Lokaty Inbanku (naj)lepiej oprocentowane

inbank w Polsce

Lokaty Inbanku już wcześniej biły propozycje konkurencji na głowę. Teraz ich oprocentowanie, choć nie pokrywa inflacji, jest jeszcze wyższe. Warto rozważyć zwłaszcza te na krótki i średni termin, czyli od 1 do 12 miesięcy.

Kilka dni temu Inbank zaktualizował oprocentowanie lokat. W tym przypadku nie chodzi o obniżkę, lecz o podniesienie stawek, które już do tej pory były bardzo konkurencyjne. Dodatkowo wprowadził do oferty depozyt miesięczny z atrakcyjnym kuponem.

Zalety lokat Inbanku

Szczególnie korzystnie wypadają krótko- i średnioterminowe lokaty Inbanku, czyli te z okresem zapadalności do 12 miesięcy włącznie. Te z kilkuletnim terminem, na tle konkurencji, również prezentują się bardzo dobrze, ale ze względu na wysoką inflację i spodziewane w 2022 r. podwyżki stóp procentowych nie są teraz rozsądnym posunięciem.

lokaty Inbanku
screen ze strony Inbanku

Poza względnie wysokim oprocentowaniem, najwyższym na rynku, lokaty Inbanku mają też inne zalety. Dostępne są całkowicie przez internet i bez dodatkowych warunków. Nie trzeba więc otwierać konta osobistego ani spełniać dodatkowych wymagań typu status nowego klienta czy wpłata nowych środków.

Przy automatycznym odnowieniu depozytu organizacja zarządzana przez Macieja Pieczkowskiego proponuje bonus w postaci wyższego oprocentowania. Do aktualnej stawki dolicza 0,1 pkt proc.

Jeśli więc komuś kończy się teraz lokata na trzy miesiące, Inbank przedłuży ją na taki sam okres z kuponem 1,3 proc. zamiast standardowego 1,2 proc.

lokaty bankowe

Opcję automatycznego odnowienia ustawia się po zalogowaniu na konto klienta w parametrach produktu. Można to zrobić również po założeniu lokaty – najpóźniej w dniu poprzedzającym jej zakończenie.

Czy lokaty Inbanku są opłacalne? W zestawieniu z tempem wzrostu cen – nie, gdyż wg danych GUS-u średnioroczny wskaźnik CPI oscyluje wokół 4 proc. Jednak zmniejszają one nieco niszczycielski wpływ inflacji na wartość posiadanych oszczędności.

Lokaty Inbanku i ich oprocentowanie

Okres lokatyOprocentowanie w Inbanku
(stałe; w skali roku)
Średnia rynkowa
(w skali roku)
1 miesiąc
[zakładam]
1,3%0,15%
3 miesiące
[zakładam]
1,35%0,26%
6 miesięcy
[zakładam]
1,5%0,2%
12 miesięcy
[zakładam]
1,65%0,13%
24 miesiące
[zakładam]
1,65%0,29%
36 miesięcy
[zakładam]
1,65%0,29%
48 miesięcy
[zakładam]
1,65%0,29%
60 miesięcy
[zakładam]
1,7%0,29%

Opracowanie: Obiektywne Finanse na podstawie danych Inbanku i NBP. Stan na 16.11.2021 r.

Jak założyć lokatę w Inabnku?

By móc zakładać lokaty w Inbanku, najpierw należy uzyskać dostęp do jego systemu transakcyjnego. Wniosek o to składa się online, a podane dane potwierdza się przelewem weryfikacyjnym ze swojego konta osobistego w innej instytucji (należy więc pamiętać o ich zgodności). Umowę zatwierdza się kodem SMS. Co dalej?

bankowość internetowa

Po zalogowaniu do bankowości internetowej wybiera się depozyt. To powoduje wygenerowanie numeru rachunku do zasilenia. Deklarowaną kwotę wpłaca się szybkim lub tradycyjnym przelewem ze swojego konta podanego we wniosku (chodzi o tzw. rachunek powiązany). W pierwszym przypadku środki są zatem księgowane błyskawicznie.

Ważne! Minimalna kwota lokaty w Inbanku wynosi 5 tys. zł, a maksymalna – 50 tys. zł. Natomiast jeden klient może ulokować w tej organizacji łącznie nie więcej niż 400 tys. zł.

Nieco uciążliwe jest przedterminowe wycofanie pieniędzy. W takiej sytuacji należy napisać e-mail ze skrzynki podanej podczas rejestracji.

Co to jest Inbank?

To spółka zarejestrowana w Estonii, która w Polsce funkcjonuje od 2017 r. na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego. Działa w ośmiu krajach europejskich wyłącznie w modelu online, czyli bez fizycznych placówek. Aczkolwiek z jej produktami można się zetknąć także w punktach prowadzących sprzedaż ratalną.

współzałożyciel Inbanku i szef jego rady nadzorczej Jan Andresoo
współzałożyciel Inbanku i szef jego rady nadzorczej Jan Andresoo

Inbank nie podlega nadzorowi naszego KNF-u. Jednak ulokowane tam depozyty objęte są ochroną Tagatisfond do równowartości 100 tys. euro.

Zatem w razie bankructwa klient odzyskuje całość środków wraz z odsetkami do kwoty gwarancji. Gdyby doszło do upadłości Inbanku, polski BFG deklaruje pomoc w przejściu procedury odzyskiwania pieniędzy przed estońskim Tagatisfondem.

Dodajmy, że Inbank nie prowadzi ROR-ów. Poza lokatami oferuje kredyty ratalne, w tym samochodowe, i pożyczki gotówkowe.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.