakupu polisy. Na pewno warto wybrać taką, która będzie dla nas korzystna cenowo. Lecz koszty nie zawsze powinny stać na pierwszym miejscu.

Cena ubezpieczenia – ma znaczenie tylko w jednym przypadku

Czynniki ważne przy wyborze ubezpieczeniaW przypadku niektórych produktów pobieżne zestawienie wysokości składek może okazać się niemiarodajne. Kluczowy będzie raczej stosunek zakresu ubezpieczenia do ceny. W wyborze ofert o konkretnych parametrach niezwykle pomocne są porównywarki ubezpieczeń, np. kioskpolis.pl.

Na rynku istnieje tylko jeden rodzaj polisy, w przypadku której najważniejszym kryterium jest właśnie cena. To ubezpieczenie komunikacyjne OC.

W naszym kraju jest ono obowiązkowe dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Jego zakres został określony prawnie, dlatego w każdej ofercie powinien być taki sam. Mimo to wysokość składki w poszczególnych firmach jest bardzo zróżnicowana. Wniosek? Przy wyborze OC kieruj się jedynie ceną.

Zakres ubezpieczenia determinuje wysokość składki

Niezależnie od tego, czy wybierasz ubezpieczenie komunikacyjne, zdrowotne czy podróżne, kluczową kwestią jest jego zakres. To właśnie on określa, w jakich okolicznościach możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela, a kiedy zwrot kosztów naprawienia szkód będzie niemożliwy.

Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa będzie wysokość składki. Jednak najważniejsze jest to, by był on dopasowany do konkretnych potrzeb, czyli uwzględniał np. nasz tryb życia i zagrożenia z nim związane.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

W każdej umowie z ubezpieczycielem znajdują się różnegoWyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela rodzaju wyłączenia jego odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ochrona nie obowiązuje. W przypadku ich zaistnienia towarzystwo nie weźmie na siebie ciężaru usuwania szkody ani nie udzieli nam pomocy wynikającej z przedmiotu polisy.

Oto przykłady:

  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • śmierć w wyniku samobójstwa,
  • zdarzenia będące wynikiem rażącego zaniedbania ubezpieczonego.

Warto dokładnie przyjrzeć się akapitowi zawierającemu wyłączenia, by wiedzieć, kiedy nie będzie można liczyć na zwrot kosztów czy odszkodowanie.

Inne czynniki rzutujące na cenę ubezpieczenia

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie?Zakres polisy zazwyczaj w największym stopniu wpływa na wysokość składki. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych jest to również szacunkowa wartość pojazdu.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia turystyczne, duże znaczenie ma miejsce, do którego zamierzamy podróżować. Mniej zapłacimy za polisę obowiązującą w Europie, a więcej – jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej.

Niekiedy firmy ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki, biorąc pod uwagę także stopień ryzyka (prawdopodobieństwa) wystąpienia szkody. Zatem ubezpieczenie turystyczne dla osób wyjeżdżających na zwykłą wycieczkę obejmującą tylko zwiedzanie będzie tańsze niż przy wyprawie wspinaczkowej.


Kiosk Polis

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.