Wybieramy najlepsze konto osobiste [poradnik]

bankowość internetowa w Polsce i ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firmy

Podpowiadamy, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, szukając ROR-u darmowego w utrzymaniu. Radzimy, jak znaleźć konto osobiste, które spełni nasze potrzeby w zakresie zarządzania domowymi finansami.

Materiał zewnętrzny

Konto osobiste to najbardziej podstawowy i popularny produkt bankowy. Choć bardzo chętnie otwieramy rachunki bieżące (w sumie mamy ich ok. 40 mln), nie zawsze potrafimy wybrać takie, które przyniesie nam najwięcej korzyści. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy nasz krótki poradnik.

Opłata za ROR – jak jej uniknąć?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego są opłaty za jego prowadzenie.

Wybieramy najlepsze konto osobiste

Wiele banków proponuje darmowy ROR. Niemniej jednak należy sprawdzić, czy zwolnienie z opłat nie wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Na przykład może to być:

  • comiesięczny wpływ na rachunek określonej kwoty,
  • wykonanie odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych kartą,
  • wykonanie płatności kartą na ustaloną kwotę,
  • kombinacja powyższych.

Jeśli nie spełnimy stawianego wymogu, usługodawca naliczy w danym miesiącu kilkuzłotową opłatę tytułem prowadzenia rachunku.

Karta do konta osobistego

karta do konta osobistegoNieodłączną częścią ROR-u jest karta debetowa (karta do konta). Dzięki niej możemy np. płacić za zakupy w sklepach i internecie czy wybierać pieniądze z bankomatu.

W większości przypadków jej wydanie jest darmowe. Lecz za korzystanie z niej mogą być naliczane opłaty.

Z reguły tych ostatnich można uniknąć, jeśli wykażemy się odpowiednią aktywnością. Chodzi o to, żeby wykonać określoną liczbę płatności (np. cztery) czy transakcje na wybraną kwotę w miesiącu (np. na łącznie 300 zł).

Gdy wybieramy konto osobiste, zastanówmy się, jak często będziemy używać plastiku i jaką kwotę będziemy w stanie wydać.

Darmowe bankomaty – dla kogo?

Jeśli często potrzebujemy gotówki do rozliczeń w sklepach,Warunki darmowych bankomatów sprawdźmy czy bank naliczy nam opłatę za jej pobieranie z maszyn samoobsługowych.

Zwykle za darmo (bez żadnych prowizji) możemy podejmować środki z urządzeń należących do naszego banku lub podmiotów z nim współpracujących. Jeśli będzie to inny bankomat, stosowna opłata może się pojawić.

Ale nie musi. Są bowiem banki oferujące darmowe wypłaty ze wszystkich maszyn w Polsce. Niekiedy z takiego przywileju mogą korzystać tylko aktywni klienci (wpływy na konto i transakcje kartą).

Istnieje również możliwość ponoszenia stałej comiesięcznej opłaty. Wtedy każda operacja będzie już wolna od prowizji. Tak jest np. w Banku Pocztowym.

W niektórych bankach danina od wypłat z bankomatów pobierana jest tylko wtedy, gdy transakcja opiewa na mniej niż 100 zł. Taki model stosują np. mBank i Eurobank.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Według badań NBP aż 78 proc. Polaków posiadających konto osobiste ma także dostęp do bankowości elektronicznej.

Zalety dostępu do bankowości internetowejGdy mamy dostęp online do rachunku, możemy zarządzać swoim budżetem z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Oznacza to, że np. sprawdzimy stan konta i zlecimy przelew późnym wieczorem na kanapie w swoim pokoju.

Na ogół operacje wykonywane przez internet są bezpłatne. Nie ponosimy zatem kosztów korzystania z podstawowych usług bankowych.

W dobie smartfonów możliwość zarządzania własnymi finansami dzięki aplikacji mobilnej daje nam jeszcze więcej korzyści. Bankowość mobilna sprawia, że w każdej chwili możemy włączyć albo wyłączyć funkcje, których potrzebujemy, np. abonament na bezprowizyjne wypłaty wszystkich bankomatach w Polsce.

Pomocny ranking kont osobistych

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, gdy chcesz wybrać najlepsze konto osobiste. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu niezbyt przejrzystych ofert?

Pomoże Ci w tym ranking kont osobistych na wktorymbanku.pl. Znajdziesz tam nie tylko zestawienie ROR-ów, ale też zobaczysz szczegółowe porównanie wszystkich parametrów najpopularniejszych kont osobistych. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszy rachunek bieżący zgodnie z swoimi indywidualnymi potrzebami.


Wktorymbanku.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.