Polskiemu rządowi pożyczają głównie obywatele w wieku przedemerytalnym

3-miesięczne obligacje skarbowe

Statystyczny nabywca obligacji skarbowych ma niespełna 60 lat, a papiery kupuje w oddziale PKO BP albo należącego doń domu maklerskiego.

Ze danych Ministerstwa Finansów, które przytacza Open Finance, wynika, że średni wiek nabywcy obligacji skarbowych wynosi 59,5 roku. Od 2014 r. ta średnia utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.

Obligacje skarbowe idą na rekord

 

Ponadto 3/4 kupujących papiery dłużne wyemitowane przez resort finansów ma więcej niż 50 lat. Dla porównania klienci poniżej 35 lat stanowią tylko 4 proc. posiadaczy obligacji skarbu państwa. Tych, którzy mają mniej niż 26 lat, jest 0,6 proc.

Przeciętny wiek nabywcy polskich obligacji skarbowych

Dlaczego tak się dzieje? Tego typu instrumenty finansowe kojarzone są z oszczędzaniem długoterminowym. Zanim w ofercie pojawiły się trzymiesięczne papiery skarbowe (X 2017 r.), najkrótszymi pod względem terminu zapadalności były obligacje dwuletnie (do wyboru są także te trwające trzy, cztery, 10 lat oraz sześć i dwanaście). Młodzi nie chcą zamrażać kapitału na tak długo. W dodatku wielu z nich nie ma żadnych oszczędności.

Przez 10 miesięcy tego roku Polacy kupili rządowe papiery dłużne za 10,4 mld zł. To 93 proc. całej ubiegłorocznej sprzedaży. Bartosz Turek z Open Finance szacuje, że w tym roku nabywców znajdą obligacje skarbowe warte 12,285 mld zł. Byłby to najlepszy wynik w historii, który obecnie wynosi 10,6 mld zł i został ustanowiony w 1998 r.

Rekordowa sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych

Jak i gdzie kupować detaliczne obligacje skarbowe?

Statystyczny nabywca rządowych instrumentów dłużnych celem zakupu tych papierów udaje się do oddziału PKO BP albo punktu obsługi klienta jego Domu Maklerskiego PKO BP. W ten sposób sprzedano 82 proc. tegorocznej puli obligacji skarbowych.

Jak kupić obligacje skarbowe?Trzeba jednak zauważyć, że odsetek papierów kupowanych przez internet systematycznie rośnie, gdyż w 2007 r. był trzy razy mniejszy. Ponadto tym kanałem nie da się kupić papierów detalicznych w ramach konta IKE-Obligacje, których posiadaczami są w zdecydowanej większości osoby w wieku powyżej 60 lat, a te mające 51-60 lat są drugą najliczniejszą grupą.

Nabywanie rządowych instrumentów dłużnych online jest możliwe po uprzednim otwarciu rachunku rejestrowego albo maklerskiego (SUPER IKE) w DM PKO BP lub konta osobistego w Inteligo [otwieram].

Zlecenia można też składać telefonicznie. Z tym że wcześniej należy zarejestrować się w Punkcie Sprzedaży Obligacji (placówka PKO BP albo DM PKO BP) i aktywować dostęp przez telefon.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.