Nest Bank ułatwia silne uwierzytelnienie

konto oszczędnościowe w nest banku

Nest Bank jako jeden z ostatnich na rynku wdrożył rozwiązanie, dzięki któremu silne uwierzytelnienie przestało być uciążliwe dla klientów. Umożliwia im zapamiętywanie urządzeń i przeglądarek, z których zwykle logują się na swoje konto.

We wrześniu minął rok, odkąd w polskim prawie zaczęły obowiązywać postanowienia unijnej dyrektywy PSD II. Jedno z nich dotyczyło silnego uwierzytelnienia, czyli konieczności dodatkowego potwierdzenia przez klienta niektórych czynności wykonywanych online, np. logowania na konto, przelewu czy sprawdzania historii transakcji wcześniejszej niż 30 dni.

Silne uwierzytelnienie i jego wymagania

W praktyce wygląda to tak, że użytkownik za każdym razem poza standardowymi danymi (login, hasło) musi podać kod z SMS-a albo zatwierdzić operację w aplikacji mobilnej. Dyrektywa wymaga bowiem użycia dwóch z trzech metod autoryzacyjnych:

płatność kartą za zakupy w internecie wymaga silnego uwierzytelnienia
  • posiadanego sprzętu (np. aplikacja w telefonie),
  • danych znanych tylko klientowi (hasło, PIN),
  • jego charakterystycznej cechy (np. cechy biometrycznej czyli odcisk palca, układ tęczówki).

Wdrożenie zasady silnego uwierzytelnienia europejscy urzędnicy tłumaczyli m.in. chęcią zapewnienia klientom banków i instytucji płatniczych większej ochrony na wypadek oszustw internetowych. Oczywiście odbiło się to na wygodzie korzystania z bankowości elektronicznej.

Na szczęście większość banków znalazła na to sposób w postaci urządzenia zaufanego. Niekiedy używa się też terminu digital footprint.

Chodzi o możliwość oznaczenia danego sprzętu i przeglądarki, z której klient loguje się na rachunek, jako bezpiecznych, godnych zaufania. Dzięki temu silne uwierzytelnienie transakcji elektronicznych nie jest wymagane.

Urządzenia zaufane w Nest Banku

Nest Bank był jednym z ostatnich, który nie pozwalał na zdefiniowanie urządzenia zaufanego. Z tym że już we wrześniu 2019 r. zapowiedział wprowadzenie tego udogodnienia.

Po ponad roku klienci organizacji zarządzanej przez Marka Kulczyckiego doczekali się ułatwienia, które jednocześnie spełnia wymogi dyrektywy PSD II. Od wczoraj (17 listopada) mogą dodawać do bankowego systemu swoje sprzęty i używane przeglądarki jako bezpieczne. Zrobią to w ten sam sposób, w jaki autoryzują operacje elektroniczne, czyli kodem SMS albo w aplikacji.

Dzięki urządzeniem zaufanym silne uwierzytelnienie w Nest Banku jest już mniej uciążliwe niż do tej pory

Klient może oznaczyć maksymalnie pięć urządzeń jako zaufane – mówi Dorota Ordon z Nest Banku.

Zarządzanie urządzeniami zaufanymi w Nest Banku, w tym ich usuwanie, możliwe jest w jego bankowości internetowej. Po zalogowaniu na konto należy przejść do zakładki Ustawienia (koło zębate w prawym górnym rogu) i z belki wybrać szóstą spośród siedmiu funkcji. Znajdziemy tam:

  • listę zapisanych sprzętów i przeglądarek,
  • daty ich zdefiniowania i
  • daty ostatniego logowania.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.