SKOK Poznaniak przejmuje SKOK Beskidy i zmienia nazwę

SKOK Poznaniak przejmuje SKOK Beskidy i zmienia nazwę na SKOK Progres

Po przyłączeniu kasy pożyczkowej z Bielska-Białej i przeobrażeniu się w SKOK Progres, SKOK Poznaniak tylko nieznacznie poprawi swoją pozycję względem konkurentów. Jednak niebawem, po kolejnej fuzji, może wejść do pierwszej dziesiątki największych spółdzielni finansowych.

Konsolidacja w sektorze kas kredytowych postępuje. W ubiegłym roku aktywny na tym polu był tarnowski SKOK Kwiatkowskiego. Teraz za przyłączanie mniejszych konkurentów wziął się SKOK Poznaniak.

SKOK Poznaniak + SKOK Beskidy = SKOK Progres

Niedawno KNF jednogłośnie wydała zgodę na przyłączenie do wielkopolskiej spółdzielni SKOK-u Beskidy z Bielska-Białej. Formalnie do transakcji dojdzie z końcem czerwca, ale faktycznie stanie się to w lipcu, wraz z aktualizacją danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wcześniej muszą się jeszcze odbyć zebrania przedstawicieli obu spółdzielni, które podejmą uchwały o połączeniu. W efekcie powstanie nowy twór o nazwie SKOK Progres.

SKOK Poznaniak przejmuje SKOK Beskidy i zmienia nazwę na SKOK Progres

Dziś obie kasy pożyczkowe należą do mniejszych w sektorze spółdzielczym. Ich sieć oddziałów obejmuje łącznie 11 placówek, a liczba członków nie przekracza 8 tys. osób.

SKOK Beskidy przejęty przez SKOK Poznaniak

Pod względem wielkości sumy bilansowej SKOK Poznaniak i SKOK Beskidy plasują się w okolicach końca drugiej dziesiątki (na 25 działających SKOK-ów). Nowy SKOK Progres będzie dysponować aktywami na poziomie ok. 53 mln zł i także nie będzie znaczącym graczem. Po fuzji przesunie się ok. 16. miejsca.

Dane finansowe SKOK-u Poznaniak i SKOK-u Beskidy

↓Dane || Kasa kredytowa→SKOK PoznaniakSKOK Beskidy
Członkowie [tys. osób]2,45,5
Aktywa [mln zł]36,915,7
Depozyty [mln zł]2914,6
Kredyty [mln zł]2612,5
Współczynnik wypłacalności [proc.]21,11%6,36%

Opracowanie: Obiektywne Finanse. Źródło: kasy kredytowe.

SKOK Progres jeszcze urośnie

Mimo to operacja stanowi dla obu stron spore wyzwanie, ponieważ dotychczas funkcjonowały wyłącznie lokalnie. Włodarze łączących się kas mają świadomość ograniczonych zasobów kadrowych i wyzwań związanych z integracją oraz znacznie większą skalą działania. SKOK-owi Progres bliżej będzie do podmiotu ogólnopolskiego niż lokalnego.

Nie przewidujemy z tym trudności.Obecny okres dowiódł, że można pracować zdalnie w formie telekonferencji czy też wideokonferencji, a dokumenty zatwierdzać podpisem elektronicznym – tłumaczy prezes SKOK-u Poznaniak Dariusz Nojman.

limit wpłat na IKZE

– Obie strony dysponują zasobami kadrowymi posiadającymi odpowiednie kompetencje, by sprawnie przeprowadzić to połączenie – dodaje członkini zarządu SKOK-u Beskidy Dagmara Wróbel.

Wkrótce SKOK Progres wskoczy na jeszcze wyższy poziom rozwoju. W planach ma bowiem kolejną fuzję.

SKOK Adamskiego ma się połączyć ze SKOK-iem Poznaniak i SKOK-iem Beskidy

W perspektywie najbliższych 12 miesięcy planujemy połączenie ze SKOK-iem im. Adamskiego z Torunia – mówi Nojman.

Wielkością mierzoną aktywami toruńska spółdzielnia finansowa odpowiada mniej więcej rozmiarom połączonych kas z Poznania i Bielska-Białej. Konsolidacja całej trójki doprowadzi do powstania instytucji, która może wejść do TOP10 sektora SKOK.

SKOK-ów ucieczka do przodu

Łączenie się SKOK-ów wymuszone jest zaostrzającą się konkurencją i rosnącymi wymogami regulacyjnymi (niskie stopy procentowe, limity kosztów pozaodsetkowych), którym łatwiej sprostać większym kasom pożyczkowym. Swoje robią też zmiany pokoleniowe (członkami spółdzielni finansowych są głównie osoby starsze i w średnim wieku) oraz digitalizacja branży finansowej.

System SKOK

Na decyzję o połączeniu miały wpływ głównie czynniki optymalizujące koszty działania oraz zwiększenie bezpieczeństwa w sprawach organizacyjnych zwłaszcza w sferze zasobów ludzkich – tłumaczy Nojman.

Połączenie umożliwi optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów, w tym kadr. To przełoży się na wyższą jakość pracy i kulturę organizacyjną. Ma to fundamentalne znaczenie zwłaszcza w perspektywie systematycznie zwiększających się obowiązków wobec instytucji zewnętrznych oraz wchodzących w życie aktów prawnych – argumentuje Wróbel.

W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba SKOK-ów zmniejszyła się przeszło dwukrotnie – z prawie 60 do 25. Większość z nich zbankrutowała lub została przejęta przez banki (komercyjne i spółdzielcze). Doszło też do kilku fuzji wewnątrz sektora.

kłopoty sektora kas pożyczkowych
fot. freeimages.com

W szczytowym okresie (2013 r.) SKOK-i miały 2,66 mln członków i zarządzały majątkiem o wielkości 18,7 mld zł. Klienci trzymali w nich przeszło 17 mld zł, a portfel pożyczek opiewał na 12 mld zł.

Wedle danych KNF na koniec 2019 r. członkami kas oszczędnościowo-pożyczkowych było 1,4 mln osób. Aktywa SKOK-ów wynosiły 9,3 mld zł, a portfel kredytów – 6 mld zł. Ponad dwukrotnie (do 8,7 mld zł) zmniejszyła się również ich baza depozytowa. Do tego 14 spośród 25 spółdzielni kredytowych objętych było postępowaniem naprawczym, z czego cztery realizowały programy restrukturyzacyjne.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.