Konto Proste Zasady Getin Banku zdrożeje i straci darmowe bankomaty

Konto Proste Zasady getin bank

Od października Konto Proste Zasady, czyli warunkowo darmowy ROR Getin Banku, będzie droższe w utrzymaniu. Posiadacze rachunku stracą też możliwość bezprowizyjnych wypłat z obcych bankomatów i poniosą koszty zbyt częstych operacji gotówkowych w oddziałach.

Jedno z najlepszych na rynku kont osobistych od jesieni będzie kosztować więcej i mocno straci na atrakcyjności. Chodzi o prowadzone przez Getin Bank Konto Proste Zasady. Organizacja kierowana przez Artura Klimczaka ogłosiła nowy cennik, który zacznie obowiązywać 1 października.

Przeczytaj o kolejnych zmianach w ramach Konta Proste Zasady Getin Banku, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022.

Rosną niektóre opłaty za Konto Proste Zasady

Z dokumentu wynika, że nie tylko wzrosną opłaty za niektóre czynności oferowane w ramach tego pakietu, ale też zawężony zostanie zakres usług dotychczas dostępnych za darmo.

Getin Bank podnosi opłaty za Konto Proste Zasady

Z punktu widzenia klientów najważniejszą zmianą jest wprowadzenie opłaty za transakcje w bankomatach innych niż przyoddziałowe i te należące do sieci Planet Cash. Za każdą wypłatę w innej maszynie na terenie kraju Getin Bank będzie naliczać prowizję 3,5 proc. (min. 5 zł). Dotąd posiadacz Konta Proste Zasady mógł za darmo pobierać gotówkę ze wszystkich urządzeń w kraju.

Liczba bezpłatnych wpłat i wypłat gotówkowych w placówce zostanie ograniczona do dwóch w miesiącu. Za trzecią i kolejną taką operację w miesiącu klient zapłaci 10 zł.

Karta debetowa Getin Banku z własnym zdjęciem

Ponadto zdrożeją:

  • przelewy zwykłe zlecane w oddziałach – z 5,99 do 10 zł za szt.,
  • przelewy wysokokwotowe (SORBNET) od 1 mln zł – z 5,99 do 10 zł za szt.,
  • polecenia zapłaty ze zmienną kwotą – z 5,99 do 10 zł za szt.,
  • wpłatomaty obce (inne niż przyoddziałowe) – z 0,6 do 0,8 proc. (min. 1 zł),
  • koszty związane z kredytem odnawialnym w koncie (prowizja za przedłużenie i podwyższenie limitu) – z 1 proc. (min. 50 zł) do 2,5 proc. (min. 69 zł).

Zwiększy się również opłata za prowadzenie rachunku. Od 1 października będzie to 9 zł miesięcznie, czyli o 1 zł więcej niż dziś. Nie zmieni się za to warunek z niej zwalniający, którym jest konieczność wykonania kartą albo Blikiem jednej płatności bezgotówkowej w miesiącu.

Najważniejsze opłaty przy Koncie Proste Zasady Getin Banku

↓Usługa || Czas naliczania→Opłata do 30 wrześniaOpłata od 1 października
Prowadzenie konta8 zł / 0 zł
(brak opłaty przy 1 płatności kartą / Blikiem)
9 zł / 0 zł
(brak opłaty przy 1 płatności kartą / Blikiem)
Obsługa karty płatniczej0 zł0 zł
Przelew internetowy (Elixir)0 zł0 zł
Przelew w oddziale5,99 zł10 zł
Obce bankomaty w kraju0 zł3,5% (min. 5 zł)
Wypłata w oddziale0 zł0-10 zł
(za darmo pierwsze dwie w miesiącu)
Wpłata w oddziale0 zł0-10 zł
(za darmo pierwsze dwie w miesiącu)
Obce wpłatomaty0,6% (min. 1 zł)0,8% (min. 1 zł)
Przedłużenie limitu w koncie1% (min. 50 zł)2,5% (min. 69 zł)
Podwyższenie limitu w koncie1% (min. 50 zł)2,5% (min. 69 zł)
Opracowanie: blog Obiektywne Finanse.

Getin Bank szuka sposobu na zwiększenie przychodów

Instytucja kontrolowana przez Leszka Czarneckiego nie podała powodów zmian w cenniku. Wysłaliśmy prośbę o komentarz i czekamy na odpowiedź.

Można się domyślać, że Getin Bank zdecydował się na podwyżki wskutek serii cięć stóp procentowych NBP (spadek z 1,5 w marcu do 0,1 proc. pod koniec maja), co mocno uderzyło w jego przychody. W raporcie bieżącym z 2 czerwca wstępnie oszacował je na 140-200 mln zł.

pieniądze
fot. materiały prasowe

Winny jest też kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19, który zwiększył ryzyko prowadzenia działalności. Spowodował bowiem wzrost odsetka niespłacanych kredytów, a także skłonił bank do zaostrzenia polityki kredytowej, co przełożyło się na zmniejszenie popytu na finansowanie.

By więc skompensować mniejsze wpływy z działalności kredytowej, organizacja zarządzana przez Artura Klimczaka postanowiła podnieść opłaty za Konto Proste Zasady. Systematycznie też obniża oprocentowanie depozytów, choć i tak należy do tych podmiotów, które mają najlepszą ofertę dla oszczędzających.

Aktualizacja

Zapowiedziane modyfikacje wpisują się w trend dostosowywania oferty do obecnej sytuacji na rynku usług finansowych [podnoszenia opłat – red.] oraz zmieniających się, w kierunku bankowości bezgotówkowej, preferencji klientów – mówi rzecznik Getin Banku Artur Newecki. – Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do gotówki nadal jest istotny, dlatego do końca 2021 r. wprowadzimy promocję na bezpłatne wypłaty przy użyciu Blika we wszystkich bankomatach udostępniających taką funkcję – zapowiada.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.