Dobry broker ETF to renomowana instytucja, która umożliwia lokowanie kapitału na całym świecie. Nie przesadza z prowizjami. Do tego zapewnia klientowi bezpieczeństwo środków jak bank i podlega nadzorowi.
Materiał zewnętrzny
Ostatnie lata przyniosły dynamiczny wzrost zainteresowania funduszami pasywnie zarządzanymi. Wśród nich bezsprzecznie prym wiodą ETF-y.
Jak wskazują dane Refinitiv (jednostka analityczna Reutersa), tylko w 2021 r. napłynęło do nich 1,22 bln USD. To o 71 proc. więcej niż rok wcześniej. W efekcie aktywa zgromadzone w tego typu instrumentach zwiększyły się do 9,94 bln USD.
Jednak nie każdy, teoretycznie również dobry, broker ETF zapewnia usługi pozwalające na skorzystanie z pełni możliwości, jakie daje to narzędzie inwestycyjne. Czym się więc kierować przy wyborze dostawcy ETF-a? Jakie wymagania powinniśmy postawić tego typu podmiotom, zanim powierzymy im własne środki?
Dobry broker ETF z szeroką ofertą inwestycyjną
Do najważniejszych aspektów, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze brokera ETF, jest różnorodność produktów inwestycyjnych. Na polskim rynku działa wielu dostawców, ale nie wszyscy dają dostęp do perspektywicznych i niszowych funduszy pasywnych.
Dobry broker ETF powinien umożliwiać zakup zagranicznych instrumentów. Ale nie chodzi tylko o Europę. Warto ulokować część kapitału za oceanem.
Choć inwestowanie w USA jest zazwyczaj bardziej skomplikowane i – ze względu na ograniczenia prawne – nie wszystkie produkty będą dostępne dla klientów ze Starego Kontynentu, to najczęściej wiąże się z niższymi prowizjami i wyższymi stopami zwrotu. Dlatego warto szukać dostawcy dającego jak najszerszą ekspozycję na ten rynek ETF-ów. Saxo Bank jest jednym z nich.
Warto mieć również dostęp do produktów inwestycyjnych umożliwiających lokowanie kapitału na rynkach w:
- Niemczech,
- Japonii,
- Francji,
- Chinach.
To pozwoli na większe zróżnicowanie (dywersyfikację) portfela, które sprawdza się w warunkach gorszej koniunktury czy nawet bessy.
ETF-y z niskimi prowizjami
Jedną z największych zalet ETF-ów, która daje im ogromną przewagę nad tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, jest ich pasywny charakter i idące za nim bardzo niskie opłaty.
Dobry broker ETF pobiera prowizje za zarządzanie rzędu dziesiątej, a nawet setnej części procenta. To sprawia, że środki ulokowane w tego typu funduszach inwestowane są w maksymalnym stopniu i przynoszą większy zwrot. Jest to widoczne szczególnie w dłuższym horyzoncie.
Oczywiście taka polityka cenowa nie obowiązuje u każdego dostawcy. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto dokładnie prześledzić prowizje danego pośrednika.
Stabilność i bezpieczeństwo jak w banku
W fundusze pasywnie zarządzane można zainwestować naprawdę duże kwoty. Tu pojawia się kwestia bezpieczeństwa środków. Lepiej powierzyć je podmiotowi, który:
- ma solidne zabezpieczenia,
- spełnia wymagania prawne
- działa pod nadzorem KNF.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są banki inwestycyjne. Wśród nich znajdzie się niejeden dobry broker ETF, który nie tylko rozszerza ofertę, ale także dba o najwyższy poziom bezpieczeństwa powierzonego mu kapitału.
Coraz częściej takie podmioty oferują szeroki wybór ETF-ów z całego świata. Pobierają przy tym małe opłaty. Nic więc dziwnego, że zdobywają coraz większą część rynku.
Saxo Bank
Dodaj komentarz