Jak nie stracić na lokacie w 2019 r.?

prognozy zysków z lokat do 2021 r.

Przyszłoroczna inflacja będzie wyższa od tegorocznej, choć nie wiadomo, o ile dokładnie. W górę pójdzie więc próg opłacalności bankowych depozytów. Podpowiadamy, jak się obronić oszczędności przed utratą wartości.

NBP podał najnowsze przewidywania dotyczące inflacji na przyszły rok. Zdaniem jego analityków średni wzrost cen w 2019 r. wyniesie 3,2 proc. To aż o 0,5 pkt proc. więcej niż w dotychczasowej prognozie. Za tak duży skok mają odpowiadać drożejące nośniki energii.

W efekcie próg opłacalności lokat podskoczy do 3,95 proc. Innymi słowy: depozyty z niższym oprocentowaniem przyniosą realną stratę, tj. będą mniej warte niż w momencie zakładania.

 

Poziom inflacji a próg rentowności lokat bankowych

 

W 2019 r. inflacja wzrośnie, co spowoduje przesunięcie się progu opłacalności lokatTymczasem, jak wynika ze statystyk NBP, na przeciętnej lokacie banki proponują 1,61 proc., co po potrąceniu podatku Belki daje 1,30 proc. netto. Tyle samo oferują na depozycie rocznym.

Oznacza to, że zakładając dziś taką lokatę, mocno się na niej straci, o ile przewidywania ekspertów NBP się sprawdzą. Co ciekawe prezes banku centralnego uważa projekcję swoich podwładnych za… przesadzoną. Komisja Europejska jest zdania, że wzrost wyniesie 2,6 proc. (próg opłacalności: 3,21 proc.).

Dla porównania: przed rokiem o tej porze przeciętne oprocentowanie nowo zakładanych lokat wynosiło 1,52 proc. brutto (1,23 proc. na rękę), a tegoroczna inflacja ma wynieść 1,8 proc. (próg rentowności: 2,22 proc.). Zatem tamta inwestycja też będzie realnie, tj. po uwzględnieniu podatku i wzrostu cen w czasie, na minusie. Zresztą ujemna opłacalność lokat utrzymuje się od początku 2017 r. i zdaniem Bartosza Turka z Open Finance potrwa jeszcze przynajmniej trzy lata.

Prognozowana rentowność lokat bankowych

 

4 sposoby na ochronę oszczędności przed inflacją

 

Czy i jak się przed tym bronić? Jeśli rozważamy tylko bezpieczne lokowanie oszczędności, mamy kilka możliwości:

 1. Wybierać depozyty krótkoterminoweCztery sposoby na ochronę oszczędności przed inflacją

  Z danych NBP wynika, że minimalnie wyższe stawki są dostępne na lokatach z terminem zapadalności do trzech i sześciu miesięcy. Choć obecnie różnica nie jest duża (setne części procenta), to zdarzały się okresy, gdzie lokaty krótkoterminowe miały kupon wyższy nawet o 0,3-0,4 pkt proc. (30-40 pkt bazowych) w porównaniu do lokat długoterminowych.

 2. Aktywnie zarządzać oszczędnościami

  W praktyce chodzi o wybieranie najlepszych w danym czasie propozycji i przerzucanie środków między bankami. Oprócz promocyjnych ofert obarczonych różnymi ograniczeniami na rynku zdarzają się od czasu do czasu naprawdę korzystne lokaty bez wygórowanych warunków dodatkowych. Przodują w tym Nest Bank, Getin Bank, Idea Bank.
  By zoptymalizować czas na ich poszukiwanie, warto posiłkować się cyklicznymi zestawieniami publikowanymi przez blogi finansowe, np. Obiektywnie o Finansach.

 3. Przerzucić środki na konto oszczędnościoweJak nie stracić na lokacie bankowej?

  Oczywiście należy wybierać te najwyżej oprocentowane. Obecnie przynajmniej na 10 rachunków lokacyjnych dostępnych na rynku zapewnia realny zysk, czyli nawet po odliczeniu podatku przewyższa inflację – i to znacznie.
  Uwaga! Tutaj też trzeba okresowo przenosić pieniądze, bo najlepsze konta oszczędnościowe [sprawdź ranking] mają charakter promocyjny.

 4. Kupować obligacje skarbowe

  Ale tylko te, które których kupon powiązany jest ze wskaźnikiem CPI, gdyż dolicza się do niego marżę. A to niemal zawsze gwarantuje realny zarobek. Taką konstrukcję mają obligacje: czteroletnie (+1,25 ponad inflację; odsetki wypłacane co rok) i 10-letnie (+1,5; odsetki na koniec).
  Dodatkowo beneficjenci programu Rodzina 500 plus mogą jeszcze skusić się na papiery 6- i 12-letnie. W ramach tych pierwszych marża wynosi 1,75, a drugich – 2. W obu przypadkach odsetki wypłacane są po upływie wskazanego okresu.

 


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.