Dlaczego ceny energii elektrycznej rosną? Tłumaczymy przyczyny coraz większych rachunków za prąd

splata zadłużenia i rosnące ceny energii elektrycznej

Coraz wyższe ceny energii elektrycznej, o których dyskutujemy już w rozmowach towarzyskich, są pochodną wielu czynników. Drożejący prąd stanowi coraz większą część comiesięcznych wydatków. Jednak odbiorcy mogą skutecznie się bronić przed podwyżkami.

Materiał zewnętrzny

Ceny energii elektrycznej rosną. To wieloletni trend, który staje się coraz bardziej uciążliwy dla portfela każdego Polaka. W związku z tym drożejący prąd i związane z tym podwyżki cen większości towarów i usług stały się tematem powszechnych rozmów.

Bardziej dociekliwi próbują uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Skąd biorą się tak duże podwyżki cen prądu? Jakie czynniki mają na to wpływ? Czy dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE), np. w fotowoltaikę? Wyjaśniamy więc najważniejsze kwestie związane z drożejącym prądem.

Czynniki windujące ceny energii elektrycznej

Ceny energii elektrycznej wzrastają nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co jest przyczyną takich podwyżek za prąd? Na koszt energii elektrycznej wpływa wiele czynników. Te najważniejsze to:

zobowiązania finansowe
fot. materiały reklamowe / ING
 1. Upały i susza
  Naturalnym zjawiskiem jest to, że im gorsza jest sytuacja hydrologiczna w danym kraju, tym bardziej dynamiczne są wzrosty cen prądu.
 2. Drożejące surowce konwencjonalne
  Cenę energii elektrycznej determinuje nie tylko koszt surowców potrzebnych do jej wytworzenia, ale też różne opłaty dodatkowe. Do najważniejszych należą koszty emisji dwutlenku węgla, który jest emitowany podczas spalania paliw tradycyjnych (ropa, węgiel, gaz ziemny). Aby je pokryć, producenci podnoszą stawki za swój finalny produkt. Od 2016 r. ceny uprawnień do emisji tony CO2 wzrósł z kilku euro do… rekordowych 60 euro!
 3. Duże obciążenie fiskalne
  Chodzi m.in. o podatek VAT, akcyzę oraz nieustannie rosnące koszty instrumentów wsparcia dla energii z OZE.
 4. Malejące rezerwy mocy
  Następuje to przy czym jednoczesnym spadku podaży i rosnącym zapotrzebowania na energię. Zwiększający się popyt na prąd jest skutkiem m.in. coraz większej popularności klimatyzatorów oraz innych urządzeń elektrycznych i indukcyjnych, które wypierają sprzęty zasilane gazem.

Stałe opłaty zwiększające rachunki za prąd

Obserwując rosnące koszty energii elektrycznej, można zauważyć, że podwyżki cen prądu 2021 są kontynuacją wcześniejszego trendu. Już w 2020 r. rachunki za prąd były ponad 10 proc. większe niż 12 miesięcy wcześniej. Co więcej – wzrosty nie hamują, a kolejnych ruchów w górę spodziewamy się wraz z początkiem 2022 r.

pożyczki ratalne

Nowością w opłatach za energię elektryczną jest tzw. opłata mocowa za prąd, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Wprawdzie gwarantuje ona stałą dostawę energii, jednak z drugiej strony podnosi comiesięczne rachunki. Wysokość opłaty mocowej waha się od 2,30 zł do nawet 12,87 zł brutto miesięcznie i zależy od zużycia energii elektrycznej w danym budynku. W skali roku kwota ta jest więc zauważalna.

Od 2019 r. w rachunkach za prąd uwzględniana jest także opłata kogeneracyjna. Wpływy z niej przeznacza się na wspieranie nowoczesnych i ekologicznych technologii produkcji energii oraz ciepła. Opłata ta wiąże się z koniecznością doliczenia do rachunku za prąd 1,39 zł za każdy 1000 kWh pobranych z sieci.

waloryzacja składek emerytalnych i rosnące ceny energii elektrycznej
fot. Pixabay.com

W rachunkach za prąd widnieje również opłata OZE. Pojawiła się w 2016 r. w związku z nowelizacją ustawy o OZE. W ostatnich dwóch latach wynosiła 0 zł, co było spowodowane nadwyżkami w budżecie z wcześniejszych lat. Jednak w br. danina wróciła i wynosi 2,20 zł za każdy 1000 kWh pobranych z sieci.

Jak nie płacić więcej za prąd?

Zdaniem specjalistów Polska plasuje się w europejskiej czołówce opłat za energię elektryczną. Warto podkreślić też, że każda podwyżka stawek za prąd dla klientów indywidualnych musi być zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki.

Podwyżki cen energii w 2022 r. są nieuniknione. Dlatego warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę. Więcej na temat możliwości oferowanych przez ten system znajdziemy na stronie: https://n-energia.pl/.

Inwestycja w panele słoneczne jest receptą na rosnące ceny energii elektrycznej
fot. Roy Buri || pixabay.com

Czy konsumenci mogą się bronić przed idącymi w górę rachunkami za prąd? Tak!

Do najskuteczniejszych i sprawdzonych sposobów na uniknięcie podwyżek cen energii jest zakup i montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niej możliwe jest produkowanie energii elektrycznej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.

Fotowoltaika to sposób na niższe ceny energii elektrycznej
fot. Hans Braxmeier || pixabay.com

Panujące w Polsce warunki atmosferyczne sprawiają, że system PV pracuje wydajnie. Fotowoltaika pozwala więc odbiorcom na wygenerowanie oszczędności w wydatkach na energię elektryczną.

Do tego jest też rozwiązaniem ekologicznym. Bazuje bowiem na odnawialnych źródłach energii (OZE). W tym przypadku mowa o wykorzystaniu energii pochodzącej ze słońca.


n-energia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.