Wyjaśniamy, czym są tzw. plany emerytalne i jakie korzyści oferują

najlepsze lokaty bankowe na 12 miesięcy

Oszczędzanie na emeryturę może wydawać się odległą perspektywą. Jednak o swojej przyszłości warto pomyśleć już teraz. Doskonałym wyborem mogą być specjalne plany emerytalne.

Materiał zewnętrzny

Emerytura gwarantowana przez ZUS tylko w nielicznych przypadkach będzie na dobrym poziomie. Ci, którzy teraz zarabiają mniej albo prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą liczyć się z tym, że ich świadczenie nie będzie wysokie. Eksperci prognozują, że wyniesie ok. 20-30 proc. ostatniej pensji.

Właśnie dlatego warto pomyśleć o dodatkowym oszczędzaniu na przyszłość. W tym celu można wykorzystać np. dobrowolne plany emerytalne, które określane są także jako III filar.

Plan emerytalny – co to jest?

Pod tym pojęciem kryje się dobrowolny, długoterminowy program oszczędnościowo-inwestycyjny. Ma on na celu finansowe zabezpieczenie przyszłości osoby, która w nim uczestniczy.

Aktualnie najbardziej popularne plany emerytalne zaliczane do III filara to IKE oraz IKZE. Oba rozwiązania umożliwiają oszczędzanie na dodatkową emeryturę poprzez dobrowolne wpłaty. Z tym że niektóre nie wymagają systematycznych zasileń.

emerytura z III filaru

Na obu rodzajach kont emerytalnych obowiązują limity wpłat. Są one ustalane w oparciu o średnie wynagrodzenie w gospodarce. W przypadku IKE jest to trzykrotność przeciętnej pensji (w 2018 r. jest to 14.295 zł), a IKZE – 120 proc. (5718 zł).

Oba produkty emerytalne oferują również dodatkowe bonusy. IKE pozwala na uniknięcie 19-proc. podatku Belki i podatku dochodowego (18 lub 32 proc.). Z kolei przelewy na IKZE można odliczyć w PIT dany rok, a przy wypłacie płaci się tylko 10-proc. podatek dochodowy. W dodatku, jak przy IKE, nie ma podatku Belki.

Instytucje oferujące plany emerytalne mają dla swoich klientów także inne programy oszczędnościowe i inwestycyjne stworzone z myślą o jesieni życia. Są to np. ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

Jak korzystać z dobrowolnych planów emerytalnych?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z dobrowolnych planów emerytalnych mogą zawrzeć umowę w wielu instytucjach prowadzących taki produkt. Do tego grona należą m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz domy maklerskie.

złotówki

Przy wyborze odpowiedniego planu emerytalnego warto zapoznać się z różnymi opcjami. Zarówno IKE, jak i IKZE dostępne są bowiem w formie bankowego konta oszczędnościowego, polisy z UFK, funduszy inwestycyjnych czy rachunku maklerskiego. Chodzi o to, by postawić na rozwiązanie, która oferuje optymalny poziom bezpieczeństwa zgromadzonych środków oraz zapewnia atrakcyjne zyski.


Vienna Life

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.