
Lokalny bank działający w woj. łódzkim i południowo-wschodniej Wielkopolsce postanowił nie odsyłać już z kwitkiem osób, które chciałyby otworzy w nim najlepsze IKZE na rynku.
Bank Spółdzielczy w Sieradzu to jedna z tych małych, lokalnych instytucji, które mają w ofercie atrakcyjnie oprocentowane IKE albo IKZE w formie konta oszczędnościowego. Niestety, zdarzają się przypadki, że takie podmioty odmawiają świadczenia usług osobom, które nie mieszkają na obszarze ich działalności. Powołują się na zapisy art. 5 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających (Dz.U. 2018 poz. 613 tekst jednolity) i swoje statuty.
IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu już dla każdego!
Do niedawna tak było z samym BS Sieradz. Jeden z czytelników bloga Obiektywnie o Finansach chciał otworzyć tam IKZE (aż 3,25 proc. w skali roku, co odpowiada stawce 4,01 proc. na zwykłym rachunku bankowym), ale w rozmowie telefonicznej usłyszał, że to niemożliwe. W internecie można znaleźć podobne przypadki dotyczące BS Jordanów i BS Krapkowice.
Na szczęście organizacja kierowana przez Mirosławę Dobruchowską zmieniła stanowisko w tej sprawie. Wpływ na to miały właśnie zainteresowanie ze strony osób chcących odkładać tam na emeryturę w III filarze i korzystać z ulgi podatkowej.
– W związku z zapytaniami, które otrzymaliśmy w ostatnim czasie od potencjalnych klientów wystąpiliśmy do kancelarii prawnej z wnioskiem o interpretację statutu banku i ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających – mówi Roman Adamski, dyrektor oddziału BS Sieradz.
Wykładnia prawników okazała się pomyślna dla osób zainteresowanych ofertą sieradzkiej spółdzielni, które nie mieszkają na obszarze jej działania (dziewięć powiatów z zachodniej części woj. łódzkiego i południowo-wschodniej Wielkopolski). Mogą one korzystać z usług BS Sieradz, ale w ograniczonym zakresie, m.in. rozliczeń pieniężnych (np. wykonywanie przelewów) i rachunków bankowych (np. prowadzenie IKZE).
– Kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń możemy udzielać tylko podmiotom zamieszkałym lub operującym na terenie działania naszego banku – zastrzega Adamski.
Ustawa, która może się przydać walczącym o dostęp do oferty
Gdyby klienci innych banków spółdzielczych spotkali się z odmową świadczenia im usług w placówce z uwagi na miejsce ich zamieszkania, mogą powoływać się na art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających. W punktach 1-2, 5 oraz 8-10 ustępu 1 wymienione są czynności bankowe, które bank spółdzielczy może wykonywać na rzecz osób fizycznych mieszkających poza terenem jego działania (czytaj więcej).
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz