
Podpowiadamy, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, szukając ROR-u darmowego w utrzymaniu. Radzimy, jak znaleźć konto osobiste, które spełni nasze potrzeby w zakresie zarządzania domowymi finansami.
Materiał zewnętrzny
Konto osobiste to najbardziej podstawowy i popularny produkt bankowy. Choć bardzo chętnie otwieramy rachunki bieżące (w sumie mamy ich ok. 40 mln), nie zawsze potrafimy wybrać takie, które przyniesie nam najwięcej korzyści. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy nasz krótki poradnik.
Opłata za ROR – jak jej uniknąć?
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego są opłaty za jego prowadzenie.
Wiele banków proponuje darmowy ROR. Niemniej jednak należy sprawdzić, czy zwolnienie z opłat nie wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Na przykład może to być:
- comiesięczny wpływ na rachunek określonej kwoty,
- wykonanie odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych kartą,
- wykonanie płatności kartą na ustaloną kwotę,
- kombinacja powyższych.
Jeśli nie spełnimy stawianego wymogu, usługodawca naliczy w danym miesiącu kilkuzłotową opłatę tytułem prowadzenia rachunku.
Karta do konta osobistego
Nieodłączną częścią ROR-u jest karta debetowa (karta do konta). Dzięki niej możemy np. płacić za zakupy w sklepach i internecie czy wybierać pieniądze z bankomatu.
W większości przypadków jej wydanie jest darmowe. Lecz za korzystanie z niej mogą być naliczane opłaty.
Z reguły tych ostatnich można uniknąć, jeśli wykażemy się odpowiednią aktywnością. Chodzi o to, żeby wykonać określoną liczbę płatności (np. cztery) czy transakcje na wybraną kwotę w miesiącu (np. na łącznie 300 zł).
Gdy wybieramy konto osobiste, zastanówmy się, jak często będziemy używać plastiku i jaką kwotę będziemy w stanie wydać.
Darmowe bankomaty – dla kogo?
Jeśli często potrzebujemy gotówki do rozliczeń w sklepach, sprawdźmy czy bank naliczy nam opłatę za jej pobieranie z maszyn samoobsługowych.
Zwykle za darmo (bez żadnych prowizji) możemy podejmować środki z urządzeń należących do naszego banku lub podmiotów z nim współpracujących. Jeśli będzie to inny bankomat, stosowna opłata może się pojawić.
Ale nie musi. Są bowiem banki oferujące darmowe wypłaty ze wszystkich maszyn w Polsce. Niekiedy z takiego przywileju mogą korzystać tylko aktywni klienci (wpływy na konto i transakcje kartą).
Istnieje również możliwość ponoszenia stałej comiesięcznej opłaty. Wtedy każda operacja będzie już wolna od prowizji. Tak jest np. w Banku Pocztowym.
W niektórych bankach danina od wypłat z bankomatów pobierana jest tylko wtedy, gdy transakcja opiewa na mniej niż 100 zł. Taki model stosują np. mBank i Eurobank.
Dostęp do bankowości elektronicznej
Według badań NBP aż 78 proc. Polaków posiadających konto osobiste ma także dostęp do bankowości elektronicznej.
Gdy mamy dostęp online do rachunku, możemy zarządzać swoim budżetem z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Oznacza to, że np. sprawdzimy stan konta i zlecimy przelew późnym wieczorem na kanapie w swoim pokoju.
Na ogół operacje wykonywane przez internet są bezpłatne. Nie ponosimy zatem kosztów korzystania z podstawowych usług bankowych.
W dobie smartfonów możliwość zarządzania własnymi finansami dzięki aplikacji mobilnej daje nam jeszcze więcej korzyści. Bankowość mobilna sprawia, że w każdej chwili możemy włączyć albo wyłączyć funkcje, których potrzebujemy, np. abonament na bezprowizyjne wypłaty wszystkich bankomatach w Polsce.
Pomocny ranking kont osobistych
Wiesz już, na co zwrócić uwagę, gdy chcesz wybrać najlepsze konto osobiste. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu niezbyt przejrzystych ofert?
Pomoże Ci w tym ranking kont osobistych na wktorymbanku.pl. Znajdziesz tam nie tylko zestawienie ROR-ów, ale też zobaczysz szczegółowe porównanie wszystkich parametrów najpopularniejszych kont osobistych. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszy rachunek bieżący zgodnie z swoimi indywidualnymi potrzebami.
Wktorymbanku.pl
Dodaj komentarz