Ubezpieczenie OC dla architekta, które jest jednym z warunków wykonywania zawodu, można kupić w wersji indywidualnej lub grupowej w cenie kilkudziesięciu złotych rocznie. Jednak dość często zdarza się, że specjalista musi zawrzeć polisę w wariancie rozszerzonym, której koszt dochodzi do kilka tysięcy złotych.
By móc zawodowo projektować obiekty budowlane, trzeba spełnić kilka warunków. Do najważniejszych, poza ukończeniem studiów, odbyciem praktyki i uzyskaniem uprawnień, należy przynależność do samorządu zawodowego. Do tego dochodzi obowiązek wykupienia polisy OC dla architekta.
Podstawowe ubezpieczenie OC dla architekta
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 2003 r. takie ubezpieczenie projektant musi zawrzeć w ciągu 30 dni od wpisania specjalisty na listę członków Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Z tym że nie może się to stać później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Projektant może kupić polisę indywidualną lub przystąpić do ubezpieczenia grupowego oferowanego członkom IARP.
Ubezpieczenie OC architekta chroni projektanta przed finansowymi szkodami wyrządzonymi przez niego w następstwie czynności zawodowych wykonywanych osobiście w ramach posiadanych uprawnień budowlanych. Chodzi o błędy dotyczące:
- projektowania obiektów budowlanych,
- sprawowania nadzoru autorskiego,
- sprawdzania projektów.
Co ciekawe polisa działa również wtedy, gdy straty powstaną wskutek zaniechania czy niedbalstwa osoby ubezpieczonej i osób, za które ponosi ona odpowiedzialność na stopie zawodowej.
Ochrona ubezpieczeniowa trwa przez okres, na jaki wykupiono ubezpieczenie OC dla architekta. Jednak niektóre towarzystwa oferują wydłużony czas trwania ochrony. Dotyczy to zdarzeń, które nastąpiły w okresie obowiązywania polisy. Ponadto stosuje się wtedy przepisy o przedawnieniu.
Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela
Odpowiedzialność ubezpieczyciela nie obejmuje natomiast roszczeń związanych z:
- naruszeniem praw autorskich,
- zapłatą kar umownych,
- przekroczeniem przez projektanta budżetu ustalonego z zamawiającym,
- normalnym zużyciem obiektu,
- niewłaściwą eksploatacją obiektu.
Oczywiście firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania również wtedy, gdy szkoda powstanie w wyniku działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Nadwyżkowe ubezpieczenie OC dla projektanta
W odniesieniu do jednego zdarzenia prawodawca określił minimalną sumę gwarancyjną na równowartość 50 tys. EUR. Obecnie daje to ok. 230 tys. zł.
Podstawowe ubezpieczenie OC architekta kosztuje kilkadziesiąt złotych rocznie. Jednak zakup polisy z minimalną sumą ubezpieczeniową może być pozorną oszczędnością. Wówczas projektant musi pokryć koszty likwidacji strat z własnej kieszeni.
By nie dopuścić do takiej sytuacji, fachowiec powinien wykupić polisę nadwyżkową. To rozwiązanie dla specjalistów prowadzących przedsięwzięcia o dużej skali, których wartość jest wysoka. Zresztą bardzo często takiego nadwyżkowego ubezpieczenia OC wymagają zleceniodawcy.
Suma gwarancyjna polisy nadwyżkowej to nawet kilka milionów złotych. Jej cena zależy również od zakresu ochrony. Tę można rozszerzyć o:
- rzeczoznawstwo budowlane,
- doradztwo techniczne i budowlane,
- szkody wyrządzone przez podwykonawców,
- sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.
Generalnie projektanci muszą się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
Polisa OC dla biura projektowego
Na rynku funkcjonują jeszcze ubezpieczenia dla biur projektowych (zarówno tych, które działają jako jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i w formie spółek). Co prawda są one dobrowolne, lecz z reguły podmioty będące wykonawcami i tak muszą je zawrzeć, bo tego wymagają od nich zamawiający.
Pracownia może zostać pociągnięta do odpowiedzialności nawet wtedy, gdy ubezpieczenie mają jej pracownicy. Ponadto nie może ona pokrywać kosztów odszkodowań z polis OC pracujących w niej architektów.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz