Idea Bank wkrótce bez gotówki

Idea Bank

Idea Bank wycofuje się z obsługi gotówkowej w kolejnych swoich placówkach. Do końca czerwca żaden z 27 oddziałów nie będzie realizować operacji kasowych. Klientom pozostaną urządzenia samoobsługowe lub wybrane placówki Getin Banku.

Przechodzący restrukturyzację Idea Bank zaprzestał obsługi gotówkowej klientów korzystających z jego oddziałów w Warszawie (oprócz punktu przy al. Jana Pawła II), Zielonej Górze i Tarnowie. Wkrótce w żadnej z jego placówek nie będzie można wpłacić ani wypłacić pieniędzy.

Idea Bank skończy z obsługą kasową

Docelowo wszystkie nasze placówki będą funkcjonowały bez obsługi kasowej – zapowiada instytucja kontrolowana przez Leszka Czarneckiego. Zdaniem jej przedstawicieli wdrożone zmiany są zgodne z rynkowymi trendami i spotkały się ze zrozumieniem wśród klientów.

gotówka

Zapowiedź zaprzestania wykonywania operacji kasowych w placówkach wynikają z chęci ograniczenia kosztów i poprawy rentowności. Idea Bank nie spełnia bowiem stawianych przez KNF wymogów kapitałowych.

Czytaj: przymusowa restrukturyzacja Idea Banku przez Bank Pekao.

Obecnie organizacja kierowana przez Jerzego Pruskiego ma 27 oddziałów. Operacje kasowe realizuje w mniej niż połowie (11) z nich. Jak dowiedział się blog Obiektywne Finanse, gotówka ma całkowicie zniknąć z pozostałych placówek Idea Banku do końca drugiego kwartału br.

Tu sprawdzisz oddziały Idea Banku, które jeszcze wykonują operacje kasowe.

Samoobsługa albo wizyta w Getin Banku

wpłatomaty Euronet
fot. Obiektywne Finanse

Wedle obowiązującej taryfy osoby indywidualne mogą deponować i podejmować gotówkę w kasie bez opłat. Od przedsiębiorców Idea Bank pobiera odpowiednio 0,5 proc. (min. 10 zł) oraz 0,3 proc. (min. 5 zł) od każdej transakcji.

Zaprzestanie obsługi gotówkowej sprawi, że klienci będą zmuszeni do korzystania z urządzeń samoobsługowych. Sęk w tym, że liczba darmowych operacji w bankomatach i wpłatomatach przysługujących klientowi Idea Banku jest ograniczona.

W pierwszym przypadku – do pięciu w miesiącu, w drugim – do limitu 100 tys. zł miesięcznie. Przy każdej kolejnej wypłacie z bankomatu klient indywidualny płaci prowizję 1 proc. (przedsiębiorca – 2 proc.) podjętej kwoty, a przy wpłacie – 0,39 proc. deponowanej sumy.

Jednak przy wpłatach pozostanie jeszcze jedno darmowe rozwiązanie. Jak potwierdza biuro prasowe instytucji zarządzanej przez Jerzego Pruskiego, klienci Idea Banku mogą nieodpłatnie wpłacać środki na swoje rachunki w wybranych placówkach Getin Banku na terenie całego kraju (oba podmioty są powiązane osobowo i kapitałowo).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.