SKOK Progres urośnie i unowocześni mikrusa

SKOK Progres przejmuje SKOK Stilon z Gorzowa

Z końcem br. poznański SKOK Progres, który działa też w Małopolsce i na Śląsku, przejmie SKOK przy ZWCh Stilon z Gorzowa. Z transakcji większe korzyści wyniesie ten drugi, dla którego kwestie organizacyjne stanowią coraz większe wyzwanie. Transakcja nie spowoduje przetasowań w sektorze.

KNF jednogłośnie wyraziła zgodę na przejęcie przez SKOK Progres najmniejszej kasy kredytowej na rynku. Chodzi o SKOK przy ZWCh Stilon z Gorzowa.

SKOK Progres przejmuje SKOK Stilon

Z uzyskanych przez blog Obiektywne Finanse informacji wynika, że finalizacja transakcji nastąpi z końcem br. Wtedy dojdzie do jej zatwierdzenia przez sąd. Na dniach odbędą się zebrania członkowskie, które wchłonięcie SKOK-u Stilon przez SKOK Progres.

Uścisk dłoni negocjatorów
fot. Gerd Altmann || pixabay.com

Z propozycją połączenia wystąpił zarząd SKOK-u Stilon. Zadecydowały o tym kwestie organizacyjne, które dla tak małej kasy były już dużym problemem – zdradza kulisy operacji Dariusz Nojman, prezes poznańskiej spółdzielni finansowej.

Powstały w 1995 r. gorzowski SKOK przy ZWCh Stilon ma kilkuset członków i 2,2 mln zł aktywów. Jego kierownictwo stanowią osoby zaawansowane wiekowo. Na czele podmiotu od dwóch dekad stoi 65-letnia Elżbieta Kapczyńska. Druga członkini zarządu liczy 70 lat.

Gremium uzupełnia także 70-letni Zenon Adamski, który został oddelegowany z rady nadzorczej. W niej również dominują osoby urodzone w latach 50. i wcześniej. Najmłodszy członek ma 56 lat.

Dane finansowe SKOK-u Progres i SKOK-u Stilon

↓Dane || Kasa kredytowa→SKOK ProgresSKOK przy ZWCh Stilon
Członkowie5691660
Aktywa [mln zł]45,82,2
Depozyty [mln zł]36,91,9
Kredyty [mln zł]38,50,86
Współczynnik wypłacalności [proc.]16,64%


Opracowanie: Obiektywne Finanse. Dane: kasy kredytowe.

Rozwój Kasy Progres

Po fuzji liczba aktywnych kas kredytowych zmniejszy się do 21. Połączenie nie spowoduje zmian w sektorze. Obie spółdzielnie należą do najmniejszych na rynku. Jednak dzięki transakcji SKOK Progres, który ma osiem placówek w Wielkopolsce (Poznań), Małopolsce (Sucha Beskidzka, Jordanów) i na Śląsku (Bielsko-Biała), zyska oddział w woj. lubuskim.

Dla członków SKOK-u Stilon połączenie przyniesie korzyści w formie poszerzonej oferty produktowej np. dostęp do bankowości elektronicznej, w tym aplikacji mobilnej, wyższe kwoty pożyczek. W związku z fuzją nie muszą oni podejmować żadnych czynności – tłumaczy prezes Nojman.

Umowa o konto osobiste w Santanderze na tablecie biometrycznym
fot. Karolina Grabowska || pixabay.com

Przypomnijmy, że SKOK Progres powstał z akwizycji SKOK-u Beskidy przez SKOK Poznaniak, do czego doszło w ubiegłoroczne wakacje. Z tym że rebranding nastąpił dopiero w maju br.

W ub.r. poznańska spółdzielnia miała w planach połączenie z toruńskim SKOK-iem im. Adamskiego. Dzięki temu awansowałby w okolice czołowej 10-ki największych kas pożyczkowych. Jednak temat upadł z powodu kłopotów finansowych tego drugiego.

Sytuacja finansowa sektora SKOK

Wchłonięcie SKOK-u Stilon przez SKOK Progres to druga tego typu transakcja w sektorze spółdzielczym w tym roku. Wiosną SKOK im. Chmielewskiego, jedyna obok Kasy Stefczyka spółdzielnia finansowa z aktywami powyżej 1 mld zł, przejęła Małopolską SKOK.

Z danych KNF-u wynika, że na koniec czerwca 2021 funkcjonowały 22 SKOK-i. Ich aktywa opiewały na 9,9 mld zł. W kasach kredytowych zrzeszonych było 1,357 mln członków, którzy w sumie zdeponowali tam 9,2 mld zł i byli zadłużeni na 6,8 mld zł.

System SKOK

Łącznie kasy pożyczkowe wypracowały 14,4 mln zł zysku. Jednak uwzględniając korekty nadzoru i inspekcji, wynik finansowy był ujemny (-31 mln zł). Przy czym 15 SKOK-ów wykazało zysk, a pozostałe siedem (kontrolujących 5 proc. depozytów i aktywów sektora) – stratę.

Ponadto 10 podmiotów (kontrolujących 92 proc. depozytów i aktywów sektora) objętych było postępowaniem naprawczym. Kasa Krajowa przyznała im 345 mln zł pomocy finansowej. Współczynnik wypłacalności 18 SKOK-ów przekraczał ustawowe minimum, czyli 5 proc.

Konsolidacja sektora kas pożyczkowych postępuje. SKOK Świdnik przejął SKOK im. Blachnickiego.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.