Konto na selfie to nowy standard w bankowości

wideoweryfikacja

Konto na selfie otworzymy w dziewięciu bankach, z tego w siedmiu z TOP10. Nad udostępnieniem tego rozwiązania pracują cztery kolejne, w tym PKO BP i mBank. W dobie pandemii potwierdzanie tożsamości klienta online to nie tylko kwestia prestiżu, ale też konieczność.

Restrykcje wprowadzone celem walki z pandemią koronawirusa dotknęły również banki. Skróciły one godziny funkcjonowania swoich placówek, a część z nich zamknęły. By ograniczyć potrzebę wizyt w oddziałach i ryzyko zarażenia, namawiają do korzystania z bankowości elektronicznej.

Z tego samego powodu pięć instytucji (PKO BP, Santander, mBank, Credit Agricole, EnveloBank) zawiesiło możliwość otwierania konta osobistego za pośrednictwem kuriera. W efekcie w przypadku trzech z nich jedynym sposobem na założenie rachunku było… udanie się do placówki.

Potwierdzanie tożsamości online

Utrzymujący się stan pandemii zmobilizował niektóre organizacje do przyspieszenia prac nad nowoczesnymi sposobami zawierania umowy o ROR. Chodzi o biometrię twarzy, która umożliwia otwarcie konta online i bez kuriera.

Konto na selfie wykorzystuje biometrię twarzy
fot. Gerd Altmann from Pixabay

W skrócie polega to na tym, że w trakcie wypełniania wniosku internetowego wykonujemy smartfonem albo kamerą internetową zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz twarzy w różnych ujęciach. Przesłane fotografie są następnie analizowane przez algorytmy pod względem ich autentyczności oraz porównywane ze sobą. W ten sposób banki ustalają, czy jesteśmy tymi, za kogo się podajemy.

Cała procedura, którą jako pierwszy zastosował wiosną 2017 r. Alior Bank, trwa kilkanaście minut i nie wymaga drukowania żadnych dokumentów. W części przypadków można ją zainicjować o dowolnej porze dnia i nocy. Z pewnymi wyjątkami otwarty tak rachunek bieżący jest od razu aktywny.

banki umożliwiające otwieranie konta podczas wideoweryfikacji

Większość z siedmiu banków stosujących biometrię twarzy w procesie otwierania konta online stawia na samoobsługę – użytkownik jest instruowany przez pojawiające się na ekranie komunikaty. Trzy organizacje wymagają dodatkowo nawiązania połączenia wideo z konsultantem.

Banki otwierające konto na selfie

Wedle stanu z czerwca 2020 konto na selfie założymy w dziewięciu bankach.

Bank Deklarowana dostępność metody
Bank Pekao Całą dobę
Santander
W alternatywnej ścieżce stosuje wideoweryfikację
Dni robocze w godz. 8-20
ING Bank Śląski
Dni robocze w godz. 8-17
BNP Paribas Całą dobę
Bank Millennium Całą dobę
Alior Bank
W alternatywnej ścieżce stosuje wideoweryfikację
Dni robocze w godz. 8-22
Credit Agricole
W alternatywnej ścieżce stosuje wideoweryfikację
Całą dobę
wideoweryfikacja: dni robocze godz. 10-15
Nest Bank
W alternatywnej ścieżce stosuje wideoweryfikację
Dni robocze w godz. 9-18
Citi Handlowy Całą dobę
mBank Całą dobę
PKO BP Codziennie 8-22
(10-22 w weekendy)
VeloBank Dni robocze w godz. 8-20
SGB-Bank Całą dobę
Bank Polskiej Spółdzielczości ?
Toyota Bank
Stosuje wideoweryfikację
Całą dobę
(wnioski procedowane w dni robocze)
VW Bank Dni robocze w godz. 8-17
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl. Stan na 23.02.2024 r.

Wkrótce metoda weryfikacji tożsamości online podczas zawierania umowy o ROR ma się pojawić w dwóch kolejnych instytucjach. Chodzi o Bank Pocztowy i PKO BP. Ten pierwszy deklaruje, że udostępni rozwiązanie w III kwartale, drugi jest bardziej tajemniczy.

Przygotowujemy się do wdrożenia. Obecnie finalizujemy prace programistyczne z tym związane – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP. Jednak nie chce on zdradzić szczegółów, kiedy największy polski bank zacznie otwierać ROR-y z wykorzystaniem biometrii twarzy ani na jaki jej wariant (selfie, rozmowa wideo) postawi. – O szczegółach poinformujemy bezpośrednio przed implementacją tej metody – ucina.

Co z pozostałymi organizacjami z czołowej dziesiątki? W Getin Banku do 19 czerwca trwają testy.

Swego czasu możliwość otwarcia konto na selfie oferował także mBank, ale wycofał się z tego przed rokiem. Oficjalnie tłumaczył to chęcią optymalizacji procesu i dopracowania go tak, by „był on jak najbardziej przyjazny klientowi, ergonomiczny i bezpieczny”. Ale z zapowiedzi wynika, że instytucja zarządzana przez Cezarego Stypułkowskiego ma przywrócić tę możliwość przed tegorocznymi wakacjami.

Dodajmy, że wideoweryfikację stosuje także Inbank, z tym że robi to tylko w procesie udzielania kredytów gotówkowych. Estońska instytucja nie prowadzi kont osobistych.

Ograniczenia konta na selfie

Konto na selfie otwiera się szybko i wygodnie, ale nie jest ono w pełni funkcjonalne. Jego największe ograniczenia to:

  • niedostępność Profilu Zaufanego,
  • brak możliwości złożenia wniosku w ramach programu „Rodzina 500 plus”,
  • brak możliwości złożenia wniosku w ramach programu „Dobry start”.

Ponadto w Banku Pekao obowiązują limity transakcyjne – 3.000 zł dziennie i 20.000 zł miesięcznie. Posiadacz takiego rachunku nie może też wnioskować o nową kartę płatniczą.

Konto na selfie w Banku Millennium

Bank Millennium poszedł jeszcze dalej. Pozwala właścicielowi otwartego online konta osobistego na wykonanie w miesiącu transakcji obciążeniowych na maksymalnie 5000 zł, przy czym górny pułap kwotowy nie obejmuje operacji pomiędzy rachunkami własnymi klienta. Oprócz tego bank odcina klienta od oferty produktów kredytowych.

Na szczęście ograniczenia te znikają po tym, jak właściciel rachunku potwierdzi swoją tożsamość w oddziale i złoży wzór podpisu.

bankowość internetowa

Kiedy trzeba dokonać takiej fizycznej weryfikacji? Nie ma tu jednolitych reguł. Właściwie tylko Bank Millennium mobilizuje do tego nowych klientów, dając im konkretny termin – 90 dni od aktywacji rachunku. Co się dzieje, gdy tego nie zrobią?

Zgodnie z postanowieniami umowy mamy prawo do zablokowania wypłat gotówki, płatności kartą oraz transakcji wychodzących z konta. Blokadę ustanawiamy do czasu ustania jej przyczyny – wyjaśnia Agnieszka Kubajek z biura prasowego.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.