BNP Paribas znów zrobił najwięcej dla środowiska i ludzi

CSR w bankach
fot. pixabay.com

W 2018 r. firmy finansowe zrealizowały co piąte działanie CSR w Polsce. Wśród nich prym drugi raz z rzędu wiódł BNP Paribas, ale najbardziej pod tym względem poprawił się ING Bank Śląski.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu po raz 17. podsumowało aktywność firm w dziedzinie CSR. Z raportu organizacji wynika, że w ub.r. 229 rodzimych podmiotów zrealizowało rekordową liczbę dobrych praktyk – 1549, z czego 826 po raz pierwszy. W obu kategoriach (liczba instytucji i działań) nastąpił wzrost o 30 proc.

Coraz więcej CSR-u w bankach

W gronie uwzględnionych firm znalazły się 32 instytucje finansowe, w tym 17 banków i siedem towarzystw ubezpieczeniowych. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba banków podejmujących działania społecznie odpowiedzialne zwiększyła się o pięć.

CSR_w_bankowosci

Oznacza to również, że swoimi działaniami na rzecz środowiska, pracowników i otoczenia społecznego postanowiło pochwalić się o dziewięć firm finansowych więcej niż rok wcześniej. Łącznie zrealizowały one ok. 330 inicjatyw, czyli co piątą zgłoszoną do FOB.

Branża finansowa jest najliczniej reprezentowaną w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Drugi pod tym względem jest sektor usługowy (31 reprezentantów), a trzeci – handlowy (22).

Stałe grono banków odpowiedzialnych społecznie

Drugi raz z rzędu największą społeczną odpowiedzialnością w branży wykazał się BNP Paribas. Tym razem organizacja kierowana przez Przemysława Gdańskiego zrealizowała 39 inicjatyw, czyli o trzy więcej niż przed rokiem. Ponadto podjęła najwięcej (20) nowych działań w obszarze CSR.

W porównaniu z 2017 r. aktywność w tym zakresie mocno zwiększył ING Bank Śląski. Instytucja kierowana przez Brunona Bartkiewicza niemal podwoiła liczbę dobrych praktyk (wzrost z 16 do 30). Dzięki temu bank z lwem w logo awansował z piątego na drugie miejsce w zestawieniu.

ekologia w działaniach banków

Trzecie miejsce zajął Santander Bank (d. BZ WBK). Podmiot, którym zarządza Michał Gajewski, wykonał 26 działań społecznie odpowiedzialnych. To o trzy mniej niż rok wcześniej. Santander był jedyną firmą z czołówki, który zmniejszył liczbę działań CSR.

Na przestrzeni lat widać, że grupa firm wykazujących największe zaangażowanie na rzecz przyrody, pracowników i społeczeństwa jest raczej stała. W klasyfikacji najaktywniejszych następują jedynie drobne przesunięcia. W tym roku z czołówki wypadały PKO BP i Provident, które zmniejszyły liczbę inicjatyw CSR. Ich miejsce zajęły PZU oraz Bank Millennium, który tym samym wrócił do top 10 po roku przerwy.

Najbardziej odpowiedzialne społecznie firmy finansowe w 2018 r.

lp. Instytucja Dobre praktyki Nowe Wieloletnie
1. BNP Paribas 39 20 19
2. ING Bank Śląski 30 19 11
3. Santander Bank 26 18 8
4. Ergo Hestia 24 2 22
5. Credit Agricole 23 11 12
6. mBank 23 8 15
7. Citi Handlowy 20 6 14
8. PZU 15 14 1
9. Bank Millennium 15 6 9
10. ANG Spółdzielnia 15 3 12

© blog Obiektywne Finanse, źródło: odpowiedzialnybiznes.pl


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.