Twoja SKOK na skraju bankructwa

Twoja SKOK

Jeśli do 28 marca żaden bank nie wyrazi chęci przejęcia kasy pożyczkowej z Kędzierzyna-Koźla, czeka ją upadłość. Trudno się bowiem spodziewać, żeby BFG zastosował wobec niej procedurę przymusowej restrukturyzacji.

Twoją Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową od maja ub.r. kieruje zarządca komisaryczny Tomasz Łopianiak. Został tam ustanowiony decyzją KNF w związku z groźbą niewypłacalności kędzierzyńskiej kasy – jej zobowiązania przewyższały posiadane aktywa.

Ratowanie Twojej SKOK

Twoją SKOK czeka przejęcie przez bank lub upadłośćKomisarz miał ją wyprowadzić na prostą. Wystosowane właśnie przez nadzór do banków zaproszenie do udziału w restrukturyzacji Twojej SKOK oznacza, że zarządca nie osiągnął stawianych przed nim celów.

Przejęcie przez bank to ostatni przewidziany ustawą sposób ratowania kasy pożyczkowej przed upadłością. KNF sięga po niego, gdy będącemu w tarapatach SKOK-owi pomocy odmówi Kasa Krajowa (SKOK-matka) oraz gdy nie będzie możliwe przejęcie tego SKOK-u przez inną spółdzielnię finansową.

Tę ostatnią możliwość państwowy regulator właśnie odrzucił. W toku postępowania administracyjnego okazało się, że ewentualne przejęcie Twojej SKOK przez inny SKOK zagrażałoby stabilności tego drugiego (jego fundusze własne w relacji do aktywów spadłyby poniżej 1 proc.).

Co dalej z Twoją SKOK – możliwe scenariusze

Zainteresowane banki mogą do 28 marca zgłaszać KNF-owi wolę przejęcia Twojej SKOK. [edytowany 29/03: jeden bank wyraził wstępną wolę zakupu Twojej Kasy – ostateczne stanowisko ma on zająć do 30 kwietnia]. Co później? Istnieją trzy warianty wydarzeń:

 1. Pozytywny
  Podmiot przejmujący dogaduje się z BFG w sprawie finansowego wsparciaKNF_logo transakcji. BFG pokrywa bowiem ewentualną różnicę między wartością przejmowanych praw majątkowych i zobowiązań kasy pożyczkowej, a taki niedobór na pewno występuje w tym przypadku.
 2. Negatywny
  Nadzór kieruje do sądu rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości SKOK-u z Kędzierzyna-Koźla. BFG wypłaca członkom pieniądze w ramach państwowych gwarancji depozytów.
 3. Pozytywny, ale raczej nierealny
  W odniesieniu do kędzierzyńskiej kasy BFG może jeszcze zastosować procedurę przymusowej restrukturyzacji, jednak raczej się na to nie zanosi Dlaczego?
  Przed miesiącem w analogicznej sytuacji znajdowała się Wielkopolska SKOK, która wielkością zgromadzonych depozytów o 1/3 przewyższała Twoją SKOK. Wówczas Fundusz uznał, że ratowanie poznańskiej spółdzielni finansowej z systemowego punktu widzenia nie jest priorytetem – jej plajta nie zagrażała stabilności sektora finansowego.

[edytowany 12/05

W związku z tym, że wspomniany bank zainteresowany przejęciem kasy kredytowej z Kędzierzyna-Koźla wycofał wstępną deklarację, 12 maja KNF zawiesił działalność Twojej SKOK i skierował do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości].

SKOK-i z problemami

Twoja SKOK, która do 2012 r. działała jako Opolska SKOK, należy do 10 największych graczy w swoim sektorze. Jej sieć obejmuje 42 placówki w 11 województwach. Skupia 53 tys. członków, którzy ulokowali w niej 215 mln zł.

Wypłaty depozytów członkom upadłych SKOKObecnie, poza Twoją SKOK, zarządcy komisaryczni pracują jeszcze w pięciu kasach pożyczkowych, które zarządzają depozytami wartymi 0,8 mld zł. Ponadto w stosunku do 10 kolejnych KNF prowadzi postępowania mające na celu ustalenie, czy istnieją przesłanki do ustanowienia w nich komisarza.

Od momentu objęcia sektora spółdzielczego zwierzchnictwem KNF-u (listopad 2012 r.) upadło osiem SKOK-ów, a sześć trafiło pod skrzydła banków. Podatników kosztowało ok. 4,2 mld zł. Na tę kwotę składają się:

 • dotacje BFG dla przejmujących banków (ok. 0,5 mld zł),
 • wypłaty depozytów gwarantowanych (ok. 3,7 mld zł).

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.