III filar emerytalny dalej pęcznieje

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Na koniec 2018 r. na IKE i IKZE uzbieraliśmy 11 mld zł, czyli o 1/7 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej oszczędności z myślą o dodatkowej emeryturze trzymamy w funduszach inwestycyjnych, które pozyskują też najwięcej nowych klientów i środków.

KNF podał dane dotyczące III filaru za 2018 r. Wynika z nich, że zwiększyła się liczba kont oraz oszczędności na dodatkowe emerytury. Łącznie na IKE oraz IKZE odłożyliśmy już 11 mld zł. To o przeszło 1,3 mld zł więcej niż rok wcześniej.

IKE: TFI zdetronizowały towarzystwa ubezpieczeniowe

Na koniec 2018 r. liczba indywidualnych kont emerytalnych wynosiła 995,6 tys. Przez rok przybyło ich 44 tys., czyli o 5 proc. Polacy zgromadzili na nich 8,7 mld zł. Oznacza to, że przez rok ich oszczędności emerytalne zwiększyły się o 730 mln zł. Zatem dynamika przyrostu nowych środków (9 proc.) była dwa razy mniejsza niż w rekordowym 2017 r.

Po raz kolejny wzrósł odsetek zasilanych rachunków. Tym razem sięgnął on 34 proc. Średnio wpłacaliśmy po 4.200 zł. Z jednej strony było to o 400 zł więcej niż rok wcześniej, z drugiej – sporo poniżej dopuszczalnego w ub.r. limitu (13.329 zł).

gotówka do zdobycia w promocjach bankowych

Tradycyjnie najwięcej wpłacaliśmy posiadacze IKE w formie konta maklerskiego. Statystycznie przelewali po 9.800 zł. Na drugim biegunie znalazły się osoby mające IKE pod postacią polisy. One odłożyły po 3.000 zł.

Najwięcej rachunków emerytalnych wciąż prowadzą towarzystwa ubezpieczeniowe. One mają nieco ponad połowę (56 proc.) wszystkich klientów. Jednak pod względem zebranych aktywów firmy oferujące polisy z UFK zostały zdetronizowane przez TFI, które zebrały ponad 2,7 mld zł.

Podmioty prowadzące fundusze inwestycyjne pozyskały też najwięcej nowych klientów. Ich ofertę wybrało prawie 69 proc. osób, które w 2018 r. zawarły umowę o IKE.

pieniądze
fot. pixabay.com

Także pod względem liczby rachunków netto (otwarte minus zamknięte) TFI były najlepsze. Ich saldo IKE wyniosło +41 tys. szt. Kolejny raz zmniejszył się za to stan posiadania ubezpieczalni (-6 tys. kont).

W pomnażaniu majątku przyszłych emerytów przodowały banki. Ich aktywa zwiększyły się o 305 mln zł. To prawie 42 proc. przyrostu wypracowanego przez cały sektor.

Po części był to efekt postawy posiadaczy IKE w formie bankowych kont oszczędnościowych. Oni najsumienniej odkładali pieniądze. Zrobiło tak aż 85 proc. z nich. Dla porównania podobnie postąpiło tylko 22 proc. osób mających IKE pod postacią polisy.

Rynek IKE w 2018 r. w liczbach i jego roczna dynamika

Liczba kont IKE 995,6 tys. szt. +5%
Aktywa 8,7 mld zł +9%
Odsetek zasilonych rachunków 34 proc. + 1 pp
Średnia wpłata 4200 zł +400 zł

Źródło: Obiektywne Finanse

IKZE: najwyższa w historii średnia wpłata

W 2018 r. liczba indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego zwiększyła się o 39 tys. szt. z okładem i wyniosła 730,4 tys. To oznacza 6-proc. dynamikę, czyli minimalnie mniej niż rok wcześniej.

Mniejszy był też przyrost oszczędności zebranych na IKZE. Na koniec grudnia Polacy odłożyli na nich 2,3 mld zł. W porównaniu do stanu z grudnia 2017 r. oznacza to kwotę większą o 600 mln zł W ujęciu bezwzględnym było to 36 proc., czyli zdecydowanie mniej niż w dwóch wcześniejszych latach.

Systematycznie rośnie za to odsetek zasilanych IKZE. W 2018 r. pieniądze wpłynęły na 31 proc. z nich. To najwyższy wskaźnik w historii istnienia produktu.

pieniądze

Kolejny raz wzrosła też średnia wpłata na IKZE. Statystycznie było to 3300 zł, czyli o 200 zł więcej niż w 2017 r. Jak zwykle najwięcej (przeciętnie 4900 zł) odłożyli posiadacze kont emerytalnych w biurach maklerskich, a najmniej (2700 zł) – w firmach ubezpieczeniowych. Dodajmy, że w ub.r. minister pracy ustalił limit zasileń IKZE na poziomie 5331,6 zł. Zatem każdy oszczędzający wykorzystał go w 2/3.

Najwięcej kont IKZE (447,3 tys. szt.) prowadziły towarzystwa ubezpieczeniowe. Lecz ich udziały rynkowe od kilku lat się kurczą. Najwięcej pieniędzy przyszłych emerytów zebrały TFI, których aktywa wyniosły 1,083 mld zł, czyli prawie połowę całego sektora. One też pozyskały najwięcej nowych środków – niecałe 364 mln zł (to prawie 60 proc. nowych aktywów).

Instytucje prowadzące fundusze inwestycyjne pozyskały także najwięcej nowych klientów. Ich ofertę wybrała prawie co druga osoba, która w 2018 r. zawarła umowę o IKZE.

pieniądze

Także w ujęciu netto TFI okazały się bezkonkurencyjne. Liczba prowadzonych przez nie kont emerytalnych zwiększyła się o bez mała 29 tys. szt. Dla porównania saldo klientów firm prowadzących IKZE pod postacią polis ubezpieczeniowych zmniejszyło się o 1,6 tys.

Najbardziej zdyscyplinowani w odkładaniu oszczędności na dodatkową emeryturę byli klienci domów maklerskich. Aż 77 proc. zasiliło swoje rachunki emerytalne. Minimalnie gorsze pod tym względem były osoby kupujące jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, spośród których 74 proc. dokonało wpłaty. Sumiennością wykazali się również posiadacze IKZE w formie kont oszczędnościowych, gdyż 69 proc. z nich przelało na nie pieniądze.

Rynek IKZE w 2018 r. w liczbach i jego roczna dynamika

Liczba kont IKZE 730,4 tys. szt. +6%
Aktywa 2,3 mld zł +36%
Odsetek zasilonych rachunków 31 proc. + 2 pp
Średnia wpłata 3300 zł +200 zł

Źródło: Obiektywne Finanse


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.