SKOK Szopienice przyłącza SKOK Mysłowice

SKOK Szopienice

Z końcem roku Z końcem roku SKOK Szopienice przyłączył SKOK Mysłowice. W ten sposób śląskie kasy kredytowe próbują walczyć z trendem, który jest bolączką całego sektora, a przy okazji chcą rozwiązać swoje mniejsze problemy.

KNF przystała na wniosek stron i zgodziła się na połączenie SKOK-u Mysłowice ze SKOK-iem Szopienice w Katowicach. Tym samym sektor spółdzielczy zmniejszy się do 29 kas kredytowych. Będzie to niemal dwa razy mniej niż w 2012 r., gdy SKOK-i zostały objęte kuratelą KNF.

SKOK-u Szopienice przejmuje małych i awansuje

Formalnie do połączenia dojdzie 31 grudnia, gdy zmiany zostaną zarejestrowane w KRS-ie. Wówczas SKOK Szopienice przyłączy SKOK Mysłowice i przejmie jego majątek.

SKOK Szopienice przyłącza SKOK Mysłowice

Dla katowickiej kasy będzie to druga taka operacja w ostatnich latach. W 2014 r. spółdzielnia kierowana przez Zbigniewa Grzesiaka na identycznych zasadach przejęła bowiem SKOK Dziedzice. Dzięki najnowszej transakcji przesunie się w okolice 15. miejsca wśród największych kas kredytowych. Natomiast istniejąca od 1995 r. marka SKOK Mysłowice zniknie, a na jej dwóch placówkach pojawi się nowy szyld.

Obie instytucje nie należą do potentatów. Skupiają po mniej niż 2 tys. członków, przy czym pod względem sumy bilansowej, wartości udzielonych kredytów i przyjętych depozytów SKOK Szopienice (odpowiednio: 49, 35,5 i 43 mln zł) jest trzy razy większy od swojego nowego partnera.

Obie kasy pożyczkowe raportują, że są w dobrej sytuacji finansowej. Ich współczynnik wypłacalności znacząco przewyższa ustawowe minimum (11,8 oraz 13,5 proc. przy zalecanych 5 proc.).

Jednak oba SKOK-i, tak samo jak cały sektor, borykają się z odpływem klientów. Postanowiły więc zwiększyć skalę działania, by łatwiej było im konkurować na lokalnym rynku (oba funkcjonują tylko w woj. śląskim), i zoptymalizować koszty.

Do tego SKOK Szopienice wykazywał potrzeby kadrowe i kapitałowe. Z kolei oferta SKOK-u Mysłowice odbiegała od standardów XXI w., bo nie obejmowała bankowości elektronicznej, kart płatniczych ani pożyczek zabezpieczonych hipotecznie.

Zbliżona lokalizacja ułatwi logistyczne przeprowadzenie połączenia. Dodatkowo nasze placówki nie konkurują ze sobąpodaje kolejne argumenty Rafał Majchur, prezes SKOK-u Mysłowice.

Prezes SKOK-u Mysłowice na cenzurowanym

Co ciekawe, przed dwoma laty Majchur był w KNF-ie – jeszcze przed zmianą kierownictwa w urzędzie – na cenzurowanym. Regulator odmówił mu wydania zgody na pełnienie funkcji. Było to spowodowane „złożoną sytuację kasy” oraz stwierdzonymi przez inspekcje nadzoru „nieprawidłowościami w jej działaniu”.

Marka SKOK Mysłowice zniknie z końcem 2018 r. i stanie się częścią SKOK-u Szopienice

Prezes tłumaczy, że decyzja KNF była skutkiem wejścia w życie nowych zasad rachunkowości w SKOK-ach. Przez to kasy kredytowe z dnia na dzień przestały spełniać ustawowe wymogi dotyczące kapitałów.

Brak okresu przejściowego oraz niesprzyjające otoczenie wizerunkowe były jednymi z powodów naszych trudności. Jednak z biegiem czasu, wraz ze zmianami w organizacji, dążyliśmy do poprawy sytuacji. Połączenie ze SKOK-iem Szopienice znacząco przyspieszy ten proces – mówi.

SKOK-i w fazie kurczenia

W listopadzie 2012 r., gdy nadzór nad SKOK-ami objął KNF, istniało 55 kas kredytowych. Od tamtego czasu:

  • 11 podmiotów zbankrutowało,
  • 10 trafiło pod skrzydła banków (niebawem może do nich dołączyć SKOK Jaworzno),
  • jeden został przejęty przez inny SKOK,
  • a cztery formalnie połączyły się z innymi instytucjami z tego sektora.
Liczba SKOK-ów maleje od 2014

W szczytowym okresie (2013 r.) SKOK-i miały 2,66 mln członków i zarządzały majątkiem o wielkości 18,7 mld zł. Klienci trzymali w nich przeszło 17 mld zł, a portfel pożyczek opiewał na 12 mld zł.

Obecnie (stan na koniec czerwca 2018 r.) do kas oszczędnościowo-pożyczkowych należy 1,66 mln osób. Aktywa SKOK-ów stopniały do 10 mld zł, a portfel kredytów – do 6 mld zł. Równie mocno zmniejszyła się baza depozytowa, która wynosi 9,4 mld zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.