Ubezpieczenie dla użytkownika hulajnogi elektrycznej

ubezpieczenie dla użytkownika hulajnogi elektrycznej i innych UTO
fot. Janik Lipke || Pixabay.com

Po zmianie przepisów ubezpieczenie dla użytkownika hulajnogi elektrycznej nadal nie jest wymagane. Jednak w związku z rosnącą popularnością UTO warto zadbać o taką polisę. Na razie wybór gotowych rozwiązań jest skromny, ale może się okazać, że przynajmniej część ochrony zapewnia nam produkt kupiony na inną okoliczność.

W czwartek 20 maja weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Część zmian odnosi się m.in. do hulajnóg elektrycznych. Jedna z nich nakłada obowiązek poruszania się tymi urządzeniami po jezdni (a nie po chodniku), po której dozwolony jest ruch z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje ścieżki rowerowej.

Inny wprowadzony przepis zakłada zakaz przewożenia na UTO innych osób. Ustawodawca doprecyzował więc, że są to pojazdy jednoosobowe. W dodatku ich prędkość maksymalna została ograniczona do 20 km/h.

Pełne ubezpieczenie dla użytkownika hulajnogi elektrycznej

Zapewne minie jeszcze sporo czasu, zanim wszyscy uczestnicy ruchu przystosują się do nowych przepisów. Jednocześnie, głównie za sprawą sieci wypożyczalni, rośnie popularność urządzeń transportu osobistego, do których zalicza się hulajnoga elektryczna. Niestety sporo osób jeździ bardzo agresywnie, brawurowo, co powoduje niebezpieczne sytuacje.

ochrona ubezpieczeniowa

Co prawda żadna ustawa nie przewiduje obowiązku posiadania ubezpieczenia przez użytkowników UTO, jednak warto pomyśleć o jego zakupie.

Na razie oferta polis w tym zakresie jest dość uboga. Można jednak samodzielnie ułożyć odpowiedni pakiet. Powinien on składać się z takich elementów jak:

 1. OC użytkownika UTO
  Pokrywa koszty szkód osobowych i rzeczowych wyrządzonych przez prowadzącego hulajnogę elektryczną, np. w razie potrącenia pieszego czy zarysowania samochodu.
 2. NNW
  Przewiduje wypłatę ubezpieczonemu określonej kwoty za uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek zdarzenia, które nastąpiło w tracie jazdy. Przed zakupem zwróćmy uwagę na sumę ubezpieczenia oraz limity poszczególnych szkód. One determinują wysokość wypłacanego świadczenia.
  W zależności od zakresu polisy NNW może też obejmować m.in. pokrycie kosztów leczenia, organizację rehabilitacji i dostarczanie leków.
 3. Casco
  W jego ramach ubezpieczyciel wypłaca właścicielowi bądź użytkownikowi e-hulajnogi odszkodowanie za uszkodzenie, zniszczenie albo utratę sprzętu.

Całościowe polisy dla użytkowników UTO

Gotowe ubezpieczenie dla użytkownika hulajnogi elektrycznej znajdziemy w ofercie:

 • PZU,
 • Nationale-Nederlanden [kupuję przez internet],
 • Beesafe,
 • Link4,
 • Compensy.

Przy czym trzy ostatnie sprzedają polisy dla użytkowników UTO tylko w pakiecie z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

ubezpieczenie dla użytkownika hulajnogi elektrycznej i innych urządzeń transportu osobistego
fot. Fullstoppr || Pixabay.com

Rozwiązania wymienionych firm różnią się zakresem ochrony. Najszerszą przewidują polisy PZU oraz Nationale-Nederlanden.

Uwaga! Może się okazać, że jako posiadacze czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych już jesteśmy objęci ochroną. Niektóre zdarzenia związane z użytkowaniem tych pojazdów są bowiem uwzględnione przez standardowe polisy, czyli OC w życiu prywatnym, NNW i ubezpieczenie nieruchomości.

By to potwierdzić, sprawdźmy katalog wyłączeń w OWU lub skontaktujmy się z ubezpieczycielem, u którego wykupiliśmy polisę.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.