Nowy ROR od BNP Paribas – czy lepszy od starego?

IKE w BNP Paribas Bank Polska

BNP Paribas zastąpił dotychczas oferowane rachunki Kontem Otwartym na Ciebie, do którego zamówimy jedną z trzech kart debetowych zapewniających różne pakiety usług dodatkowych. Sprawdzamy, jak na tej zmianie wyszli klienci.

Krótkie jest życie konta osobistego. Po niemal dwóch latach instytucja kierowana przez Przemysława Gdańskiego znów zmienia i upraszcza ofertę ROR-ów. Okazją jest ubiegłotygodniowy rebranding, czyli usunięcie z nazwy banku skrótu BGŻ.

Nowe konto osobiste w BNP Paribas – ile kosztuje?

Teraz w miejsce dwóch rachunków bieżących (Konto Optymalne i Konto Maksymalne) BNP Paribas proponuje klientom detalicznym jeden – Konto Otwarte na Ciebie.

BNP Paribas_konto otwarte na ciebie

Jego prowadzenie jest bezpłatne. Tak samo jak zwykłe przelewy (natychmiastowe kosztują 5 zł od sztuki), zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Z tym że ustanowienie tego ostatniego to koszt 25 zł. Tyle samo zapłacą dotychczasowi klienci chcący zmienić plan taryfowy.

otwieram Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas

Do nowego konta osobistego można do zamówić kartę debetową z logo MasterCardu. Tutaj dla odmiany BNP Paribas nieco zagmatwał ofertę, bo proponuje do wyboru aż trzy plastiki. Każdy z nich odpowiada wymaganiom innej grupy docelowej.

Karty debetowe BNP Paribas do Konta Otwartego na Ciebie

Nazwa karty Opłata miesięczna Pakiet usług
Otwarta na Dzisiaj 3 zł / 0 zł
(po wykonaniu jednej transakcji bezgot. i dla osób do 26 lat)
– darmowe bankomaty własne i Planet Cash (pozostałe w kraju – 5 zł/op.) + grupy BNP Paribas i Global Alliance na świecie (pozostałe – 10 zł/op.)
Otwarta na eŚwiat 6 zł – darmowe wszystkie bankomaty w kraju + grupy BNP Paribas i Global Alliance na świecie (pozostałe – 10 zł/op.),
– ubezpieczenie „Cyber Pomoc” na wypadek m.in. kradzieży pieniędzy z konta, tożsamości, danych czy awarii laptopa
Otwartą na Świat 10 zł – darmowe wszystkie bankomaty w kraju + grupy BNP Paribas i Global Alliance na świecie (pozostałe – 5 zł/op.),
– bezprowizyjne przewalutowanie na złote transakcji dokonywanych w prawie 160 walutach po kursie MasterCardu,
– ubezpieczenie „Rezygnacja z Podróży” zapewniające zwrot kosztów w razie niespodziewanego anulowania wyjazdu zagranicznego

Źródło: Obiektywne Finanse na podstawie cennika banku.

Za przekształcenie taryfy karty bank pobiera 25 zł.

Konto Otwarte na Ciebie BNP Paribas – kto na nim zyska, a kto straci?

Jak ocenić zmiany w ofercie BNP Paribas? Zależy od profilu klienta.

Dawniej posiadacz Konta Maksymalnego, wydający kartą debetową co najmniej 300 zł w miesiącu, unikał opłaty za plastik i mógł za darmo korzystać ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie. Teraz za takie udogodnienie zapłaci 6 zł + 10 zł za każdą operację w urządzeniu zagranicznym (innym niż grupy BNP Paribas i Global Alliance).

BNP paribas karta debetowa otwarta na dziś

Osoba, która pobierała gotówkę jedynie w maszynach własnych i Planet Cash, nie musiała spełniać żadnego warunku, by nie ponosić kosztów podstawowych usług (tak działało Konto Optymalne). W nowej taryfie musi wykonać plastikiem przynajmniej jedną transakcję.

Teoretycznie zyskają osoby często wyjeżdżające za granicę i robiące zakupy w zagranicznych e-sklepach. Jednak karty Otwartej na Świat nie można nazwać wielowalutową, a bardziej – bezspreadową. Kursy MasterCardu są bowiem o wiele korzystniejsze niż banków – na poziomie tych z kantorów internetowych. Użytkownik nie musi też pamiętać o zasilaniu rachunków walutowych.

BNP paribas karta wielowalutowa

Takie rozwiązanie, czyli brak prowizji za przewalutowanie i przeliczanie należności po kursie organizacji płatniczej, nie jest nowością na rynku. Funkcjonuje np. w Getin Banku i EnveloBanku. Sporo banków ma też klasyczne karty multiwalutowe.

otwieram Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas

BNP Paribas podwyższa ceny usług po cichu

Przy okazji zmian w palecie kont i kart podniesiono opłatę za cash-back, czyli wypłatę w sklepie przy okazji płatności plastikiem. Teraz za taką operację BNP Paribas nalicza 1 zł, czyli dwa razy więcej niż w pakietach starych ROR-ów. Klient sprawdzi za to bezpłatnie saldo w dowolnym bankomacie.

uwaga_na_oplaty w bankach

Klienci stracili też możliwość darmowych wpłat i wypłat w oddziałach. Posiadacze Konta Maksymalnego nie ponosili kosztów pierwszej takiej transakcji w miesiącu oraz gdy wypłata opiewała na co najmniej 1 tys. zł. Teraz zapłacą 10 zł lub 5 zł (gdy podejmą lub zdeponują min. 5 tys. zł).

Podrożały również przelewy w placówkach. Dawniej organizacja zarządzana przez Przemysława Gdańskiego liczyła sobie za nie 6 zł od sztuki, teraz – 10 zł.

Póki co nie ma także żadnego money-backu. Przed dwoma laty ówczesny BGŻ BNP Paribas zachęcał do nowych kont osobistych właśnie w ten sposób.

otwieram Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.