Kryptowaluty mniej anonimowe

oszustwa na kryptowaluty zapewniają użytkownikom anonimowość
fot. Tumisu || pixabay.com

Wskutek nowelizacji ustawy AML osoby wymieniające kryptowaluty mają zyskać większe bezpieczeństwo aktywów. Jednak odbędzie się to kosztem anonimowości rozliczeń. Od listopada kantory, giełdy kryptowalut i inne podmioty zajmujące się obrotem pieniędzmi wirtualnymi będą mieć nowe obowiązki pod groźbą kary 100 tys. zł.

Za rosnącą popularność krytpowalut odpowiada wiele czynników. Do najważniejszych należą niezależność od władz monetarnych, czyli emitentów tradycyjnych jednostek pieniężnych, oraz anonimowość. Użytkownicy bitcoina i innych walut wirtualnych nie znają swojej tożsamości.

Jednak w ciągu najbliższych 12 miesięcy może się to zmienić. Dlaczego?

Kryptowaluty na celowniku władz UE

Wszystko przez znowelizowaną ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, której część zapisów weszła w życie 22 kwietnia br. Dokument, który implementuje do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/843 (pot. AML 5), ma zwiększyć przejrzystość przepływów finansowych w Polsce i Unii Europejskiej.

kryptowaluty w świetle ustawy AML
fot. pixabay.com

Chodzi o to, by zastopować wprowadzanie do regularnego obiegu środków pochodzących z przestępstw i służących terroryzmowi. Nowe regulacje mają też ukrócić rosnącą skalę oszustw i niepożądanych praktyk finansowych, do których kryptowaluty są używane coraz częściej.

– Bitcoin i inne waluty wirtualne były do tej pory nagminnie wykorzystywane do transakcji, w których obie strony pozostawały anonimowe. Nowe przepisy przyjęto po to, by było wiadomo, kto jest stroną rozliczeń, skąd pochodzą środki, jakie jest ich źródło i w jakim celu są przelewane – tłumaczy Bartosz Michałkowski z polskiego oddziału NatWest (dawniej Royal Bank of Scotland).

Rejestr działalności w zakresie walut wirtualnych

Na mocy zmienionej ustawy AML warunkiem prowadzenia legalnej działalności w zakresie walut wirtualnych będzie wpis do rejestru. Prowadzić go będzie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Wymóg ten zacznie obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

internetowa giełda długów
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Od tego dnia osoby i firmy zajmujące się obrotem cyfrowymi aktywami będą mieć sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Zatem czas na uzyskanie wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych upłynie 1 maja 2022 r.

Przymus rejestracji obejmie w szczególności:

  • kantory,
  • giełdy kryptowalutowe,
  • firmy dostarczające portfele kryptograficzne.

Za złamanie tego przepisu będzie grozić kara 100 tys. zł.

Popularne giełdy kryptowalut umożliwiają handel wieloma walutami wirtualnymi
fot.WorldSpectrum || pixabay.com

Wniosek o wpis do rejestru wraz z oświadczeniem o zgodności danych będzie składany na formularzu udostępnionym przez ministra finansów. Organ ten będzie mieć 14 dni na dokonanie wpisu i będzie mógł odmówić zgłoszenia z powodów formalnych.

Druga istotna zmiana to konieczność stosowania przez podmioty zajmujące się obrotem kryptowalutami środków bezpieczeństwa finansowego dla transakcji okazjonalnych o wartości min. 1000 EUR. Do tej pory próg ten wynosił 15.000 EUR.

Większy profesjonalizm kantorów i giełd kryptowalut

Znowelizowana ustawa AML nakłada też na osoby fizyczne i członków zarządu podmiotów zajmujących się obrotem walutami wirtualnymi dwa wymagania:

Zmiany w ustawie AML dotyczące kryptowaluty
fot. pixabay.com
  1. Niekaralność m.in. w zakresie wiarygodności dokumentów, obrotu gospodarczego i interesów majątkowych w obrocie cywilnoprawnym, obrotu pieniędzmi i papierami wartościowymi
  2. Doświadczenie lub wiedza
    Wymóg ten spełni osoba, która potwierdzi co najmniej 12-miesięczne doświadczenie związane z obrotem walutami wirtualnymi albo ukończenie szkolenia bądź kursu dotyczącego prawnych lub praktycznych zagadnień związanych z tą działalnością.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.