Banki robią biznes na mikrobiznesie

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Nieco ponad 14 zł za konto firmowe, 5 zł za kartę, 15 groszy za e-przelew i min. 3 zł za każdą wypłatę z obcego bankomatu – tyle wg badań NBP płacą średnio osoby prowadzące działalność. Na szczęście na rynku są jeszcze darmowe rachunki bieżące dla mikroprzedsiębiorców.

W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że podstawowe usługi bankowe dla mikroprzedsiębiorców nie są tanie. Co prawda lektura cenników niektórych instytucji potrafi zjeżyć włos na głowie, ale do tej pory brakowało twardych danych, które uprawomocniłałyby tę tezę.

W końcu NBP zbadał, jak sprawa wygląda w ujęciu systemowym. Na podstawie analizy tabel opłat i prowizji 16 banków ustalił średni poziom opłat za konto firmowe i usługi z nim powiązane. W raporcie uwzględniono 26 flagowych produktów skierowanych do drobnego biznesu oferowanych przez badane podmioty. Dane pochodzą z października ub.r.

Okazuje się, że drobny przedsiębiorca płaci za podstawowe usługi bankowe kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W skali roku składa się to na całkiem sporą kwotę.

Darmowe konto firmowe, ale reszta – niekoniecznie

Prowadzenie rachunku bieżącego kosztuje właściciela mikrofirmy średnio 14,46Bezpłatne konto firmowe dla mikroprzedsiębiorcy zł. Zdecydowana większość banków zwalnia z tej opłaty pod pewnymi warunkami, którymi są np. wpływy na określoną kwotę, utrzymanie wskazanego salda, przelew do organu podatkowego.

Pięć banków prowadzi bezwarunkowo darmowe konto firmowe. Chodzi o: Nest Bank (BIZnest Konto), Idea Bank (Firma to Ja), Deutsche Bank (dbNet Biznes), Raiffeisen Polbank (Wymarzone Konto dla Biznesu) i BOŚ (Konto Elastyczne Oszczędne), z czego tylko trzy pierwsze nie pobierają opłat za usługi powiązane z rachunkiem.

Mikroprzedsiębiorca płaci za przelew zlecony przez internet przeciętnie 15 groszy. Wprawdzie większość dostawców nie pobiera opłaty za tę usługę, ale robi to warunkowo, limitując liczbę bezpłatnych transferów. Tylko w sześciu bankach przelewy internetowe są zupełnie darmowe.

Wpłaty z konta firmowego dużymi prowizjami

Prowizje za wpłatę gotówkiZa wpłacanie pieniędzy na swój rachunek w formie otwartej w oddziale osoba prowadząca działalność płaci średnią prowizję 0,27 proc. (min. 4,92 zł od operacji). W czterech bankach (Bank Pocztowy, Idea Bank, Deutsche Bank, BGŻ BNP Paribas) dostępne są pakiety, których posiadacze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z gotówkowym zasilaniem kont.

Za podobną operację we wpłatomacie drobny przedsiębiorca płaci średnią prowizję 0,11 proc. (min. 0,75 zł). Przy czym urządzenia tego typu są dostępne znacznie rzadziej niż bankomaty – nie dysponuje nimi pięć spośród 16 analizowanych instytucji. W sześciu bankach (Nest Bank, BZ WBK, Idea Bank, mBank, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank) wpłaty we wpłatomacie są dla klientów biznesowych bezpłatne.

Opłata za kartę do konta firmowego znoszona za aktywność

Karta do konta firmowego to średni miesięczny koszt na poziomie 5,09 zł, ale w niemal wszystkich bankach klient może go uniknąć. Warunkiem zwalniającym z daniny jest wykonanie plastikiem płatności na określoną kwotę (200-1500 zł) albo określonej liczby transakcji kartą (1-4) w miesiącu. Trzy instytucje (PKO BP, Raiffeisen Polbank, Bank Pocztowy) naliczają stałą miesięczną lub roczną opłatę za plastik i nie dają klientowi możliwości jej uniknięcia.

karty płatnicze

Tylko Nest Bank oferuje bezwarunkowo darmową kartę do rachunku firmowego. Co prawda nie nalicza jej również mBank, ale zwolnienie to obejmuje wyłącznie posiadaczy mBiznes Konta Komfort i tylko pierwszej karty do rachunku. W zamian klienci muszą słono płacić za samo konto.

Podjęcie gotówki w bankomacie obcym w kraju obarczone jest przeciętną prowizją w wysokości 1,85 proc. (min. 3,19 zł) od wypłacanej kwoty. Mikroprzedsiębiorcy mający konto w Nest Banku, Idea Banku, Deutsche Banku, Banku Pocztowym i Banku Pekao (Mój Pakiet Mobilny) mogą korzystać z obcych maszyn za darmo bez ograniczeń i konieczności spełniania żadnych wymogów.

Usługa casch back, czyli wypłata gotówki w sklepie przy okazji płatności kartą, kosztuje średnio właściciela mikrofirmy 21 groszy. Na szczęście taką opłatę pobierają tylko trzy spośród analizowanych podmiotów (Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas i Credit Agricole).

Ile kosztuje konto firmowe?

Produkt/usługa

Opłata średnia

Opłata najwyższa

Rachunek firmowy (prowadzenie)

14,46 zł/mc

40 zł/mc

Konto Elastyczne Optymalne w BOŚ

Przelew internetowy

0,15 zł/szt.

1,5 zł/szt.

mBiznes Konto Standard w mBanku

Karta debetowa

5,09 zł/mc

8 zł/mc

Alior Bank

Wypłata w bankomacie obcym w kraju

1,85%

(min. 3,19 zł/op.)

3,5%

(min. 5 zł/op.)

BZ WBK

Wypłata w oddziale

0,32%

(min. 6 zł/op.)

0,65%

(min. 10 zł/op.)

BZ WBK

Wypłata sklepowa

(cash back)

0,21 zł/op.

1,5 zł/op.

Bank Pekao

Wpłata w oddziale

(otwarta)

0,27%

(min. 4,92 zł/op.)

0,65%

(min. 10 zł/op.)

BZ WBK

Wpłata w oddziale

(zamknięta)

0,28%

(min. 10,5 zł/op.)

0,3%

(min. 60 zł/op.)

Deutsche Bank

Wpłata we wpłatomacie

(na rachunek własny)

0,11%

(min. 0,75 zł/op.)

0,7%

(min. 5 zł/op.)

Bank Pocztowy

Blog Obiektywne Finanse, dane: NBP, aktualne na 15.10.2016 r.

Gdzie zatem powinien otworzyć konto firmowe drobny przedsiębiorca, by płacić za nie jak najmniej? Darmowe rachunki dla mikrofirm z bezpłatnymi lub najtańszymi usługami podstawowymi oferują:

Więcej o ich ofercie przeczytasz w art. Ostatnie na rynku bezpłatne konta dla mikroprzedsiębiorców.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.