Wystartował Inbank

inbank w Polsce

Inbank przedstawił ofertę depozytową i kredytową. Oprocentowanie jego lokat waha się od 2,4 do 3 proc. w skali roku i zdecydowanie przewyższa konkurencję. Jest w tym tylko jeden szkopuł…

Inbank Polska, będący spółką-córką estońskiego Inbanku AS, działa w naszym kraju na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego. Oznacza to, że podlega nie KNF-owi, tylko estońskiemu nadzorowi.

Podobnie wygląda kwestia ochrony depozytów – gwarantuje je estoński Tagatisfond. Wysokość gwarancji jest taka sama jak u nas, czyli do równowartości 100 tys. euro na jednego klienta.

Funkcjonowanie w formie oddziału na licencji zdobytej w kraju macierzystym nie jest na naszym rynku nowością. Kilka lat temu, do czasu ogłoszenia fuzji z Raiffeisenem, operował w ten sposób grecki Polbank EFG. Lokaty w nim zakładane również chronione były przez inny niż polski fundusz gwarancyjny.

Lokaty w Inbanku

Instytucja, na czele której stoi Maciej Pieczkowski (w przeszłości pracował m.in. w BPH), otrzymała od KNF-u zgodę na działalność w Polsce w styczniu br. Formalnie wystartowała 20 lutego, ale dopiero teraz przedstawiła ofertę lokat.

Atrakcyjne lokaty w Inbanku

Ich oprocentowanie ma charakter stały i na tle konkurencji wygląda bardzo atrakcyjnie. W trzech na cztery kategorie produkty Inbanku generują najwyższe odsetki na rynku.

Lokaty zakłada się w pełni online. Uprzednio należy zarejestrować się w serwisie bankowości internetowej Inbanku (umowę zawiera się SMS-em, a wcześniej trzeba wysłać przelew weryfikacyjny). Następnie przelewa się odpowiednią kwotę na wskazane w umowie rachunki, które na rzecz polskiego oddziału Inbanku prowadzą PKO BP, mBank i BZ WBK.

Minimalna kwota depozytu wynosi 5 tys. zł, maksymalna – 50 tys. zł. Jeden klient może ulokować w danym czasie nie więcej niż 100 tys. zł. Poprzez bankowość internetową można zmienić lokatę na odnawialną.

Oferta lokat Inbanku na tle konkurencji

Okres lokaty Inbank Średnia rynkowa Najlepsza oferta
6 miesięcy

(zakładam)
2,4% 1,2%

2,1%

(Idea Bank)

12 miesięcy

(zakładam)
2,6% 1,31%

2,1%

(Nest Bank)

24 miesiące

(zakładam)
2,8% 1,7%

3%*

(T-Mobile Usługi Bankowe)

36 miesięcy

(zakładam)
3% 1,7%

3%*

(T-Mobile Usługi Bankowe)

© blog Obiektywne Finanse. Dane: własne i Comperia Analytics. Stan na 18.03.2017

* – oprocentowanie zmienne

[22/04/2017] Inbank obniżył oprocentowanie lokat: półrocznej (do 2 proc.) i rocznej (do 2,2 proc.).

Czym jest i do kogo należy Inbank?

Inbank AS został założony przez estońskich przedsiębiorców z 20-letnim doświadczeniem w branży finansowej: Priita Põldoję (obecnie przewodniczącego rady nadzorczej) i Jana Andresso (dziś szefa zarządu). Powstał na bazie działającego od 2010 r. na rynku pożyczek ratalnych fintechu Cofi. Licencję bankową otrzymał w kwietniu 2015 r. Nad jego rozwojem pracowali też programiści, którzy swego czasu tworzyli Skype’a.

Inbank_Jan.Andresoo
Jan Andresoo, prezes Inbanku

Dziś Inbank w samej Estonii obsługuje 160 tys. klientów. Kontroluje tam 1/4 rynku kredytów ratalnych i 1/5 rynku kredytów gotówkowych. Działa w internecie i poprzez sieć pośredników. Od października 2016 r. jego obligacje o wartości 6,5 mln euro są notowane na tallińskim parkiecie.

Na koniec 2016 r. Inbank zarządzał aktywami wartymi 375 mln zł, z czego 52 mln zł to były kapitały własne. Jego zysk netto wyniósł 11,7 mln zł. W ujęciu rocznym portfel depozytowy estońskiej spółki zwiększył się o 117 proc., a kredytowy – o 86 proc. 

Poza Estonią i Polską Inbank jest obecny również na Łotwie, w Austrii i Niemczech. W dwóch ostatnich krajach zbiera depozyty we współpracy z ponadnarodową platformą Raisin, z której przy oferowaniu lokat w euro korzysta także nasz BOŚ.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.