BS Sieradz otwiera się na klientów spoza regionu

Bank Spółdzielczy w Sieradzu

Lokalny bank działający w woj. łódzkim i południowo-wschodniej Wielkopolsce postanowił nie odsyłać już z kwitkiem osób, które chciałyby otworzy w nim najlepsze IKZE na rynku.

Bank Spółdzielczy w Sieradzu to jedna z tych małych, lokalnych instytucji, które mają w ofercie atrakcyjnie oprocentowane IKE albo IKZE w formie konta oszczędnościowego. Niestety, zdarzają się przypadki, że takie podmioty odmawiają świadczenia usług osobom, które nie mieszkają na obszarze ich działalności. Powołują się na zapisy art. 5 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających (Dz.U. 2018 poz. 613 tekst jednolity) i swoje statuty.

IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu już dla każdego!

BS Sieradz ma najwyżej oprocentowane IKZE w formie konta oszczędnościowegoDo niedawna tak było z samym BS Sieradz. Jeden z czytelników bloga Obiektywnie o Finansach chciał otworzyć tam IKZE (aż 3,25 proc. w skali roku, co odpowiada stawce 4,01 proc. na zwykłym rachunku bankowym), ale w rozmowie telefonicznej usłyszał, że to niemożliwe. W internecie można znaleźć podobne przypadki dotyczące BS Jordanów i BS Krapkowice.

Na szczęście organizacja kierowana przez Mirosławę Dobruchowską zmieniła stanowisko w tej sprawie. Wpływ na to miały właśnie zainteresowanie ze strony osób chcących odkładać tam na emeryturę w III filarze i korzystać z ulgi podatkowej.

W związku z zapytaniami, które otrzymaliśmy w ostatnim czasie od potencjalnych klientów wystąpiliśmy do kancelarii prawnej z wnioskiem o interpretację statutu banku i ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających – mówi Roman Adamski, dyrektor oddziału BS Sieradz.

Wykładnia prawników okazała się pomyślna dla osóbInterpretacja ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających zainteresowanych ofertą sieradzkiej spółdzielni, które nie mieszkają na obszarze jej działania (dziewięć powiatów z zachodniej części woj. łódzkiego i południowo-wschodniej Wielkopolski). Mogą one korzystać z usług BS Sieradz, ale w ograniczonym zakresie, m.in. rozliczeń pieniężnych (np. wykonywanie przelewów) i rachunków bankowych (np. prowadzenie IKZE).

Kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń możemy udzielać tylko podmiotom zamieszkałym lub operującym na terenie działania naszego banku – zastrzega Adamski.

Ustawa, która może się przydać walczącym o dostęp do oferty

Gdyby klienci innych banków spółdzielczych spotkali się z odmową świadczenia im usług w placówce z uwagi na miejsce ich zamieszkania, mogą powoływać się na art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających. W punktach 1-2, 5 oraz 8-10 ustępu 1 wymienione są czynności bankowe, które bank spółdzielczy może wykonywać na rzecz osób fizycznych mieszkających poza terenem jego działania (czytaj więcej).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.