Sprawdzamy oprocentowanie IKE jesienią 2019

długi emerytów a indywidualne konto emerytalne
fot. pixabay.com

W ujęciu kwartalnym i rocznym średnie oprocentowanie IKE w banku nie zmieniło się i wynosi 2,46 proc. netto w skali roku, czyli 3,03 proc. jak na zwykłym koncie. Najlepszych ofert szukajmy w małych bankach spółdzielczych albo Banku Millennium.

IKE w banku to jeden z najlepszych sposobów na odkładanie na dodatkową emeryturę w III filarze. Taki rachunek działa jak zwykłe konto bankowe, czyli jest objęte ochroną BFG i daje pewność co do zysku. Do tego – przy wypłacie po osiągnięciu ustawowego wieku (55 lub 60 lat) – pozwala na uniknięcie podatku dochodowego i Belki.

O roku oprocentowanie IKE stoi w miejscu

oprocentowanie IKE

Choć w oszczędzaniu – tym bardziej na emeryturę– najważniejsza jest systematyczność, oprocentowanie też ma znaczenie. W końcu im wyższe odsetki, tym szybciej pomnaża się kapitał. A to upewnia nas w słuszności podjętej decyzji i zachęca do wytrwałości.

Jak co kwartał przyjrzeliśmy się stawkom oferowanym przez banki na IKE. Okazuje się, że te w ujęciu statystycznym anie drgnęły w porównaniu do poprzedniego kwartału i ubiegłorocznej jesieni. W gronie 25 monitorowanych przez nas rachunków zmiana – i to bardzo kosmetyczna (setne części procenta) – nastąpiła w dwóch przypadkach. Średnie oprocentowanie IKE w postaci kont oszczędnościowych nadal wynosi 2,46 proc. netto w skali roku, co z racji zwolnienia podatkowego odpowiada kuponowi na poziomie 3,03 proc. na zwykłym rachunku.

Najlepsze IKE mają banki spółdzielcze

Oczywiście jest to tylko średnia. Na rynku znajdziemy bardziej atrakcyjne propozycje, z tym że wymaga to pewnego zachodu. Najlepsze IKE oferują bowiem lokalne banki spółdzielcze.

bs skierniewice

Od dłuższego czasu ranking IKE bloga Obiektywne Finanse otwierają BS Skierniewice i BS Milicz. W obu przypadkach kupon wynosi 3,4 proc. netto, tj. 4,2 proc. brutto w skali roku. Klienci tego pierwszego muszą się liczyć z jednorazową opłatą za otwarcie rachunku emerytalnego, która wynosi 100 zł.

W pierwszej dziesiątce najwyżej oprocentowanych IKE widnieje tylko jeden ogólnopolski bank komercyjny. Chodzi o Bank Millennium, który płaci 3 proc.

Ranking IKE w bankach – jesień 2019 r.

lp. bank proc. kapitalizacja uwagi
1. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach 3,4% roczna – opłata za otwarcie konta wynosi 100 zł

Bank Spółdzielczy w Miliczu 3,4% roczna
3. OK Bank 3,32% roczna – stawka wynika ze wzoru WIBID 3M z poprzedniego kwartału + 1,8,
– dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4. Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu 3,3% roczna

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie 3,3% roczna

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej 3,3% roczna
7. Bank Spółdzielczy w Parczewie 3,18%
– stawka wynika ze wzoru WIBID 1M + 1,75
8. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie 3% miesięczna
9. Bank Millennium 3%
roczna


Silesia Bank 3% roczna
Źródło: Obiektywne Finanse. Stan na 3.10.2019 r.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.