Najlepsze IKE w banku latem 2019 r.

długi emerytów a indywidualne konto emerytalne
fot. pixabay.com

Najlepsze IKE w formie konta oszczędnościowego niezmiennie dostępne są w lokalnych bankach spółdzielczych. Od dłuższego czasu liderami zestawienia pozostają BS Skierniewice i BS Milicz. Z instytucji komercyjnych godną uwagi ofertę ma tylko Bank Millennium.

Z początkiem lipca oficjalnie ruszyły Pracownicze Plany Kapitałowe. Nie jest to jednak w pełni dobrowolny sposób odkładania pieniędzy na emeryturę, stąd u wielu osób budzi sprzeciw.

Całkowicie fakultatywne pozostają klasyczne, tj. utworzone ustawą z 2004 r., Indywidualne Konta Emerytalne. Te nie zakładają bowiem automatycznego zapisu do systemu każdego zatrudnionego na etacie czy zleceniu. IKE są dostępne pod różnymi postaciami, np. kont oszczędnościowych prowadzonych przez banki.

Oprocentowanie IKE bez zmian

Blog Obiektywne Finanse co kwartał publikuje zestawienie najwyżej oprocentowanych IKE. Na tym rynku od dłuższego czasu panuje stagnacja, która jest efektem utrzymywania niskich stóp procentowych oraz ceny pieniądza na rynku międzybankowym.

oprocentowanie

W porównaniu do wiosny spośród 24 monitorowanych przez nas instytucji stawka zwiększyła się w jednej. Była to kosmetyczna zmiana wynikająca ze wzrostu wskaźnika WIBID. W efekcie średnie oprocentowanie IKE pozostało na poziomie 2,46 proc. w skali roku. Dokładnie tyle samo wynosiło przed rokiem i minimalnie (0,01) mniej dwa lata temu.

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że wspomniane odsetki odpowiadają kuponowi w wysokości 3,03 proc. na zwykłym koncie. Chodzi o to, że oszczędności na IKE są zwolnione z 19-proc. podatku Belki.

Najlepsze IKE w banku – wciąż te same

Od wielu kwartałów ranking IKE otwierają Bank Spółdzielczy w Skierniewicach oraz Bank Spółdzielczy w Miliczu. Ich klienci mogą liczyć na odsetki w wysokości 3,4 proc. netto, co odpowiada stawce 4,2 proc. na normalnym rachunku.

bs skierniewice

Za dwójką liderów, z niewielką stratą, plasują się inne lokalne spółdzielnie finansowe. W tej grupie są: OK Bank (3,32 proc. brutto), BS Czarny Dunajec, BS Nałęczów i BS Biała Rawska (po 3,3 proc.).

W naszej klasyfikacji kont emerytalnych po raz pierwszy uwzględniliśmy ofertę Banku Spółdzielczego w Parczewie. Organizacja z Lubelszczyzny ustala oprocentowanie w oparciu o wskaźnik WIBID 1M, do którego dolicza marżę 1,75. W obecnych warunkach daje to bardzo dobrą stawkę 3,19 proc. w skali roku (3,94 proc. brutto).

bank millennium

Oczywiście rachunki służące odkładaniu pieniędzy z myślą o dodatkowej emeryturze znajdziemy również w podmiotach komercyjnych o zasięgu ogólnokrajowym. Jednak z uwagi na bardzo niskie oprocentowanie niemal wszystkie te oferty nie są godne uwagi.
Najlepsze IKE w banku komercyjnym znajdziemy w Banku Millennium, który płaci 3 proc. netto (3,7 proc. brutto). Rachunek otworzymy wraz z ROR-em o nazwie Konto 360°.

Ranking IKE w banku – lato 2019

lp. bank proc. kapitalizacja uwagi
1. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach 3,4% roczna – opłata za otwarcie konta wynosi 100 zł

Bank Spółdzielczy w Miliczu 3,4% roczna
3. OK Bank 3,32% roczna – stawka wynika ze wzoru WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4. Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu 3,3% roczna

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie 3,3% roczna

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej 3,3% roczna
7. Bank Spółdzielczy w Parczewie 3,19%
– stawka wynika ze wzoru WIBID 1M + 1,75
8. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie 3% miesięczna
9. Bank Millennium 3%
roczna


Silesia Bank 3% roczna

Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 7.07.2019 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.