Darmowe bankomaty PKO BP dla klientów Banku Pocztowego

darmowe wpłatomaty banku pocztowego

Z początkiem września darmowe bankomaty PKO BP staną się dostępne również dla klientów Banku Pocztowego. Ma to zachęcić ich do częstszego używania plastików, z czym obecnie jest duży problem, który przekłada się na utracone przychody. Po wakacjach konsumentów czekają też inne zmiany, w tym podwyżki opłat.

Bank Pocztowy zaanonsował na 1 września zmiany w regulaminach świadczonych przez siebie usług oraz tabeli opłat i prowizji. Obejmują one wszystkie pakiety Konta w Porządku oraz rachunki wycofane z bieżącej sprzedaży (w tym Konta Aktywny Nestor, Konta Bez Ograniczeń i Zawsze Darmowego).

Bank Pocztowy dokłada darmowe bankomaty PKO BP

Generalnie klienci muszą przygotować się na podwyżki opłat. Dotyczy to zwłaszcza ROR-ów ze starej oferty. Jest jednak dobra wiadomość.

Bank Pocztowy i darmowe bankomaty PKO BP

Dla posiadaczy Konta w Porządku we wszystkich wariantach bankomaty PKO BP staną się darmowe. Do największego banku w Polsce należy prawie 3 tys. maszyn zlokalizowanych również w małych miejscowościach. To trzecia pod względem wielkości sieć bankomatów w kraju.

Obecnie klienci Banku Pocztowego bez prowizji mogą pobierać gotówkę jedynie z maszyn Planet Cash. Każda wypłata w innym urządzeniu kosztuje ich 2 zł (chyba że za 6,5 zł wykupią miesięczny abonament na darmowe transakcje we wszystkich bankomatach w kraju i na terenie EOG).

darmowe bankomaty PKO BP
fot. pixabay.com

Zatem po wakacjach będą oni mieć bezpłatny dostęp do ponad 7,2 tys. bankomatów w Polsce. To ponad 1/3 wszystkich samoobsługowych maszyn służących do pobierania gotówki z konta (ponad 21,1 tys. szt.).

Istotnym czynnikiem wyboru tej sieci bankomatów była jej rozległość oraz lokalizacja urządzeń – argumentuje Bartosz Trzciński, rzecznik Banku Pocztowego.

Lek na bolączki Banku Pocztowego

Wprowadzenie tego udogodnienia nie jest przypadkowe. Do PKO BP należy bowiem 25 proc. akcji organizacji kierowanej przez Jakuba Słupińskiego. Z tym że dotychczas podmioty te nie współpracowały tak blisko.

Menadżerom Pocztowego przyświecała inna motywacja. Chodziło o większe „ukartowienie” klientów i zwiększenie poziomu transakcyjności tymi instrumentami płatniczymi.

Obecnie tylko co trzecia osoba korzystająca z usług Banku Pocztowego ma kartę debetową. Zapewne jeszcze mniej jej używa.

bank pocztowy karta debetowa z pocztą polską

Dla wydawcy oznacza to marnowanie źródła przychodów. W dobie niemal zerowych stóp procentowych i spadku przychodów odsetkowych żadna instytucja finansowa nie może sobie na to pozwolić. Tym bardziej, że kontrolowana przez Pocztę Polską organizacja ostatnio przynosiła straty i znajduje się w trakcie realizacji planu naprawczego.

Do naszych kluczowych klientów należą seniorzy, dla których skorzystanie z bankomatu będzie pierwszym doświadczenia z kartą płatniczą – mówi Trzciński.

Rzecznik wyjawia też inny powód, dla którego darmowe bankomaty PKO BP staną się dostępne również dla klientów Banku Pocztowego. – Ma to zachęcić klientów posiadających stare rachunki do ich zmiany na Konto w Porządku, które obecnie jest naszym flagowym produktem – tłumaczy.

Wzrost opłat w Banku Pocztowym

Przy okazji modyfikacji regulaminów i cennika podmiot zarządzany przez Jakuba Słupińskiego wymieni też części klientom plastiki. Od września posiadacze kart Visa będą mieć karty Mastercard.

Jest to konsekwencją zakończenia przez Bank Pocztowy współpracy z Visą. Dotąd wydawał on plastiki obu organizacji.

płatność gotówką za opłaty i prowizje
fot. pixabay.com

Inne najważniejsze zmiany dotyczące Konta w Porządku to:

  • wprowadzenie prowizji 1 proc. (min. 5 zł) za płatności kartą poza terenem EOG,
  • zwiększenie z 1 do 2 proc. (min. 5 zł) prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów poza obszarem EOG,
  • podniesienie 3 do 5 zł opłaty za przelewy zewnętrzne i SEPA w placówce i na Poczcie,
  • ustanowienie opłaty 5 zł za przelew wewnętrzny w placówce i na Poczcie,
  • zwiększenie z 2 do 5 zł za przelew natychmiastowy w aplikacji mobilnej,
  • podwyższenie z do 10 zł opłaty za dostarczenie gotówki przez listonosza do domu (przy czym posiadacze Konta w Porządku Plus będą mogli obniżyć koszt do 7 zł, wykonując kartą min. jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu).

Ponadto podrożeje 1 do 2 zł sprawdzenie salda w bankomacie. Klienci więcej zapłacą także za złożenie, ustanowienie, modyfikację i odwołanie zlecenia stałego i polecenia zapłaty w oddziale.

Wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach i placówkach Poczty Polskiej pozostaną bezpłatne. Tak samo jak realizacja zlecenia stałego i polecenia zapłaty.

Przypomnijmy, że na III kw. Bank Pocztowy zapowiedział wdrożenie możliwości otwierania konta na selfie i zaciągania kredytu online również przez klientów zewnętrznych.

Wdrożenie tej innowacji się odwleka (najnowszy deklarowany termin to I kwartał 2022). Jednak już w grudniu Bank Pocztowy zacznie wydawać biometryczne karty płatnicze.

[Edytowany 17 lipca 2023] Z początkiem listopada 2023 klienci Banku Pocztowego będą mogli bez prowizji wpłacać pieniądze we wpłatomatach Euronetu i Planet Cash. Jednak czekają ich również podwyżki za podstawowe usług.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.