Flauta na IKE w bankach – raport wiosna 2019

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Kolejne kwartały przemijają, a średnie oprocentowanie IKE w formie kont oszczędnościowych nie zmienia się. Żeby efektywnie pomnażać środki na dodatkową emeryturę, trzeba skorzystać z oferty małych banków spółdzielczych.

Na początku II kwartału 2019 r. banki prowadzące rachunki IKE pod postacią konta oszczędnościowego proponują za emerytalne oszczędności średnio 2,46 proc. netto odsetek w skali roku. To tyle samo co zimą i jesienią ub.r.

Oprocentowanie IKE w bankach stoi w miejscu

Na przestrzeni roku przeciętne oprocentowanie IKE zmieniło się tylko symbolicznie – zmalało o 0,01 pkt proc. W porównaniu do stanu z wiosny 2017 r. różnica także jest minimalna i wynosi 0,02 pkt proc. in minus.

oprocentowanie

Pocieszenie? Średnia stawka na bankowym IKE odpowiadają kuponowi 3,03 proc. na zwykłym rachunku. Środki na nim zgromadzone są bowiem zwolnione z podatku Belki, jeśli sięgniemy po nie po nabyciu uprawnień (w przypadku IKE trzeba skończyć 55 lub 60 lat).

Spośród 24 monitorowanych przez blog Obiektywne Finanse banków żaden nie zmienił wysokości odsetek na IKE. Również cena pieniądza na rynku międzybankowym pozostawała stabilna. Zatem korekt nie było również w tych organizacjach, które uzależniają oprocentowanie IKE od wartości wskaźników WIBOR czy WIBID albo stóp procentowych NBP.

Te banki mają najlepsze IKE

Oznacza to, że najlepsze IKE otworzymy w BS Skierniewice i BS Milicz. Oba płacą po 3,4 proc. netto w skali roku. Jednak w tym pierwszym musimy się liczyć z jednorazową opłatą 100 zł pobieraną przy zawieraniu umowy.

bs skierniewice

Wspomnianej dwójce pod względem wysokości stawki niewiele ustępuje kilka innych lokalnych banków spółdzielczych. Chodzi o OK Bank, BS Czarny Dunajec, Nałęczów i Biała Rawska.

Zresztą spółdzielnie finansowe mają najatrakcyjniejszą ofertę dla tych, którzy liczą na pewny zysk z odkładania środków na dodatkową emeryturę. Minus jest taki, że instytucje tego typu działają lokalnie, nierzadko na prowincji.

bank millennium

IKE otworzymy również w kilku bankach komercyjnych o zasięgu ogólnokrajowym. Lecz nie będzie to opłacalne. Wyjątkiem jest IKE Banku Millennium, na którym zarobimy 3 proc. netto w skali roku. To tyle co 3,7 proc. na zwykłym koncie.

Ranking IKE w bankach – wiosna 2019 r.

lp. bank proc. kapitalizacja uwagi
1. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach 3,4% roczna – opłata za otwarcie konta wynosi 100 zł
Bank Spółdzielczy w Miliczu 3,4% roczna
3. OK Bank 3,32% roczna – stawka oparta o WIBID 3M z poprzedniego kwartału,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4. Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu 3,3% roczna
Bank Spółdzielczy w Nałęczowie 3,3% roczna
Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej 3,3% roczna
7. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie 3% miesięczna
8. Bank Millennium 3%
roczna

Silesia Bank 3% roczna
10. Warszawski Bank Spółdzielczy 2,8% roczna
11. Bank Spółdzielczy w Oleśnicy 2,7% roczna
12. Bałtycki Bank Spółdzielczy 2,62% roczna – stawka oparta o WIBID 12M (z września, października, listopada) x współczynnik 1,57
13. Bank Spółdzielczy w Jarosławiu 2,6% roczna
14. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim 2,5% roczna
15. BPS 2,4% roczna – klienci nieposiadający ROR-u płacą jednorazowo 50 zł za dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 12.04.2019 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.