Nest Bank szykuje się na podwyżkę stóp procentowych

konto oszczędnościowe Nest Banku

Oprocentowanie lokat oferowanych przez Nest Bank wzrosło o 0,1-0,5 pkt proc. W ofercie pojawiły się też depozyty trwające trzy lata. Choć zmiany mają głównie charakter symboliczny, są symptomatyczne.

Nest Bank poinformował o podwyższeniu oprocentowania lokat. Ponadto wprowadził do oferty depozyty z terminem 36 miesięcy i kuponem 0,25-0,35 proc. w skali roku w zależności od wariantu produktu. Zmiany obowiązują od dziś (15 czerwca).

Nest Bank znów z najlepszą lokatą

Można z nich wnioskować, że organizacja kierowana przez Marka Kulczyckiego spodziewa się wzrostu stóp procentowych w średnim terminie. Z jednym wyjątkiem modyfikacje stawek dotyczą bowiem lokat trwających 18 oraz 24 miesiące. Podwyżka wynosi 10 pkt bazowych, czyli 0,1 pkt proc.

nest bank

Największą różnicę widać w przypadku sześciomiesięcznej Nest Lokaty Witaj, która adresowana jest do nowych klientów zakładających konto osobiste. Od dziś Nest Bank płaci na niej 2,1 proc. w skali roku zamiast 1,6 proc.

W efekcie depozyt ten stał się najwyżej oprocentowanym na rynku. Przebił ofertę Getin Banku, który nowym klientom proponuje po 2 proc. na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym oraz Lokacie Mobilnej.

Wg danych NBP średnia rynkowa wynosi 0,18 proc. Najwyższe odsetki dostępne są w grupie lokat kwartalnych. Statystycznie banki oferują na nich 0,21 proc., a na kontach oszczędnościowych – 0,03 proc.

Nowe oprocentowanie lokat w Nest Banku

ProduktNowa stawkaDotychczasowa stawka
Nest Lokata Witaj2,1%1,5%
Nest Lokata 18 miesięcy0,1%0,03%
Nest Lokata 24 miesiące0,15%0,05%
Nest Lokata Nowe Środki 18 miesięcy0,15%0,05%
Nest Lokata Nowe Środki 24 miesiące0,2%0,1%
Nest Lokata Lojalna 18 miesięcy0,2%0,1%
Nest Lokata Lojalna 24 miesiące0,25%0,15%

Źródło: strona banku. Stan na 15/06/2021

Kiedy podwyżka stóp procentowych?

W związku ze skokiem inflacji w okolice 5 proc. oraz prognozami utrwalenia się dynamiki wzrostu cen powyżej celu NBP (3,5 proc.) w kolejnych kwartałach nasiliła się presja na RPP, by ta podniosła koszt pieniądza.
Dla oszczędzających będzie to dobra informacja, ponieważ może zapoczątkować trend zwiększania przez banki odsetek na depozytach.

waloryzacja składek emerytalnych
fot. Pixabay.com

Dotychczas wśród analityków dominowały głosy, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie najwcześniej w połowie 2022 r. Zresztą prezes NBP, czyli przewodniczący RPP, wielokrotnie twierdził, że do tego czasu nie nastąpi żaden ruch w górę. Teraz w środowisku przybywa opinii, że stanie się tak na początku przyszłego roku lub nawet w końcówce obecnego.

Może się tak wydarzyć już po listopadowej projekcji inflacji przygotowywanej przez ekonomistów banku centralnego. Wówczas będzie już wiadomo:

  • czy i w jakiej skali wystąpiła czwarta fala pandemii,
  • w jakiej kondycji jest rynek pracy po wygaśnięciu programów pomocowych w ramach Tarczy PFR,
  • czy ożywienie gospodarcze ma charakter trwały.

Nest Bank chce więc już dziś zapewnić sobie tańszą bazę depozytową, podnosząc oprocentowanie lokat.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.