BS Sieradz wycofał ze swojej oferty IKZE oraz IKE

Bank Spółdzielczy w Sieradzu

Przedstawiciele BS Sieradz, dotychczasowego lidera rankingu IKZE, tłumaczą to nikłym zainteresowaniem tymi formami oszczędzania na dodatkową emeryturę. Nie pomogło otwarcie się banku na klientów spoza regionu.

Kurczy się paleta dobrze oprocentowanych kont oszczędnościowych, na których można odkładać bez podatku na dodatkową emeryturę. Po Banku Spółdzielczym w Skierniewicach, który w czerwcu ub.r. wycofał ze swojej oferty IKZE, na taki krok zdecydował się BS Sieradz. Od 1 stycznia br. nie otworzymy w nim już ani IKZE, ani IKE.

Brak zainteresowania czy wiedzy o BS Sieradz z najlepszym IKZE w banku?

Pod koniec ub.r. organizacja kierowana przez Mirosławę Dobruchowską poinformowała o tym swoich klientów mailowo. Stosowny komunikat pojawił się też na jej stronie.

BS Sieradz wycofał z oferty IKZE oraz IKE

Dlaczego spółdzielnia finansowa zdecydowała się na takie posunięcie? W końcu w ostatnim półroczu była liderem rankingu IKZE. Płaciła aż 3,25 proc., co odpowiadało stawce 4,01 proc. na zwykłym rachunku. Wcześniej również znajdowała się w ścisłej czołówce tego zestawienia, ustępując jedynie BS Skierniewice.

Nie zrealizowaliśmy założeń, jakie przyświecały nam, gdy wprowadzaliśmy te rachunki do swojej oferty. Pomimo, że konta emerytalne były u nas dostępne przez kilka lat, zainteresowanie nimi było niewielkie. W skali całego tego okresu otworzyliśmy ich zaledwie kilkadziesiąt – tłumaczy Roman Adamski, dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Sieradzu.

Przypomnijmy, że BS Sieradz to instytucja o zasięgu regionalnym. Działa na obszarze części województwa łódzkiego i południowo-wschodniej Wielkopolski. Dopiero pod koniec 2018 r. umożliwiła otwieranie rachunków oszczędnościowym w III filarze osobom spoza regionu.

Jednak nie zwiększyło to zbytnio zainteresowania tymi produktami. Do zawarcia umowy niezbędna jest bowiem osobista wizyta w oddziale banku.

Konto bankowe do odkładania na emeryturę bez podatku

Wedle danych KNF z czerwca 2018 r. (nowsze ukażą się w marcu)  IKZE w banku miało prawie 85 tys. osób, czyli co dziewiąta, który otworzyła ten produkt. Łącznie ulokowały one w ten sposób120 mln zł.

Limit wpłat na IKE oraz limit wpłat na IKZE

W 2019 r. limit wpłat na IKZE wynosi 5718 zł. To, co odłożymy, odpiszemy od podstawy opodatkowania i tym samym pomniejszymy należny podatek. Z ofertami banków zapoznać się można tutaj. Obecnie jest ich tylko 11.

IKE w banku miało przeszło 75 tys. klientów, czyli co dwunasty posiadający ten rodzaj konta emerytalnego. Ich oszczędności wyniosły prawie 1,8 mld zł. W 2019 r. dopuszczalna kwota zasilenia IKE to 14.295 zł.

Przypomnijmy, że środki odłożone na IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (19 proc.). Płaci się za to 10-proc. podatek dochodowy w momencie wypłaty. W przypadku IKE nie ma żadnych obciążeń na rzecz fiskusa.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.