Respect Index 2018 bankami stoi

banki w respect index GPW

Do 12. odsłony wskaźnika spółek odpowiedzialnych społecznie zakwalifikowano – tak jak rok temu – dziewięć firm finansowych, w tym siedem banków. Dzięki temu branża finansowa pozostaje w nim najszerzej reprezentowaną.

W najnowszym składzie Respect Index, który zacznie obowiązywać 27 grudnia, znajdzie się siedem banków. To tyle samo co przed rokiem.

Banki coraz lepiej spełniają standardy

Jednak sam indeks spółek odpowiedzialnych społecznie powiększy się o trzy firmy. Ogółem będzie ich 31, czyli najwięcej w dziewięcioletniej historii zestawienia.

W XII Respect Index znalazło się 7 banków

Oprócz banków branżę finansową będą reprezentować w nim GPW i PZU. Zatem w porównaniu do obecnej (11.) edycji stan posiadania sektora finansowego nie zmieni się. Mimo to wciąż będzie on w indeksie najliczniejszy, z minimalną przewagą nad przemysłem górniczo-energetycznym (osiem podmiotów).

Zakwalifikowane do Respect Index spółki finansowe w coraz większym stopniu spełniają standardy CSR. Świadczy o tym wzrost średniej liczby punktów przez nie uzyskanych.

Przed rokiem zdobyły one przeciętnie 63,55 pkt, a obecnie – 64,2 pkt (na 90 możliwych). To więcej niż średnia wszystkich podmiotów ujętych w zestawieniu, która wynosi 63,7 pkt. Jednak szeroko pojęty przemysł zgromadził 65,2 pkt. Najsłabiej znów wypadły usługi – 55,5 pkt (mniej niż przed rokiem).

Branża finansowa w XII Respect Index

  • Santander Bank
  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • Bank Pekao
  • BOŚ
  • Bank Millennium
  • Bank Handlowy
  • PZU
  • GPW

Spółki odpowiedzialne społecznie są bardziej dochodowe

Respect Index ma nie tylko znaczenie prestiżowe i wizerunkowe (obejmuje firmy, które zachowuję wysokie standardy w komunikacji z otoczeniem oraz działają odpowiedzialne wobec środowiska, społeczności i pracowników), ale może też stanowić ważny instrument w ocenie kondycji i perspektyw spółek publicznych.

Spółki z Respect Index są bardziej dochodowe niż pozostałe z GPW

Notowane w nim organizacje przynoszą wyższą stopę zwrotu niż przeciętna rynkowa. Od pierwszego notowania w listopadzie 2009 r. urósł on o 73 proc. W tym czasie WIG zwiększył wartość o 47 proc., a WIG20 spadł o 4 proc. Lecz w tym roku Respect Index wypada z tej trójki najgorzej – przynosi największą stratę.

Poza tym mogą do niego wejść instytucje z rynku głównego o najwyższej płynności, które przejdą weryfikację GPW i Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.